לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
תלמידים מפגינים כחלק משביתת האקלים, בסוף ספטמבר במילאנו
תלמידים מפגינים כחלק משביתת האקלים, בסוף ספטמבר במילאנוצילום: Antonio Calanni/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נושא משבר האקלים ייכלל בתוכנית הלימודים של כל בתי הספר הציבוריים באיטליה, כך הודיע שלשום (שלישי) שר החינוך האיטלקי. השיעורים, שבתחילה יילמדו במסגרת לימודי האזרחות, ישולבו בנושאים שונים - מעין "סוס טרויאני שיחלחל לשיעורים בכל נושא", כך לפי השר לורנצו פיורמונטי.

השר קבע שהחל מספטמבר 2020 נושא משבר האקלים והקיימות הסביבתית ילמדו בכל כיתה בהתאם לרמת הלימודים. 33 שעות הלימוד השנתיות בנושא יהיו במסגרת תוכנית ניסיונית, שתשלב תוכנית האקלים של האו"ם. למשל, שיעורי גיאוגרפיה יעסקו בהשפעת האדם על חלקים שונים של כדור הארץ, וילדים בגילי בית הספר היסודי ילמדו על סיפורים ואגדות מעמים שונים המתרכזים בקשר שבין האדם לסביבה. בגיל התיכון כבר ילמדו התלמידים לעומק את תוכנית האו"ם לפיתוח וקיימות.

שר החינוך פיורמונטי, השבוע
שר החינוך פיורמונטי, השבועצילום: REMO CASILLI/רויטרס

פיורמונטי אמר בראיון כי כמה מומחים בעלי שם עולמי, בהם ג'פרי סאקס, מומחה לקיימות עולמית מאוניברסיטת הרווארד וקייט ראוורת' מהמכון לשינויים סביבתיים שבאוניברסיטת אוקספורד, יסייעו להכין את תוכנית הלימודים. 

פעילים בתחום הסביבה בירכו על ההחלטה - בזהירות מסוימת. "אין ספק שחשוב ללמד ילדים על קיימות", אמר אדוארדו זנקני, סגן נשיא הארגון האיטלקי המוביל להגנת הסביבה, אך הוסיף: לא ניתן להטיל את האחריות לפתרון המשבר על הדור הבא. "המדע קבע שעשר השנים הבאות יהיו מכריעות. איננו יכולים לחכות לדור הבא", אמר.

פיורמונטי הוא חבר תנועת חמשת הכוכבים, תנועה אנטי-ממסדית שמתרכזת בנושא משבר האקלים. השר הותקף על ידי יריביו הפוליטיים לאחר שתמך במיסוי על סוכר ופלסטיק ועודד תלמידים לקחת חלק במחאת האקלים במקום ללכת ללימודים.

תלמידים מפגינים כחלק משביתת האקלים, בסוף ספטמבר במילאנו
תלמידים מפגינים כחלק משביתת האקלים, בסוף ספטמבר במילאנוצילום: Antonio Calanni/אי־פי

עד אוגוסט שלטה תנועת חמשת הכוכבים על איטליה, לצד מפלגת לגה שבראשות מתאו סאלוויני. סאלוויני, הפוליטיקאי הפופולרי והחזק במדינה, לא ממש מאמין במשבר האקלים. "אם מדברים על התחממות כדור הארץ, אנחנו כעת באמצע מאי ואנחנו מתחננים לחום. בשנים האחרונות לא היה באיטליה קור כזה", אמר סאלוויני באביב. פיורמונטי קרא לדבריו "שטויות" והסביר: אלו בדיוק הטעויות שאנחנו רוצים למנוע עם תוכנית הלימודים.

אך מצבה הרעוע של הממשלה האיטלקית והכלכלה המקרטעת הובילה רבים באיטליה לטעון שהדגש ששמה חמשת הכוכבים על הנושאים הסביבתיים רק פגעה במדינה. מתנגדיו של פיורמונטי טוענים שהוא נותן יד להרס הכלכלה האיטלקית, וגם שוחרי סביבה מותחים ביקורת על תוכניתו וטוענים שהיא מתמקדת רק בגישת האו"ם למשבר. פיורמונטי לא מתרגש. "אזרח המאה ה-21", הוא מסביר, "חייב להיות אזרח הדוגל בקיימות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ