ראש ממשלת ספרד כשל בהקמת קואליציה והכריז על בחירות חוזרות

מלך ספרד אישר כי לא הצליח למצוא מועמד שיקבל את תמיכת הפרלמנט. ההצבעה לבית התחתון תיערך ב-10 בנובמבר - מערכת הבחירות הרביעית במדינה בתוך ארבע שנים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה סנצ'ס במדריד, היום
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ס, הודיע היום (שלישי) כי ארצו תקיים בחירות חוזרות בעוד חודשיים לאחר שלא הצליח להקים ממשלה. סנצ'ס הכריז על הבחירות שייערכו ב-10 בנובמבר אחרי שמלך ספרד פיליפ הודיע כי הוא לא הצליח למצוא מועמד של מפלגה פוליטית כלשהי שמסוגל להבטיח תמיכה של רוב הפרלמנט לממשלתו.

הבחירות האחרונות במדינה נערכו ב-28 באפריל השנה ומאז לא הצליח אף מועמד להקים ממשלה. המפלגה הסוציאליסטית של סנצ'ס אומנם הוכרזה כמפלגה הגדולה ביותר עם 123 מושבים מתוך 350 המושבים בבית התחתון, אולם זה לא הספיק לה כדי להקים ממשלה לבדה.

סנצ'ס (משמאל) עם המלך פיליפ, היוםצילום: POOL/רויטרס

"זה היה בלתי אפשרי להשלים את המנדט שניתן לנו בידי העם הספרדי ב-28 באפריל. הם הפכו את זה לבלתי אפשרי", אמר סנצ'ס בהתייחס למפלגות האופוזיציה. "אין לנו רוב בקונגרס שמבטיח לנו הקמת ממשלה, מה שדוחף אותנו לבחירות חוזרות ב-10 בנובמבר".

המלך קיבל את ההחלטה בתום יומיים של דיונים עם מנהיגי המפלגות במדינה. האולטימטום להקמת ממשלה היה ה-23 בספטמבר – יום שני הבא. אולם במקום זאת הפרלמנט צפוי להתפזר עוד באותו יום. זו תהיה מערכת הבחירות הרביעית של ספרד בתוך ארבע שנים, והשנייה בתוך פחות משנה.

לפי סקרים אחרונים, הסוציאליסטים יהיו שוב המפלגה הגדולה ביותר, אבל שוב לא יצליחו להבטיח לעצמם רוב בפרלמנט. הסקרים חוזים גם כי המפלגה השמרנית, מפלגת העם, תסיים שנייה ותקבל מספר מושבים גבוה יותר מבבחירות באפריל.

פדרו סנצ'ס הורה בפברואר להקדים את הבחירות הכלליות במדינה שהיו אמורות להתקיים ב-2020. זאת, לאחר שהבדלנים הקטלאנים בפרלמנט הצטרפו למפלגות הימין ודחו את הצעת התקציב שהגישה הממשלה הסוציאליסטית בראשותו.

ראש הממשלה הבהיר בקמפיין הבחירות שלא יקים ממשלה עם מפלגת השמאל הקיצוני האנטי-ממסדית "פודמוס". ואולם, החודש הכריז על מאות תוכניות פרוגרסיביות, בהן הורדת מחירי השכירות והרחבה של מערכת החינוך החינמית בגני ילדים ציבוריים, שנועדו לשכנע את המפלגה לתמוך בממשלתו בפרלמנט ולמנוע בחירות נוספות. גם אם "פודמוס" תסכים לתמוך בממשלה הסוציאליסטית, סנצ'ס יהיה זקוק לקולות נוספים, למשל מ"מפלגת השמאל הרפובליקאי של קטלוניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ