אחרי מאות מקרי הידבקות השנה: גרמניה מחייבת הורים לחסן את ילדיהם נגד חצבת

בניסיון לעצור את התפשטות המחלה, חוק שייכנס לתוקפו במארס יחייב את סרבני החיסונים לשלם קנס של כ-2,500 יורו. בתי הספר יחויבו לדווח על הורים המסרבים לחסן את ילדיהם לרשויות הבריאות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר הבריאות ינס שפאן מתחסן במשרד דואר בברלין, בחודש שעבר
שר הבריאות ינס שפאן מתחסן במשרד דואר בברלין, בחודש שעברצילום: ANNEGRET HILSE/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חוק חדש בגרמניה יחייב הורים לחסן את ילדיהם נגד חצבת, ואלו שיסרבו לעשות זאת יידרשו לשלם קנס. החוק החדש אושר ביום חמישי בניסיון לעצור את התפשטות המחלה וייכנס לתוקפו במארס 2020.

על פי החוק החדש, הורים שינסו לרשום את ילדיהם לגן חובה יידרשו לספק הוכחה לכך שהילדים מחוסנים. אלו שלא יוכיחו שהילדים חוסנו עלולים לאבד את מקומם בגן. הוכחות דומות יידרשו גם מהורים שירשמו את ילדיהם לבתי ספר יסודיים, והורים לתלמידים שכבר לומדים בבתי הספר יידרשו להציג הוכחות לכך שחוסנו עד סוף יולי בשנה הבאה.

החוק מחייב גם את בתי הספר לדווח על הורים המסרבים לחסן את ילדיהם לרשויות הבריאות המקומיות. במקרים קיצוניים, הורים שיסרבו לחסן את ילדיהם גם לאחר התערבות של הרשויות יידרשו לשלם קנס שעשוי להגיע ל-2,500 אירו. במסגרת החוק יחויבו להתחסן גם מבוגרים שנולדו לאחר 1970 ועובדים עם ילדים במרכזים קהילתיים, בהם מעונות יום, בתי ספר ובתי חולים.

חיסון נגד חצבת. על פי הערכות הציל החיסון 21 מיליון בני אדם בין 2000-2017
חיסון נגד חצבת. על פי הערכות הציל החיסון 21 מיליון בני אדם בין 2000-2017צילום: Lindsey Wasson/רויטרס

משרד הבריאות בגרמניה תיעד 501 מקרים של הידבקות בחצבת רק השנה, למרות זמינותו של החיסון שהוכח כבטוח ואפקטיבי. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בשנים האחרונות התרחשו בעולם, בין היתר גם במדינות מפותחות בהן היא כבר נעלמה.

בנאום שנשא בפני הפרלמנט זמן קצר לפני ההצבעה על החוק, אמר שר הבריאות ינס שפאן שהחצבת היא "סיכון מיותר", ודחה ביקורת על כך שהחוק החדש פוגע בזכויותיהם של התושבים. "תפיסת החופש של הפרט לא מסתכמת רק באפשרויות של האדם היחיד", אמר שפאן. "היא תלויה גם בסיכון שהאדם היחיד מטיל על הסובבים אותו שלא לצורך. בדיוק בגלל זה מדובר בחוק טוב וראוי – בגלל שהוא מגן על חירותם ובריאותם של היתר".

על פי הערכות המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן - סוכנות של משרד הבריאות בארה"ב - החיסון לחצבת הציל 21 מיליון בני אדם בין 2000-2017. מדי שנה, ושיעור התמותה ממנה עומד על כמאה אלף בשנה, רובם במדינות מתפתחות בהן אין גישה לחיסון. רוב המתים מהמחלה הם ילדים בני פחות מחמש.

חיסון נגד חצבת בניו יורק
חיסון נגד חצבת בניו יורקצילום: Seth Wenig/אי־פי

בשנים האחרונות התגברו התפרצויות המחלה גם במדינות המפותחות, בשל מספרם ההולך וגודל של סרבני החיסונים. חלקם מסרבים להתחסן מטעמי דת, ואחרים מחשש לא מוצדק מפני קשר בין חיסונים לאוטיזם, שנבדק והופרך.

במחצית הראשונה של השנה נרשמו 90 אלף מקרי הידבקות באירופה – פי שניים לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, כך על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי שפורסמו באוגוסט. עלייה במקרי ההידבקות נרשמה גם בארה"ב, שם התגלו 1,261 מקרי הידבקות מאז תחילת 2019, על פי נתונים שפרסם המרכז החודש.

החיסון נגד חצבת מורכב משתי זריקות – הראשונה ניתנת לרוב בגיל שנה, והשנייה בגיל ארבע. אותן זריקות כוללות גם חיסונים נגד חזרת ואדמת. גרסה מעודכנת של החיסון כוללת נוגדן לאבעבועות רוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ