רופאה מהולנד שביצעה המתת חסד בחולה ללא הסכמתה המפורשת זוכתה בבית משפט

החולה הצהירה לפני ארבע שנים כי היא מעוניינת בהמתת חסד כאשר לא תהיה מודעת לעצמה. בשנים האחרונות היא סבלה מאלצהיימר והרופאה החליטה לסמם אותה בידיעת משפחתה בלבד והזריקה לה רעל קטלני

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית משפט בהאג בו זוכתה הרופאה, בחודש שעבר
גרדיאן

רופאה מהולנד שהכניסה חומרי הרדמה לקפה של מטופלת שלה לפני שנתנה לה רעל קטלני זוכתה בבית משפט מאשמת הפרת חוקי המתת חסד ללא הסכמה במדינה.

התביעה הציבורית האשימה את הרופאה, בת 68 ששמה לא נחשף, בכך שלא ביקשה את רשותה של המטופלת בת 74, חולת אלצהיימר, להמית אותה. אולם השופטת פסקה כי הצהרה שנכתבה בידי המטופלת לפני ארבע שנים ומאשרת את המעשה - הינה תקפה ומספיקה כדי להצדיק את מעשי הרופאה.

"אנחנו פוסקים כי כל הקריטריונים שעולים מחוקי המתת החסד יושמו. לכן החשודה מזוכה מכל האישומים", אמרה השופטת מריאט רנקנס בבית משפט בהאג. "אנחנו סבורים שבהינתן מצבה הדמנטי הקשה של המטופלת, הרופאה לא צריכה לאמת את רצונה להמתת חסד".

הפסיקה המשפטית נתפסה כמבחן משמעותי ראשון לחוקי המתת החסד בהולנד, מתוך ידיעה שתוחלת החיים במדינה עולה ואנשים עלולים לחוות בשנות חייהם האחרונות מצבים של בלבול ודמנציה. מאז 2002, רופאים בהולנד יכולים לבצע המתות חסד אם החולים סובלים באופן בלתי נסבל ורציף ומבקשים למות מתוך אמונה מלאה וכוונה רצינית.

התיק הנוכחי, הראשון שהגיע לבית משפט, התמקד בשאלת ההסכמה של האשה. המטופלת כתבה בהצהרתה כי היא רוצה לעבור המתת חסד ולא להיות בבית אבות. אבל היא הוסיפה כי היא רוצה שיתאפשר לה להחליט מתי למות כשהיא עדיין מודעת לעצמה ולסביבתה ומתי שהיא סבורה שהזמן מתאים.

לפני שהמטופלת הועברה לאשפוז, החליטה הרופאה שזה הזמן המתאים להמית אותה, החלטה שאושרה בידי שני רופאים נוספים – והיא תיאמה תאריך לתהליך. ביום שנקבע, הרופאה שתתה קפה יחד עם המטופלת, בעלה ובתה הבגירה. בזמן הזה היא הכניסה חומרי הרדמה לכוס של המטופלת וכעבור חצי שעה החולה החלה להרגיש מנומנמת, אבל לא נרדמה. לשם כך הזריקה לה הרופאה מנה נוספת של חומרי הרדמה והמטופלת אף הביעה חוסר שביעות רצון מהכאב שהסבה לה הזריקה.

כשהיא נרדמה ניסתה הרופאה להזריק לה את הרעל הקטלני, אולם אז המטופלת התעוררה וקמה ממיטתה. משפחתה נאלצה להחזיר אותה למיטה ולהחזיק בה כדי לאפשר לרופאה להזריק לה את המנה הסופית. בתה של המטופלת תמכה בהחלטת הרופאים בהצהרה שנתנה לבית משפט ובה אמרה כי פעולותיה של הרופאה "שחררו את אמה מבית הסוהר המנטלי אליו היא נקלעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ