אי-פי
ד-פ-א
הארץ
סנטיאגו אבאסקל, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ווקס, במטה המפלגה במדריד, אתמול
סנטיאגו אבאסקל, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ווקס, במטה המפלגה במדריד, אתמולצילום: SUSANA VERA/רויטרס
אי-פי
ד-פ-א
הארץ

אף אחת מהמפלגות בספרד לא השיגה את הרוב הנחוץ לשלטון בפרלמנט בבחירות שנערכו אתמול (ראשון) במדינה, כך על פי ספירת 99.9% מקולות המצביעים. המפלגה הסוציאליסטית ניצחה בבחירות, אך נחלשה בהשוואה לבחירות שהתקיימו באפריל והשיגה 120 מושבים בפרלמנט - פחות מ-176 המושבים שהיו דרושים לה כדי להקים ממשלה לבדה. כמו כן, מהתוצאות עולה כי מפלגת הימין הקיצוני ווקס התחזקה באופן ניכר והפכה למפלגה השלישית בגודלה.

זו היתה הפעם הרביעית שספרד מקיימת בחירות בארבע השנים האחרונות. משמעות התוצאות היא שאף גוש - ימין או שמאל - לא זכה ברוב הנחוץ להקמת ממשלה, ועל כן המשבר הפוליטי במדינה צפוי להעמיק. מהספירה עולה כי המפלגה הסוציאליסטית (PSOE), בראשות ראש הממשלה בפועל פדרו סנצ'ס, זכתה ב-120 מתוך 350 מושבים בפרלמנט. המפלגה השמרנית ׁׂ(PP) עלתה ל-88 מושבים (לעומת 66 בלבד באפריל), ואילו מפלגת ווקס זכתה ב-52 מושבים - זינוק מ-24 שקיבלה בבחירות הקודמות.

ראש הממשלה ומנהיג המפלגה הסוציאליסטית, פדרו סנצ'ס, במטה המפלגה במדריד, אתמול
ראש הממשלה ומנהיג המפלגה הסוציאליסטית, פדרו סנצ'ס, במטה המפלגה במדריד, אתמולצילום: Bernat Armangue/אי־פי

עוד עולה מספירת הקולות, כי מפלגת המרכז-ימין סיודדנוס ("האזרחים") היא המפסידה הגדולה בבחירות, והיא ירדה לעשרה מושבים בלבד לעומת 57 באפריל. אנשי השמאל הקיצוני ממפלגת פודמוס ("אנחנו יכולים") גרפו 35 מושבים.

"כך או אחרת אנחנו נקים ממשלה פרוגרסיבית ונפתור את הפלונטר הפוליטי", אמר סנצ'ס בעקבות התוצאות. "נפנה לכל המפלגות, מלבד אלו שפועלות נגד דו-קיום ומפיצות שנאה", הוסיף, תוך שהוא מתייחס ככל הנראה לווקס הימנית קיצונית ולבדלנים הקטלאנים.

"ההישג הכי גדול שנראה בספרד"

מנהיגה של ווקס סנטיאגו אבאסקל, בן 43, אמר כי הוא יפעל לבנות "חלופה פטריוטית" עבור ספרד. מפלגת הימין הקיצוני שנכנסה לראשונה לפרלמנט הספרדי רק באביב האחרון, הפכה לשלישית בגודלה בספרד. המפלגה הבטיחה לנקוט יד קשה נגד הבדלנים בקטלוניה ונגד מהגרים. "זה ההישג הפוליטי הגדול ביותר שנראה בספרד", הכריז אבאסקל. מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מארין לה פן, בירכה את ווקס וכינתה את הישגה "התקדמות מדהימה".

מצביעים במדריד, אתמול
מצביעים במדריד, אתמולצילום: SUSANA VERA/רויטרס

ספרד, ששבה לדמוקרטיה לאחר קרוב ל-40 שנות דיקטטורה של הגנרל פרנסיסקו פרנקו, נהגה להתגאות בכך שבפרלמנט שלה לא יושבים אנשי ימין קיצוני – בניגוד למקומות אחרים באירופה. אלא שבאפריל המערכת הפוליטית עברה טלטלה כאשר ווקס זכתה ב-24 מושבים. נראה כי המשבר הפוליטי וחוסר השקט בקטלוניה עזרו לחזק את כוחה של ווקס עוד יותר בבחירות החדשות. 

שלוש המפלגות הבדלניות של קטלוניה זכו יחד ב-23 מושבים בפרלמנט. רבים בחבל שבצפון-מזרח המדינה זעמו על החלטת בית המשפט העליון במדריד בחודש שעבר להטיל עונשי מאסר על תשעה פוליטיקאים ופעילים קטלונים שפעלו להשגת עצמאות ב-2017.

ההחלטה גררה מחאות ענק מדי יום בקטלוניה, שבהם נפצעו יותר מ-500 בני אדם, כמחציתם שוטרים, ונעצרו עשרות נוספים. השמרנים בספרד האשימו את ראש הממשלה סנצ'ס בכך שלא היה נוקשה מספיק מול המוחים במאמצים להשיב את הסדר לחבל הסורר.

גורם אחר שכנראה השפיע על תוצאות הבחירות הוא השינוי שעברה המערכת הפוליטית בספרד בשנים האחרונות – ממערכת דו-מפלגתית שבה מפלגה אחת שולטת במדינה למערכת רב-מפלגתית שבה שום מפלגה לא זוכה ברוב הדרוש כדי למשול לבד. המציאות הפוליטית החדשה בספרד – הצורך בהקמת ממשלה קואליציונית – חייבה חשיבה חדשה מצד המפלגות הגדולות. מאז הבחירות בדצמבר 2015, שבהן נכנסו פודמוס וסיודדנוס לפרלמנט, אף מפלגה בספרד לא זכתה ברוב מוחלט. עם זאת, נראה שהמפלגות הממסדיות ממשיכות לפעול כאילו דבר לא השתנה והן אינן מחפשות חיבורים שיובילו לממשלה יציבה.

תומכי מפלגת הימין הקיצוני ווקס חוגגים ברחובות מדריד, אתמול
תומכי מפלגת הימין הקיצוני ווקס חוגגים ברחובות מדריד, אתמולצילום: SUSANA VERA/רויטרס

שלוש המפלגות הקטנות - "פודמוס", "סיודדנוס" ו-"ווקס" קמו על רקע הזעם הציבורי מהממסד הספרדי לאחר המשבר הכלכלי שפקד את המדינה בין 2008 ל–2013, ולאחר משאל העם הלא־חוקי על עצמאות קטלוניה ב–2017. על פי ההערכות, כל זמן ששלושתן נשארות בזירה הפוליטית, מובטחות לספרדים עוד ממשלות מיעוט חלשות וככל הנראה בחירות חוזרות ונשנות בתדירות גבוהה יחסית.

פרופ' בוני פילד מאוניברסיטת בנטלי בקליפוניה אמרה לסוכנות אי-פי כי המצב הפוליטי בספרד הוא תוהו ובוהו. "הפוליטיקה הספרדית הולכת ונעשית יותר מסובכת והתנאי להקמת ממשלה בכל תרחיש הוא משא ומתן ממושך ופתיחות כל הצדדים לביקורת", הוסיפה פילד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ