לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מרקל לאחר אישור החוק בבית התחתון של הפרלמנט, אתמול
מרקל לאחר אישור החוק בבית התחתון של הפרלמנט, אתמולצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גרמניה אישרה אתמול (שישי) חוק אקלים, המעגן את הסכם פריז, שעליו המדינה חתמה ב-2015. החוק אושר בבית התחתון של הפרלמנט וצפוי לעבור גם בבית העליון בהמשך השנה. הוא כולל השקעה של 54 מיליארד אירו בהתמודדות עם משבר האקלים, בין השאר באמצעות קנסות על פליטת פחמן ומסים שמטרתם לייקר את מחירי הטיסות.

החוק ספג ביקורת מצד אנשי האופוזיציה, אך גם מצדם של פעילי אקלים ומדענים, שטוענים כי הוא צר ומוגבל מדי. לפי פעילי הסביבה ומחוקקים מטעם המפלגה הירוקה, הנמצאת באופוזיציה, החוק אינו מקיף מספיק כדי לאפשר לגרמניה לעמוד ביעדים שמציב לה הסכם פריז - צמצום פליטת הפחמן ב-55% עד 2030. "נכשלתם במשימה של האנושות כולה - להגן על כדור הארץ", אמר אנטון הופרייטר, העומד בראש מפלגת הירוקים, לחברי הקואליציה טרם ההצבעה.

התקציב שאושר לחוק יושקע בתמריצים לקניית מכוניות חשמליות, בהחלפת כבשני פחם ובבידוד של נכסים פרטיים. עוד אושרה הוזלה במחירי כרטיסי רכבת, על מנת לעודד נסיעה בכלי תחבורה מזהמים פחות, והטלת מס על כרטיסי טיסה. 

טורבינות רוח במרכז גרמניה, בחודש שעבר
טורבינות רוח במרכז גרמניה, בחודש שעברצילום: Jens Meyer/אי־פי

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שעם כניסתה לתפקיד ב-2005 נודעה בכינוי "קאנצלרית האקלים" - כי זכתה לאהדה לאומית כשרה להגנת הסביבה - הבטיחה להתמקד במשבר האקלים בשנתה האחרונה בתפקיד. שרת הסביבה הנוכחית, סבינה שולצה, בירכה על אישור החוק ואמרה: "מדיניות האקלים של גרמניה עומדת להשתנות לחלוטין". 

גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, פועלת בשנים האחרונות כדי לשנות את מדיניות האנרגיה שלה ולהסתמך יותר על אנרגיה מתחדשת. עם זאת, ממשלת גרמניה הודתה השנה כי לא תצליח לעמוד ביעד הביניים שהציבה - צמצום פליטת הפחמן ב-40% עד 2020 - וכי תצמצם את הפליטה בכ-32% עד השנה הבאה.

אחת התקנות המרכזיות היא הטלת תשלום על חברות בעבור כל טון של פחמן דו-חמצני שנפלט כתוצאה מחימום או מכלי תחבורה. לפי פעילי אקלים, הקנסות קטנים מדי. בד בבד, כל משרד ממשלתי יהיה אחראי לצמצום פליטת הפחמן בתחומו, בין אם מדובר באנרגיה, בתחבורה או בדיור. לכל משרד הוצבו יעדים לפליטת הפחמן.

הירוקים מחזיקים במושבים רבים יותר בבית העליון של הפרלמנט בגרמניה. הם הודיעו על כוונתם לנסות להרחיב שם את החוק, ולהגביר את הלחץ על גורמים מזהמים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ