בריטניה והאיחוד האירופי השיגו הסכם לפרישת הממלכה מהאיחוד

ראש הממשלה ג'ונסון הודיע שהשיג "הסכם נהדר" עם בריסל, וקרא למחוקקים בלונדון לאשר בשבת את הסכם הברקזיט החדש. מנהיגי מדינות האיחוד האירופי אישרו את ההסכם

גרדיאן
רויטרס
אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'ונסון בלונדון, שלשום
צילום: AFP
גרדיאן
רויטרס
אי-פי

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז היום (חמישי) שהשיג "הסכם ברקזיט נהדר" עם האיחוד האירופי שיסדיר את פרישת הממלכה מהאיחוד. נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר אישר שהושג הסכם ברקזיט לאחר שבועות של משא ומתן בין הצדדים, וכמה שעות לאחר מכן הוסיף כי תאריך היעד ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי לא יידחה. מדבריו של יונקר עולה כי ייתכן שעל הפרלמנט הבריטי לבחור כעת בין ההסכם של ג'ונסון לבין עזיבה בסוף החודש ללא הסכם.

ג'ונסון קרא למחוקקים בלונדון לאשר את ההסכם בסוף השבוע. "השגנו הסכם חדש נהדר שמחזיר את השליטה", צייץ ראש הממשלה הבריטי בטוויטר שלו. "כעת הפרלמנט צריך להעביר את הברקזיט ביום שבת כדי שנוכל להתקדם ליתר העדיפויות כמו יוקר המחיה, שירות הבריאות הציבורי, הפשיעה האלימה והסביבה שלנו". בעקבות הודעת ג'ונסון, הליש"ט זינקה ב-0.8% ל-1.293 דולר.

מישל ברנייה המתווך מטעם האיחוד בבריסל, היום
מישל ברנייה המתווך מטעם האיחוד בבריסל, היוםצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

"במקום שבו יש רצון, יש הסכם – יש לנו אחד כזה! מדובר בהסכם הוגן ומאוזן לאיחוד האירופי ולבריטניה וזו עדות למחויבות שלנו למצוא פיתרונות. אני ממליץ שהמועצה האירופית תאמץ את ההסכם הזה", כתב יונקר ברשת החברתית.

במכתב שהעביר לנשיא המועצה האירופית דונלד טוסק, כתב יונקר שהגיע הזמן שהפרלמנט הבריטי יעשה את שלו כדי להביא לסיום השלב הראשון במשא ומתן בין הצדדים. "אני מאמין שהגיע הזמן להשלים את הליך היציאה ולהתקדם במהירות האפשרית למשא ומתן עם האיחוד האירופי על עתיד השותפות עם הממלכה המאוחדת".

ראש צוות המשא ומתן מטעם האיחוד, מישל ברנייה, אמר במסיבת עיתונאים בבריסל שהאיחוד האירופי רצה שהגבול בין אירלנד לבין צפון אירלנד יישאר פתוח, לשמור על כלכלת האי ולהגן על שלמות השוק האירופי המשותף. ג'ונסון, לדבריו, רצה להשאיר את צפון אירלנד בתוך אזור המכסים של בריטניה.

הבכיר האירופי אמר כי המשא ומתן היה קשה בכמה נקודות, אולם בסופו של דבר הצליחו הצדדים להגיע להסכם שכולל ארבעה חלקים:

1. תקנות האיחוד האירופי יחולו על הסחורות שמגיעות מצפון אירלנד. המשמעות היא שהן ייבדקו בגבול בין אירלנד לצפון אירלנד

מפגינים נגד ברקזיט בבריסל, היום
מפגינים נגד ברקזיט בבריסל, היוםצילום: YVES HERMAN/רויטרס

2. צפון אירלנד תישאר חלק מטריטוריית המכסים של בריטניה, מה שאומר שמבחינת הסחר היא תהיה חלק מהיישות הבריטית, כפופה להסכמי סחר של בריטניה. בה בעת, היא עת תישאר נקודת כניסה לשוק האירופי המשותף עבור בריטניה:  סחורות שנכנסות לצפון אירלנד ממדינות אחרות יהיו נתונות למכסים שתטיל עליהן בריטניה, למעט אלו שמיועדות לייצוא לשוק המשותף.

3. ההסכם יאפשר לשמור על שלמותו של השוק המשותף, אולם יתחשב בחוקי המע"מ של בריטניה.

4. ההסכם כולל מנגנון הסכמה: מדי ארבע שנים לאחר יישום הברקזיט, תוכל האסיפה המחוקקת בצפון אירלנד להחליט ברוב פשוט אם להשאיר את ההסדרים על כנם או לבטל אותם.

מנהיגת המפלגה הצפון אירית פוסטר (מימין) וראש סיעת המפלגה בפרלמנט דודס בדאונינג 10 בלונדון, בספטמבר
מנהיגת המפלגה הצפון אירית פוסטר (מימין) וראש סיעת המפלגה בפרלמנט דודס בדאונינג 10 בלונדון, בספטמברצילום: AFP

מנהיג מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, ג'רמי קורבין, אמר כי ההסכם שהשיג ג'ונסון גרוע יותר מזה שהשיגה קודמתו בתפקיד - תרזה מיי. "ממה שאנחנו יודעים, נראה שראש הממשלה ניהל משא ומתן על הסכם גרוע בהרבה מזה של תרזה מיי, שנדחה באופן גורף", אמר קורבין. קורבין הוסיף כי הדרך הטובה ביותר להשיג ברקזיט היא לתת לעם את המילה האחרונה בהצבעה פומבית, כלומר במשאל עם.

שעות לאחר ההודעה של ג'ונסון החליטו מנהיגי האיחוד האירופי לתמוך בהסכם, כך הודיע נשיא המועצה האירופית טוסק. עוד הוסיף טוסק כי "נראה כי הצדדים קרובים מאוד למקטע האחרון". כעת ממתין ההסכם לאישור הפרלמנט הבריטי. אם ההסכם לא יאושר עד שבת – 19 באוקטובר, ג'ונסון יהיה מחויב על פי חוק לבקש דחייה של מועד הברקזיט, הצפוי כרגע ב-31 באוקטובר.

ג'ונסון יבקש מראשי האיחוד האירופי שלא יאשרו דחייה נוספת של הברקזיט, זאת בתקווה שבכך הוא יפעיל לחץ על חברי הפרלמנט לעזוב את האיחוד האירופי עם ההסכם שהשיג או בלעדיו. לפי רשת BBC, "מקור בדאונינג 10 אמר שג'ונסון יבקש מהמנהיגים לשלול דחייה נוספת – הוא צפוי לבקש מהם להבהיר שזה 'ההסכם החדש או לא הסכם, אבל בלי דחיות'".

מפגינים נגד ברקזיט בעיר דאנדוק באירלנד, אתמול
מפגינים נגד ברקזיט בעיר דאנדוק באירלנד, אתמולצילום: AFP

למרות ההצהרות החגיגיות מצד ג'ונסון ויונקר, מפלגת האיחוד הדמוקרטי של צפון אירלנד (DUP), בעלת בריתו החשובה של ג'ונסון בפרלמנט, הודיעה כי היא מתנגדת להסכם בגלל שלושה סעיפים: ההסכמים החדשים לבדיקות מכס במעברי הגבול בין אירלנד לבריטניה; המנגנון המעניק לפוליטיקאים מצפון אירלנד זכות וטו על הסכמים אלו; וחוסר בהירות בנוגע למע"מ בצפון אירלנד.

מנהיגי המפלגה הצפון אירית הודיעו מוקדם יותר שהם לא יכולים לתמוך בטיוטת הסכם הברקזיט שג'ונסון הציג בפני האיחוד האירופי. לאחר ההודעה של ג'ונסון על הסכם הברקזיט החדש, הודיעה המפלגה הצפון אירית שעמדתה לא השתנתה לגבי ההסכם.

מנהיגת DUP, ארלין פוסטר, ויו"ר סיעת המפלגה בפרלמנט, נייג'ל דודס, אמרו כי הם "לא יכולים לתמוך במה שהוצע להם" במסגרת ההסכם באשר להסדרי הגבול בין צפון אירלנד השייכת לבריטניה, לבין אירלנד, מדינה עצמאית החברה באיחוד האירופי.

בין הסוגיות שנמצאות במחלוקת בהקשר זה הן המדיניות הכלכלית שתונהג בצפון אירלנד לאחר ההיפרדות והסכמת אזרחי צפון אירלנד להסדרים שיוצעו בהסכם, בין היתר בסוגיית המכסים.

ההסכמות האלה חיוניות להבטחת המשך מעבר גבול חופשי בין אירלנד לבין צפון אירלנד, שיחד עם יתר הממלכה אמורה לצאת מהאיחוד האירופי. הסוגיה הזו היתה אחד המכשולים העיקריים שהנושאים ונותנים בהסכם הברקזיט נתקלו בהם.

מאז החתימה על הסכם יום השישי הטוב – הסכם השלום שהסדיר את הסכסוך העקוב מדם שהתנהל באזור – יכלו אזרחי אירלנד וצפון אירלנד לעבור בחופשיות בין שתי המדינות ללא גבול. אולם עם יציאת בריטניה מהאיחוד יהפכו שני האזורים לבעלי מדיניות מוניטרית וכלכלית נפרדת – דבר העלול להעיב על קשרי הסחר, המכסים והיחסים הפיננסיים החשובים ביניהם.

ללא תמיכת DUP, כל הסכם שיציע ג'ונסון לפרלמנט לא יעבור בסבירות גבוהה מאוד. פוסטר ודודס הבהירו כי הם ימשיכו לעבוד עם ממשלת בריטניה כדי להגיע להסכם "הגיוני". "כפי שהדברים עומדים כרגע, אנחנו לא יכולים לתמוך במה שהוצע בכל מה שנוגע לסידורי המסים, סוגיית ההסכמה (מתן אפשרות לאסיפה בצפון אירלנד להצביע על פרטי ההסכם) והיעדר הבהירות עם רשות המסים", הוסיפו פוסטר ודודס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ