שר הברקזיט: ג'ונסון יבקש דחייה ליציאה מהאיחוד האירופי אם לא יושג הסכם עד שבת

הממלכה צפויה לעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר, ומחר תהיה לה הזדמנות אחרונה להציג הסכם לראשי האיחוד. אי השגת הסכם ואישורו על ידי בריסל עד 19 באוקטובר יחייבו את ג'ונסון על פי חוק לבקש לדחות את הברקזיט

גרדיאן
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מטה האיחוד האירופי בבריסל, ביום ראשון
מטה האיחוד האירופי בבריסל, ביום ראשוןצילום: Virginia Mayo/אי־פי
גרדיאן
רויטרס

השר לענייני ברקזיט, סטיבן ברקלי, הודיע היום (רביעי) שראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ישלח לאיחוד האירופי מכתב שבו יבקש הארכה למועד היציאה של ארצו מהגוש האירופי, זאת במידה שלא יושג הסכם ברקזיט עד שבת הקרובה.

בריטניה צפויה לעזוב את האיחוד האירופי עד 31 באוקטובר ומחר, בעת פסגת מנהיגי האיחוד בבריסל, תהיה לממשלתה הזדמנות אחרונה להציג הסכם יציאה שטעון אישור של המדינות החברות באיחוד. אם ג'ונסון לא יצליח להשיג הסכם או שההסכם שיביא לאיחוד האירופי לא יזכה לאישורו עד 19 באוקטובר, הוא מחויב על פי חוק לבקש דחייה של מועד הברקזיט.

בוריס ג'ונסון בבית הנבחרים בלונדון, שלשום
בוריס ג'ונסון בבית הנבחרים בלונדון, שלשוםצילום: AFP

במהלך היממה האחרונה התנהלו בבריסל שיחות משא ומתן בין האיחוד האירופי לבין פקידי ממשל בריטיים, אולם ראש ממשלת אירלנד לאו ורדקאר מסר כי "סוגיות רבות" עדיין לא נפתרו.

אף שהפערים בין לונדון לבין בריסל הצטמצמו משמעותית, מקורות אירופיים אמרו היום ששני הצדדים הגיעו למצב "קיפאון". הסיבה לכך היא בין היתר ההתנגדויות להצעה של המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית של צפון אירלנד (DUP) לגבי מכסים באזור הגבול בין אירלנד לבין צפון אירלנד. אם ג'ונסון רוצה להעביר הוא יזדקק לקולותיה של המפלגה הצפון אירית הקטנה.

סוגיית הגבול בין צפון אירלנד, שנמצאת תחת שליטת בריטניה, לבין אירלנד, מדינה חברה באיחוד האירופי, נחשבת לאחד המכשולים הגדולים ביותר בדרך להשגת הסכם ברקזיט. מרגע עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, היא לא תהיה עוד חלק מהשוק האירופי המשותף ומאזור המכסים הפתוח של האיחוד האירופי. השאלה שעומדת במחלוקת בין הצדדים היא איך למנוע מהגבול האירי לאפשר מעבר מצפון אירלנד לתוך השוק האירופי המשותף, כלומר לאירלנד, מבלי להקים גבול פיזי בין שני האזורים.

הקמת גבול פיזי בין שתי האיריות עשויה לערער את הסכם השלום מ-1998 שסיים עשורים של סכסוך דתי עקוב מדם באזור.

ההצעה האחרונה של לונדון בסוגיה היא שצפון אירלנד תהיה חלק מאזור המכסים הבריטי, ומכסים יוטלו על סחורות שיעברו מבריטניה היבשתית לצפון אירלנד ואמורים להמשיך הלאה לאירלנד ולשוק האירופי המשותף.

מנהיגי האיחוד האירופי יתכנסו לפסגה בבריסל בימים חמישי ושישי וגם אם הם יאשרו ברגע האחרון הסכם ברקזיט, הוא עדיין צריך לקבל את אישור בית הנבחרים הבריטי.

מחוקקים פרו-ברקזיט מהמפלגה השמרנית השלטת אמרו שהם יתמכו בהסכם רק אם זה יזכה לתמיכה של המפלגה הצפון אירית. ב-DUP חוששים שצפון אירלנד תיוותר מאחור בשטח האיחוד האירופי כשבריטניה תעזוב את גוש המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ