בית המשפט העליון בבריטניה: השעיית הפרלמנט על ידי ג'ונסון לא היתה חוקית ולכן מבוטלת

ראש הממשלה ביקש מהמלכה אליזבת אישור להשבית את הפרלמנט עד אמצע אוקטובר, כדי להקטין את חלון הזמן שנותר למחוקקים כדי להציע חוקים נגד יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ■ יו"ר בית הנבחרים: המחוקקים ישובו מחר לעבודתם ■ ג'ונסון: אכבד את החלטת בית המשפט, לא אתפטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס ג'ונסון בפרלמנט בלונדון, החודש

בית המשפט העליון של בריטניה פסק היום (שלישי) שראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, פעל בניגוד לחוק כשייעץ למלכה אליזבת השנייה להשעות את הפרלמנט למשך חמישה שבועות.

"ההחלטה להמליץ להוד מלכותה להשעות את הפרלמנט היתה לא חוקית משום שההשפעה שלה היתה סיכול או מניעת היכולת של הפרלמנט למלא את תפקידיו החוקתיים ללא הצדקה סבירה", אמרה נשיאת בית המשפט ברנדה הייל והבהירה שלמעשה הפרלמנט לא הפסיק את דיוניו. "הפגיעה ביסודות הדמוקרטיה היתה קיצונית". 

נשיאת חבר השופטים בבית המשפט העליון, ברנדה הייל, היוםצילום: Supreme Court/אי־פי
מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין בכינוס של מפלגת הלייבור בברייטון, היום. קרא לג'ונסון להתפטרצילום: AFP

בעקבות ההחלטה פרסם משרדו של ג'ונסון הודעה בה הובהר כי הוא לא מתכוון להתפטר, וכי יקצר את שהותו בניו יורק במסגרת ועידת האו"ם כך שיחזור בזמן לישיבת הפרלמנט מחר. הוא עצמו אמר היום כי הוא "מתנגד מאוד" להחלטת בית המשפט, אבל יכבד אותה. "אני מתנגד בתוקף להחלטת השופטים", אמר בפגישה עם אנשי עסקים בניו יורק. "אני לא חושב שהיא נכונה, אבל כמובן שהפרלמנט ישוב כפי שנקבע", אמר.

הייל אמרה שהפסיקה התקבלה פה אחד על ידי 11 שופטי העליון ולכן השעיית הפרלמנט מבוטלת. "הפרלמנט לא הפסיק את דיוניו. זו הפסיקה פה אחד של כל 11 השופטים", אמרה הנשיאה. "הפרלמנט, ובייחוד יו"ר בית הנבחרים, הוא שיחליט מה לעשות בהמשך".

מעון ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדון מסר בתגובה כי הוא בוחן כעת את פסיקת בית המשפט. הפרלמנט האירופי התייחס גם הוא להחלטה, וכינה אותה "החלטה חשובה". בהודעה שפרסם הארגון הובהר שוב שעל פי עמדתו, יש לגבות את הפרישה בריטית מהאיחוד באישור הן של הפרלמנט האירופי והן של הפרלמנט הבריטי.

מפגינים נגד ג'ונסון מחוץ לבית המשפט בלונדון, בשבוע שעברצילום: Toby Melville/רויטרס

ג'ונסון נימק את צעדו בכך שהשעיית הפרלמנט נדרשת לו כדי לשרטט את קווי המדיניות של הממשלה לפני "נאום המלכה" השנתי. כמו כן, ממשלת בריטניה טענה שהעתירה שהוגשה נגד ראש הממשלה לא צריכה להישמע בבתי משפט. אולם, מבקרי הממשלה טענו שג'ונסון רצה להקטין את חלון הזמנים שנותר למחוקקים בפרלמנט כדי להציע חוקים נגד יציאה מהאיחוד ללא הסכם.

במקור, המחוקקים הבריטים שבו מפגרת הקיץ ב-3 בספטמבר. שבועיים מאוחר יותר היו מתוכננים כינוסים מפלגתיים שנתיים שלכבודם המחוקקים היו אמורים לצאת לחופשה קצרה ולחזור שוב למושביהם ב-9 באוקטובר. אולם הצעד שג'ונסון יזם האריך את הזמן במהלכו ייעדרו המחוקקים מהפרלמנט בעוד חמישה ימים, והשאיר חלון זמנים קטן יותר להצעת חוקים שיבלמו את המהלך לעזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר.

הפרלמנט בבריטניה אינו יכול להתכנס מחדש לפני "נאום המלכה" השנתי, וביודעו זאת ג'ונסון הודיע שהנאום יתקיים רק ב-14 באוקטובר. שלושה ימים לאחר מכן אמור היה הפרלמנט בלונדון להיפתח מחדש.

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ברקו בירך על פסיקת בית המשפט העליון ואמר שהפרלמנט חייב ל"התכנס עכשיו ללא דיחוי". "עם הגעתם למסקנה, השופטים הצדיקו את זכותו וחובתו של הפרלמנט להתכנס בשעה מכריעה זו כדי לבדוק את הרשות המבצעת ולדרוש משרי הממשלה להסביר את מעשיהם", אמר ברקו. הוא אמר כי יתייעץ עם ראשי המפלגות ולאחר מכן הודיע שכבר מחר ישובו המחוקקים לעבודתם.

מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין קרא לג'ונסון להתפטר מתפקידו ובכך להפוך ל"ראש הממשלה שכיהן בזמן הקצר ביותר אי פעם". לדבריו, ההשעייה הלא חוקית של הפרלמנט על ידי ג'ונסון מראה את הבוז שרוחש ראש הממשלה לדמוקרטיה ולשלטון החוק. "אני מזמין את בוריס ג'ונסון לשקול את מעמדו", אמר קורבין לחברי מפלגת האופוזיציה.

פסיקת בית המשפט העליון התקבלה לאחר שבשבוע שעבר דנו 11 השופטים במשך שלושה ימים בשתי עתירות - אחת של פעילה ואשת עסקים, ג'ינה מילר, והשנייה של הממשלה. מילר ערערה על פסיקת בית המשפט הגבוה באנגליה שקבע שהשעיית הפרלמנט היתה מהלך פוליטי שלא צריך להישמע בבתי משפט. ממשלתו של ג'ונסון ערערה על פסיקת בית המשפט בסקוטלנד שקבע שהשעיית הפרלמנט לא היתה חוקית ונועדה להכשיל את הפרלמנט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ