טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה להתערב במערכת המשפט. הוא פנה לאיש הלא נכון

וולודימיר זלנסקי נקלע לתוך הסערה הפוליטית בארה"ב בעקבות פרסום שיחתו עם טראמפ ■ אלא שלמרות חששו לפגוע ביחסיו עם הנשיא האמריקאי, הקומיקאי לשעבר שהבטיח שקיפות וכיבוד החוק סירב לבקשה לחקור את ביידן ובנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זלנסקי נפגש עם טראמפ בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, אתמול

כאשר היה שחקן טלוויזיה באוקראינה, וולודימיר זלנסקי גילם דמות של מורה אידיאליסט, שדברי התוכחה שלו נגד שחיתות צולמו בידי תלמידיו, הועלו לרשת, הפכו ויראליים וסללו את דרכו לארמון הנשיאות. זו היתה רק קומדיה. אבל לרבות הימים המסר שלו על מאבק בעסקאות אפלות הנרקמות בחדרי חדרים הפך כה פופולרי שהוא החליט לייסד מפלגה, שלה קרא על שם התוכנית "משרת העם". להפתעת רבים, הקומיקאי היהודי באמת הפך לנשיא אוקראינה לאחר מסע בחירות שהציג אותו כאביר המלחמה בשחיתות.

כעת זלנסקי, טירון פוליטי בן 41 שנכנס לתפקידו במאי, נמצא במוקד הוויכוח בארה"ב סביב הליך ההדחה נגד טראמפ, שעוסק בשאלה אם הנשיא האמריקאי לחץ עליו לבגוד בעקרונות שהזניקו את הקריירה הפוליטית שלו.

טראמפ ועורך דינו האישי רודי ג'וליאני אמרו בפומבי שיש לחקור את סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בשל מעורבות בנו, האנטר, בחברת אנרגיה אוקראינית. טראמפ גם הודה שהזכיר את החשד לשחיתות בשיחת הטלפון שערך עם עם זלנסקי ב–25 ביולי – הודאה שנתנה משנה תוקף לטענת הדמוקרטים שטראמפ לחץ על ממשלה זרה כדי לפגוע באחד מיריביו העיקריים בבחירות 2020 לנשיאות. הסערה גברה לאחר שגורמים בכירים אמרו שטראמפ הורה באופן אישי להקפיא את הסיוע האמריקאי לאוקראינה בסך 391 מיליון דולר, בימים שקדמו לשיחת הטלפון.

נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי נואם בעצרת האו"ם בניו יורק, אתמולצילום: AFP

אחת השאלות המרכזיות כעת היא אם טראמפ ביקש להשתמש בסיוע החיוני לאוקראינה – שנלחמת בבדלנים פרו-רוסים –  כמנוף לחץ במטרה להכפיש יריב פוליטי בארה"ב שעשוי להתמודד מולו על הנשיאות ב-2020. טראמפ הגדיר את שיחת הטלפון שלו עם זלנסקי "הולמת לחלוטין", ואמר שלא היה יחס של "תן וקח" בין הסיוע האמריקאי לבין חקירה נגד ביידן באוקראינה.

אך גם כשהפרשה דחקה את זלנסקי לעמדה לא נוחה מבחינת יחסיו עם נשיא ארה"ב, הוא לא הודיע על פתיחת חקירה נגד ביידן או בנו. למעשה, בעת השיחה עם טראמפ בחודש יולי, זלנסקי ציין באוזני נשיא ארה"ב שממשלת אוקראינה שבראשה הוא עומד דבקה במדיניות של אי התערבות במערכת המשפט, כפי שאמר אחד מעוזריו של זלנסקי, אנדריי ירמאק.

ירמאק אמר שהוא העביר את אותו המסר לג'וליאני, שלחץ בגלוי על גורמי ממשל באוקראינה לפתוח בחקירה נגד ביידן. "אני יודע שבשיחה עם טראמפ, זלנסקי אמר את אותו הדבר: שהממשלה החדשה באוקראינה דבקה בעקרון הפתיחות והכבוד לחוק ואי התערבותה במערכת המשפט", אמר ירמאק על שיחת הטלפון בין שני הנשיאים.

חשיפת שיחת הטלפון הציבה את זלנסקי, שנפגש אמש עם טראמפ בשולי הדיונים בעצרת הכללית של האו"ם, במרכז העימות בין נשיא ארה"ב לבין חברי הקונגרס הדמוקרטים המבקשים להדיח אותו.

רודי ג'וליאני, עורך דינו האישי של טראמפ, ליד מטה האו"ם בניו יורק, שלשוםצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

במערכת היחסים שהתנהלה בעבר בין גורמים אוקראיניים לאמריקאיים, היו אלה האחרונים שנהגו להטיף לעמיתיהם האוקראיניים על הצורך לנתק את הפוליטיקה מבתי המשפט, בעיה הקיימת במרבית מדינות הגוש הסובייטי לשעבר. למנהג יש אפילו שם באוקראינה, "צדק בטלפון", המרמז על ריבוי הפניות הטלפוניות של פוליטיקאים לתובעים ולשופטים. אבל במקרה זה, היוצרות התהפכו ־ והממשל החדש של אוקראינה לא נכנע ללחץ האמריקאי, אומר דיפלומט מערבי בכיר בקייב, הבקיא בחילופי הדברים בין טראמפ, ג'וליאני וממשלת אוקראינה.

הלחצים של ג'וליאני

למרות זאת, זלנסקי ועוזריו נדהמו למדי מהמגעים עם טראמפ וג'וליאני, מציין הדיפלומט.

הלחצים של ג'וליאני לפתיחת חקירה נגד ביידן החלו עוד לפני השבעתו של זלנסקי במאי, והציבו את הממשלה החדשה בקייב בעמדה לא נוחה, אומר סרחיי מרצ'נקו, סגן ראש הסגל של נשיא אוקראינה הקודם פטרו פורושנקו. "אם נסייע לממשל טראמפ בדרך כלשהי שתגרום נזק לביידן, נפגע בטווח הארוך ביחסינו עם הדמוקרטים", אומר מרצ'נקו, "ואם נעזור לדמוקרטים, נכעיס את טראמפ".

ג'וליאני לחץ על הדמוקרטים לחקור את בנו הצעיר של ביידן, האנטר, שישב בחבר המנהלים של חברת האנרגיה האוקראינית "בוריסמה", וגם את פעילותו של סגן נשיא ארה"ב לשעבר.

אנשיו של טראמפ טוענים שביידן ניסה להגן על החברה מפני תביעה כשקרא ב־2016 לפטר את התובע הראשי של אוקראינה ־ שחקר את החברה. גורמים הבקיאים בפרטי שיחת הטלפון בין טראמפ לבין זלנסקי ביולי, אומרים שנשיא ארה"ב דחק בבן שיחו שוב ושוב לדבר גם עם ג'וליאני.

תחילה התעלם זלנסקי מבקשותיו של ג'וליאני להיפגש עמו בשביל ללחוץ לפתוח בחקירה. בהמשך, אומר ירמאק, הוא התקשר לג'וליאני כדי להעביר לו את תשובת הממשלה, שהיתה במהותה זהה להבטחת הבחירות של זלנסקי, קרי אי התערבות במערכת המשפט.

ואז, אחרי שיחת הטלפון בין זלנסקי לטראמפ ב־25 ביולי, אומר ירמאק, הוא פגש את ג'וליאני במדריד. בריאיון שהעניק בחודש אוגוסט ציין ירמאק שהוא אמר לג'וליאני שהממשלה החדשה בקייב "תבטיח לכל אחד במדינה, לאזרחי חוץ ולחברות זרות, מערכת משפט פתוחה והוגנת". ירמאק הוסיף שהבהיר שהממשלה החדשה באוקראינה תבטיח מערכת משפט הוגנת, הנכונה לחקור כל עבירה אפשרית, אבל שהיא לא תתערב בה.

אולם לדברי ג'וליאני, הוא יצא מהשיחה עם ירמאק בקיץ "משוכנע למדי שהם יחקרו" את ביידן. עכשיו, כשחילופי הדברים קיבלו משקל רב כל כך בדיון המתנהל בקונגרס על התנהגות טראמפ, ממלאים זלנסקי וחברי ממשלו פיהם מים. ירמאק וגורמים רשמיים אחרים סירבו להעניק ריאיונות נוספים, מן הסתם מחשש להיקלע למאבק הפוליטי העז שפרץ בארה"ב בעקבות הפרשה.

על מנת להדגיש את חשיבות נושא המלחמה בשחיתות באוקראינה, זלנסקי העלה לרשת סרטון וידאו לפני יציאתו לעצרת האו"ם, שבו הוא קרא לאוקראינים לצלצל לקו אדום אם הם נתקלים בבקשת שוחד מצד עובד ציבור. "אוקראינה היא דמוקרטיה צעירה מאוד, היא כמו ילד", אומרת דריה קלניוק, מנהלת המרכז למאבק בשחיתות, "ארה"ב היא אדם מבוגר. אבל פעמים ילדים מתנהגים כמו מבוגרים ומבוגרים מתנהגים כמו ילדים".

לכתבה בניו יורק טיימס של אנדרו קרמר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ