קוויבק דחתה בקשת תושבות של אזרחית צרפת: "לא שולטת כיאות בצרפתית"

אמילי דובואה, דוקטורנטית לביולוגיה, חיה בשמונה השנים האחרונות בפרובינציה דוברת הצרפתית בקנדה. הרשויות קבעו שהיא לא שולטת בצרפתית - שפת האם שלה - בשל העובדה כי כתבה את פרק המבוא לעבודת הדיסרטציה שלה באנגלית

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמילי דובואה
דובואה. מעמדה כעצמאית הציב סיבוך נוסף לבקשת התושבותצילום: NYT
ניו יורק טיימס
גרדיאן

אמילי דובואה, אזרחית צרפת בת 31, העתיקה לפני כשמונה שנים את מקום מגוריה לקוויבק סיטי, בפרובינציה דוברת הצרפתית של קנדה, שם החלה לעבוד כמעצבת גרפית ולמדה לדוקטורט בביולוגיה. אולם באחרונה דחו הרשויות בקוויבק את בקשתה למעמד תושבות - שיאפשר להשתקע לצמיתות בעיר.

הנימוק שניתן לה הוא כי אינה שולטת כיאות בצרפתית - שפת אמה. זאת, בשל העובדה כי כתבה את פרק המבוא לדיסרטציה שלה באנגלית. יתר פרקי העבודה האקדמית שהגישה לאוניברסיטת לוואל - דוברת הצרפתית - נכתבו דווקא בשפה הרשמית של הפרובינציה.

קוויבק סיטי

"זה מעבר לאבסורד, זה פשוט לא הגיוני", אמרה דובואה לניו יורק טיימס. "זו בדיחה. אני אשה צרפתייה". דובר משרד ההגירה בקוויבק, מארק-אנדרה גוסלין, מסר כי המשרד מודע למקרה וכי הוא "לא מתיישב עם ההיגיון". לדבריו, הוא ביקש לערוך בחינה מחודשת של בקשתה.

לדבריה, הפרק שנכתב באנגלית בעבודת המחקר שלה בתחום הביולוגיה המולקולרית היה למעשה מאמר אקדמי שאף פורסם בכתב עת מדעי. אחרי שקיבלה את מכתב הדחייה ניגשה דובואה למבחן ממשלתי בידיעת השפה הצרפתית, שנועד להוכיח כי היא שולטת בשפת אמה. אולם כמה חודשים לאחר מכן קיבלה מכתב נוסף ובו נמסר לה כי החלטת משרד ההגירה לא השתנתה.

מתוך חשבון הטוויטר של דובואה

דובואה, ילידת מחוז בורגונדי שבמזרח צרפת, הקימה במקום מגוריה החדש עסק משלה לעיצוב גרפי של מאמרים מדעיים. עובדה זו עלולה דווקא עשויה לסבך את ההליכים בעניינה, מכיוון שמבחינת הרשויות בקוויבק היא רשומה כמעסיקה של עצמה. "פתחתי חברה בבעלותי, שכרתי עובדים", הוסיפה. "האם עבור קוויבק, אזרחית צרפת אינה מספיק צרפתייה?".

קוויבק היא הפרובינציה היחידה בקנדה שבה יש רוב של דוברי צרפתית. בעבר נקטו הרשויות צעדים קיצוניים לשימור מעמד השפה. כך למשל, החוק קובע כי כיתוב בצרפתית על שלטים ומודעות פרסומת צריך להיות גדול לפחות פי שניים מכיתוב בשפה נוספת המופיע לצדו. בחודש שעבר קידם הממשל המקומי הצעה לאסור על השימוש בברכת השלום "בונז'ור-היי", אך חזר בו לאחר שהתושבים הגיבו בגיחוך ובזעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ