לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
עימותים בברצלונה, היום
עימותים בברצלונה, היוםצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא קטלוניה המודח, קרלס פוג'דמון, הסגיר עצמו היום (שישי) לרשויות בבלגיה, שם הוא נמצא בגלות, אחרי ששופט בספרד הוציא נגדו השבוע צו מעצר ברחבי האיחוד האירופי. הוא לא נשלח למעצר, והבטיח בשיחה עם כתבים בבריסל כי יוסיף להיאבק בניסיון הנוכחי של מדריד להסגיר אותו לידיה ולהעמיד אותו לדין תחת אישומי הסתה.

שביתה כללית נערכה היום ברחבי קטלוניה במחאה על צו המעצר ועונשי המאסר הכבדים שהוטלו על לפחות תשעה ממנהיגי הבדלנים בחבל בגין ניסיונם להתנתק מספרד ולהכריז על עצמאות קטלוניה – מהלך שהוביל פוג'דמון ב-2017.

פוג'דמון יוצא לאחר שהסגיר את עצמו לידי הרשויות בבריסל, היום
פוג'דמון יוצא לאחר שהסגיר את עצמו לידי הרשויות בבריסל, היוםצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס
מפגינים בברצלונה, היום
מפגינים בברצלונה, היוםצילום: AFP

פוג'דמון נמלט לבלגיה באוקטובר 2017 לאחר שהודח מתפקידו על ידי הממשלה במדריד. מאז הצליח פוג'דמון להיאבק בצווי הסגרתו מבלגיה ומגרמניה, הודות לשופטים שדחו את טענות ספרד לפיהן הוא ניסה להוביל מרד נגד השלטון. לכן החליטה ספרד להפחית את האישומים נגדו ממרד להסתה ומבקשת להחזירו לספרד.

גם היום נמשכו ההפגנות בברצלונה, זה היום החמישי. הממשלה הבטיחה לשים קץ למהומה אחרי שהמפגינים התעמתו באלימות עם המשטרה והציתו אש ברחובות העיר במשך ארבע לילות. היום השביתו המפגינים כמה קווי תחבורה ציבורית של אוטובוסים ורכבות. הם גם הקימו מחסומים לאורך דרכים מרכזיות, בהן הדרך המהירה לצרפת. 

לדברי המשטרה, יותר מחצי מיליון בני אדם השתתפו בהפגנות בברצלונה וברחבי חבל קטלוניה. לאחר ההפגנות, שהיו שקטות ברובן, החלו עימותים בין מאות מפגינים לבין המשטרה. שר הפנים הספרדי, פרננדו גרנדה-מרלסקה, אמר כי מאז שהחלו הפרות הסדר נפצעו 207 שוטרים, ניזוקו 107 רכבים משטרתיים והוצתו כ-800 פחי אשפה. כוחות הביטחון עצרו 128 מהמפגינים.

"תמיד היינו אנשים רגועים, אבל הגענו למצב שבו אנשים מתחילים להיות עצבנים", אמרה קרלוטה יאקונה, סטודנטית בת 19 ממרסקה שליד ברצלונה. "הם שמו את המנהיגים שלנו בבית הסוהר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ