הפרלמנט בבריטניה אישר את הקדמת הבחירות ל-12 בדצמבר

הבחירות הוקדמו ביותר משנתיים, לאחר שראש הממשלה בוריס ג'ונסון מחה על תפקוד הפרלמנט ברקע ההליכים לפרישת הממלכה מהאיחוד האירופי. ההצבעה עברה ברוב של 438 מול 20 מחוקקים, בין היתר בתמיכת הלייבור

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ראש הממשלה בוריס ג'ונסון נואם בפרלמנט, הערב
ג'ונסון נואם בפרלמנט, הערב. "אנשים מאמינים כי הפרלמנט סיים את תפקידו", הזהירצילום: House of Commons/אי־פי
גרדיאן
אי-פי

הפרלמנט בלונדון הצביע הערב (שלישי) בעד הקדמת הבחירות הכלליות ל-12 בדצמבר. הבחירות היו אמורות להתקיים רק ב-2022, אך ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הביע את אכזבתו מתפקוד הפרלמנט, ברקע ההליכים לפרישת הממלכה מהאיחוד האירופי, הברקזיט. ג'ונסון אמר בשיחה עם כתבים לאחר פגישה עם חברי פרלמנט ממפלגת השלטון בתום ההצבעה כי "הגיע הזמן שהמדינה תתאחד ותוציא לפועל את הברקזיט".

הפרלמנט הצביע ברוב של 438 תומכים מול 20 מתנגדים על הקדמת הבחירות. עתה תעבור ההצעה לאישור בית הלורדים, שם אינה צפויה להיתקל בהתנגדות. עם מתן האישור הסופי, תהיה זו הפעם הראשונה מאז שנת 1923 שבריטניה תקיים בחירות בחודש דצמבר, עוד לפני חג המולד.

דיווח של רויטרס על הקדמת הבחירות בבריטניה

מנהיג הרוב בבית הנבחרים, ג'ייקוב ריס-מוג, הודיע כי מחר תמסור הממשלה את לוח הזמנים להמשך. הפרלמנט צפוי להתפזר בשבוע הבא, לקראת פתיחת מערכת הבחירות המקוצרת בת חמישה שבועות.

אתמול דחה הפרלמנט הצעה קודמת שהעלה ג'ונסון , בהצבעה שדרשה רוב מיוחד. לאחר ההצבעה אמר ג'ונסון כי "אנשים ברחבי המדינה מאמינים כי הפרלמנט הזה סיים את תפקידו. אני עצמי מאמין כי הוא אינו יכול למלא אחר סדר העדיפויות הלאומי, בנושא הברקזיט או בכלל".

שינוי העמדה של קורבין

מנהיג מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, אמר לאחר ההצבעה בפרלמנט כי הבחירות הקרובות "יהיו הזדמנות של פעם בדור להביא לשינוי במדינה". לדבריו, מפלגתו תעמוד לצד האזרחים, בניגוד למפלגת השלטון השמרנית שדואגת למעטים בעלי זכויות-יתר.

קורבין בפרלמנט בלונדון, אתמול
קורבין בפרלמנט בלונדון, אתמול. הלייבור הבטיח לנהל "קמפיין רדיקלי" צילום: House of Commons/אי־פי

מוקדם יותר הודיע קורבין, על תמיכה בהקדמת הבחירות. קורבין התנגד בעבר להקדמת הבחירות, שהיו אמורות להיערך ב-2022, בשל התעקשותו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להביא לפרישת הממלכה מהאיחוד האירופי  - הברקזיט - בסוף אוקטובר, עם או בלי הסכם. 

אתמול הודיע נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, על מתן "ארכה גמישה" של עד שלושה חודשים למועד פרישתה של הממלכה - עד ל-31 בינואר לכל המאוחר - על מנת שתוכל להשלים את הליכי החקיקה הדרושים ליישום הברקזיט. קורבין, שנתלה בהודעתו של טוסק, אמר היום כי "עמדתי בעבר על כך שאנו מוכנים לבחירות בתנאי שפרישה ללא הסכם תרד מהפרק. עתה שהתנאי הזה מולא, נפתח בקמפיין השאפתני והרדיקלי ביותר שהמדינה ראתה, כדי להביא לשינוי אמיתי". 

ראש הממשלה ג'ונסון נואם בפרלמנט, אתמול

השמרנים השיבו את המורדים

במקביל לדיונים בפרלמנט על הקדמת הבחירות הודיעה המפלגה השמרנית כי תשיב לשורותיה עשרה מתוך 21 המחוקקים שהודחו בחודש שעבר, לאחר שהצביעו יחד עם האופוזיציה . אז, הצביע הפרלמנט בעד הפקעת סדר היום מידי הממשלה, כדי לסכל את ניסיונו של ג'ונסון לקדם את הסכם הברקזיט שלו בהליך מהיר.

מפלגות האופוזיציה ניסו במהלך היום לקדם הצעה לתיקון חוק הבחירות, שתעניק זכות הצבעה לאזרחי האיחוד האירופי החיים בבריטניה וכן תוריד את הגיל המינימלי להצבעה מ-18 ל-16. קורבין הודיע כי הלייבור יתמוך במהלך, ובמפלגת השלטון הודיעו כי אם הפרלמנט יאשר את התיקון לחוק, הם ימשכו את ההצעה להקדים את מועד הבחירות. אולם, במהלך הדיון הוחלט שלא להצביע על התיקון לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ