גרדיאן
רויטרס
אי-פי
בוריס ג'ונסון בפרלמנט בלונדון, היום
בוריס ג'ונסון בפרלמנט בלונדון, היוםצילום: Hollie Adams/אי־פי
גרדיאן
רויטרס
אי-פי

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע היום (חמישי) שהוא ביקש מהפרלמנט לאשר לו להקדים את הבחירות ל-12 בדצמבר, כחלק ממאמציו להבטיח שהממלכה תצא מהאיחוד האירופי.

ג'ונסון יזדקק לשני שלישים מהמחוקקים כדי להעביר את הצעתו להקדים את הבחירות. לדבריו, אם המחוקקים יסכימו לבחירות מוקדמות ב-12 בדצמבר, אז בית הנבחרים יתפזר ב-6 בנובמבר.

ג'ונסון אמר כי לפרלמנט יהיה מספיק זמן ללמוד את הסכם הברקזיט בטרם יתפזר לקראת בחירות חדשות. הוא הוסיף כי יהיה זה מדהים מבחינה מוסרית אם מפלגת הלייבור תסרב כעת לבחירות.

ג'ונסון כתב ליו"ר הלייבור, ג'רמי, קורבין ואמר לו שהוא ייתן לפרלמנט הזדמנות אחרונה לבחון את הסכם הפרישה שלו ואז "להוציא לפועל את הברקזיט" עד 6 בנובמבר.

ג'ונסון צפוי להגיש ביום שני לפרלמנט את הצעתו להקדמת הבחירות הכלליות. ההצבעה על ההצעה תיערך יום למחרת. הבחירות הבאות היו אמורות להיערך לא יאוחר מ-2022. מאז נכנס לתפקיד בחודש יולי ניסה ג'ונסון פעמיים להקדים את הבחירות ובשבוע הזה תהיה זו הפעם השלישית.

תומכי ברקזיט בלונדון, היום
תומכי ברקזיט בלונדון, היוםצילום: Matt Dunham/אי־פי

מפלגות האופוזיציה סירבו עד כה להסכים להקדמת הבחירות הכלליות עד שיוסר האיום של יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. הברקזיט צפוי להתקיים ב-31 באוקטובר, אולם ג'ונסון שלח השבוע בעל כורחו בקשה מהאיחוד לדחות את המהלך. על פי ההערכות, בריסל תודיע מחר על החלטתה להאריך את מועד הברקזיט, אולם לא ברור אם בשלושה חודשים נוספים או פחות.

הפרלמנט הבריטי בלם שלשום את תוכניתו של ג'ונסון לאשר בהליך בזק את הסכם הברקזיט - צעד שהגביר את הסיכוי לדחיית תאריך היעד לעזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי.

בבית הנבחרים בלונדון נערכו ביום שלישי שתי הצבעות. בהצבעה הראשונה הצביעו המחוקקים בעד מתן אישור ראשוני להסכם הברקזיטצעד שסימן ניצחון ראשון בפרלמנט עבור ראש הממשלה לאחר שורה של הפסדים. לאחר מכן הצביעו המחוקקים על קידום ההסכם בחקיקת בזק, שנועדה לאפשר לג'ונסון לעזוב את האיחוד האירופי בתאריך היעד ב-31 באוקטובר. המחוקקים הצביעו נגד ההליך המהיר, וביטלו בפועל את ההישג של ההצבעה הראשונה.

לאחר ההצבעה השנייה בפרלמנט הודיע ג'ונסון שיקפיא את חקיקת הברקזיט עד שהאיחוד האירופי יחליט אם לדחות את תאריך היציאה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ