אחרי מחלוקת ארוכת שנים |

בית המשפט העליון בספרד: ניתן להוציא את גופת הרודן פרנקו מהמאוזוליאום הלאומי

הפסיקה תאפשר להעביר את שרידי גופתו של פרנקו מ"עמק הנופלים" הסמוך למדריד, שבו קבורים 34 אלף מההרוגים במלחמת האזרחים, לחלקת הקבר של משפחתו. בשנים האחרונות פועלת ספרד למחיקת דמותו מהמרחב הציבורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קברו של פרנקו בבזיליקה "ואלה דה לוס קאידוס", בשנה שעברה

בית המשפט העליון בספרד קבע היום (שלישי) כי יהיה ניתן להוציא את גופתו של פרנסיסקו פרנקו, הרודן ששלט במדינה מתום מלחמת האזרחים ב-1939 ועד מותו ב-1975, מהבזיליקה "ואלה דה לוס קאידוס" (עמק הנופלים) ולהעבירה לחלקת הקבר של משפחתו. בכך, הפסיקה עשויה להביא לסיום המחלוקת ארוכת השנים הנוגעת למקום קבורתו של הדיקטטור הפשיסטי.

בזכות ההחלטה, תוכל ממשלת ספרד, בראשה עומד הסוציאליסט פדרו סנצ'ס, להעביר את גופת פרנקו מהמאוזוליאם הלאומי לבית הקברות אל פארדו, בית קברות ממשלתי הנמצא בפאתי עיר הבירה מדריד. זה שנים רבות שהסוציאליסטים בספרד רוצים להפוך את הבזיליקה בה קבור פרנקו לאנדרטה לזכר הרוגי מלחמת האזרחים, שבה נהרגו כחצי מיליון בני אדם, ולמקום הנצחה שמקובל על כולם.

קרוב ל-34 אלף מההרוגים במלחמה ב"עמק הנופלים", רבים מהם נלחמו עבור הצד הרפובליקאי שהפסיד במלחמה וגופותיהם הועברו למקום בהוראתו של פרנקו וללא אישור משפחותיהם.

משפחתו של פרנקו ערערה על ההחלטה להוציא את גופתו מהקבר ולהעבירו לבית הקברות אל פארדו. אם שרידי גופתו אכן יועברו בסופו של דבר למקום אחר, בני המשפחה מקווים להעבירה לקתדרלת אלמודנה הסמוכה לארמון המלכותי במרכז מדריד, בסמוך למקום בו קבורה בתו. דו"ח ממשלתי שפורסם בדצמבר קבע כי הקתדרלה אינה מתאימה להיות מקום קבורתו של הדיקטטור, בשל סיבות ביטחוניות.

בעשורים שחלפו מאז מותו של פרנקו, דמותו הופיעה בספרי לימוד ובתפילות בכנסייה, רחובות נקראו על שמו ודמותו השתקפה מפסלים. עם זאת, בשנים האחרונות פועלת ספרד למחיקת פניו ושמו מהמרחב הציבורי במדינה. "אני משלם על הקבר שלו עם המסים שלי", אמר אמיליו סילווה מ"האגודה לתיקון הזיכרון ההיסטורי", בראיון ל"גרדיאן" הבריטי ב-2009. "הוא גנב מספיק כסף כשהיה בחיים. שייקחו את גופתו ויתנו אותה למשפחתו, שתעשה בה מה שהיא רוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ