לוגו גרדיאן
גרדיאן
הפגנה נגד הברקזיט בבריסל, שלשום
הפגנה נגד הברקזיט בבריסל, שלשוםצילום: Virginia Mayo/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שלוש שנים של דיונים ומחלוקות בפרלמנט הבריטי על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי יגיעו היום (שבת) אחר הצהריים לשיאם, עם הצבעת חברי הפרלמנט על ההסכם שהשיג ראש הממשלה בוריס ג'ונסון עם האיחוד בבריסל השבוע, שעשוי לעצב את עתידה של הממלכה לדורות.

מה מתוכנן להיום?

המחוקקים התכנסו בשעה 11:30 (שעון ישראל) כשמיד הופיע ג'ונסון ונאם על ההסכם. הגשת ההסכם לדיון תחל מיד אחר כך כשהוא יוצג על ידי שר אחר. רק אחרי שהדיון הזה יתחיל ניתן יהיה לדעת כמה תיקונים אפשריים להסכם מוצעים להצבעה ע"י יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו.

מספר התיקונים שיועלו לדיון ישפיע על אורך התהליך, לכן ההצבעה הסופית על ההסכם צפויה להתקיים לא לפני אחר הצהריים וייתכן שאף תגלוש לשעות הערב. ג'ונסון צריך את תמיכתם של 320 מחוקקים כדי לאשר את ההסכם.

ג'ונסון ומנהיגי האיחוד האירופי בבריסל, שלשום
ג'ונסון ומנהיגי האיחוד האירופי בבריסל, שלשוםצילום: PIROSCHKA VAN DE WOUW/רויט

אם הממשלה תפסיד בהצבעה יוכל ראש הממשלה לבקש הצבעה על היציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם – הדרך היחידה שתישאר לו כדי להימנע ממימוש מלא של "חוק בן" (Benn Act), אותו יזמו חברי הפרלמנט בניסיון לאלץ את ג'ונסון לבקש הארכה לברקזיט במקרה שלא יושג הסכם או שלא יאושר הסכם.

מהו חוק בן?

החוק, שמכונה רשמית "החוק לנסיגה מהאיחוד האירופי (מס' 2)", הוא חוק שנועד לעצור את ג'ונסון מלהוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי אם הוא ייכשל להגיע להסכם או לאשר אותו. הוא קרוי על שמה של חברת הלייבור הילרי בן והוא אושר בפרלמנט מוקדם יותר השנה. החוק הוצע מתוך חשש שג'ונסון יוביל את בריטניה ליציאה מאירופה ללא הסכם. 

החוק מחייב את הממשלה להגיע להסכם ברקזיט או להשיג את אישור הפרלמנט לעזוב את האיחוד ללא הסכם עד היום – ה-19 באוקטובר. אם הממשלה לא תעמוד בדרישות האלה אז היא נדרשת לבקש מהאיחוד האירופי הארכה נוספת. האולטימטום הבא שהחוק הזה מציע יהיה ה-31 בינואר 2020. אם האיחוד האירופי יציע אולטימטום אחר אז החוק מחייב את ראש הממשלה לקבל אותו – אלא אם המחוקקים יצביעו נגדו.

האם אכן יוגשו תיקונים להסכם?

כן. כמה תיקונים כבר הועלו לסדר היום בהם למשל הדרישה להאריך את האולטימטום של הברקזיט שעומד היום על ה-31 באוקטובר. תיקון נוסף שהוצע הוא הדרישה לקיים משאל עם נוסף על הברקזיט, אבל זה יועלה לדיון רק אם הממשלה תנסה לממש את האפשרות הפחות סבירה של ברקזיט ללא הסכם.

הפגנה נגד ברקזיט מול הפרלמנט בלונדון, השבוע
הפגנה נגד ברקזיט מול הפרלמנט בלונדון, השבוע צילום: AFP

האם ההצבעה היום היא סופית?

לא. למעשה, ההחלטה הסופית עשויה להידחות שוב. זאת, הודות לתיקון שהציעו מספר מחוקקים שתחייב לעכב את אישור הסכם הברקזיט עד שכל יתר הצעות החוק הקשורות להסכם יאושרו אף הן. הדרישה הזו שלעצמה, אם תאושר, תחייב את ג'ונסון לבקש הארכה נוספת לברקזיט. מטרת התיקון הזה היתה למנוע ממחוקקים שמרנים תומכי ברקזיט למצוא דרך עקיפה כדי לאשר יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

האם המחוקקים מבינים את השלכות ההסכם הגורלי?

לא ממש. ההסכם גובש עם האיחוד תוך זמן קצר מאוד ולמחוקקים יהיו רק כמה שעות בודדות של דיונים בבית הנבחרים לפני שיידרשו להכריע בהצבעה החשובה.

מה יקרה אם ההסכם יעבור?

אם התוכנית תעבור ללא תיקונים זה עדיין יהיה רק השלב הראשון של התהליך. אף שבמעון ראש הממשלה בלונדון הבטיחו שהמחוקקים יעבדו מסביב לשעון אם יידרשו אין שוב ערובה לכך שהכל יהיה גמור עד ה-31 באוקטובר. אולם אם התיקונים להסכם או חלקם אכן יאושרו, הסבירות שהיציאה מהאיחוד תידחה הינה גבוהה מאוד.

אם ההסכם יידחה, האם יהיה ברקזיט ללא הסכם?

ככל הנראה לא, אפילו שג'ונסון נראה מוכן לקיים הצבעה על אפשרות כזו ונשיא המועצה האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הבהיר שהוא לא חושב שאירופה תעניק לממלכה עוד הארכה כזו. אולם מומחים בבריסל מעריכים כי אם ההסכם של ג'ונסון יידחה ו"חוק בן" ייכנס לפעולה, האיחוד לא יוכל לדחות בקשה של בריטניה להארכה נוספת.

מי הם המחוקקים החשובים לאישור ההסכם?

מפלגת DUP הקטנה מצפון אירלנד, בעלת בריתו החשובה של ג'ונסון, הודיעה מוקדם יותר השבוע שהיא לא תתמוך בהסכם החדש, המתייחס באופן בלעדי לסוגיית גבולה המשותף של צפון אירלנד עם אירלנד על בסיס הסכם "יום שישי הטוב". החלטה זו נתפסה כסטירת לחי לראש הממשלה שנזקק לתמיכת המפלגה כדי להעביר את ההסכם.

קבוצה אחרת של מחוקקים, המכונה "הספרטנים", כוללת בתוכה שמרנים תומכי ברקזיט בלתי מעורערים שכבר הודיעו כי יתמכו בהסכם המוצע. קבוצה נוספת כוללת מחוקקים מהלייבור מאזורים בבריטניה שהצביעו בעד הברקזיט ותומכים בהסכם. מחוקקים אלה נמצאים תחת לחץ עצום של מפלגתם להצביע נגד ההסכם של ג'ונסון. 

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ