לוגו גרדיאן
גרדיאן
הנסיך אנדרו בוועידת העסקים בבנגקוק, החודש
הנסיך אנדרו בוועידת העסקים בבנגקוק, החודשצילום: AFP
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הנסיך הבריטי אנדרו, דוכס יורק, טען שלשום כי לא ייתכן שקיים יחסי מין עם גיליין מקסוול - חברתו הטובה ומנהלתו של ג'פרי אפשטיין - בבית המיליארדר בלונדון כיוון שהוא שהה באותו הזמן בבית שלו לאחר שנכח בארוחה עם ילדיו בפיצרייה בפרברי לונדון. את ההסבר התמוה הזה העניק אנדרו בראיון לרשת BBC במהלכו ספג ביקורת נוקבת על מערכת היחסים שלו עם אפשטיין שנאשם בסחר בקטינות למטרות מין והתעללות בהן.

במהלך הראיון התעקש הנסיך אנדרו כי הוא לא קיים יחסי מין עם נשים שבהם סחר אפשטיין באף אחד מנכסיו של המיליארדר האמריקאי. עם זאת, הוא אישר כי הוא טס במטוס הידוע לשמצה של אפשטיין שכונה "לוליטה אקספרס" ושהה באי הפרטי ובביתו בפאלם ביץ', כמו גם באחוזתו בניו יורק.

"אם אתה גבר זה מעשה חיובי לקיים יחסי מין עם מישהי", הסביר הנסיך. "קשה מאוד לשכוח פעולה חיובית ואני לא זוכר כלום", המשיך אנדרו. בהתייחסו לאפשטיין, שהתאבד באוגוסט האחרון בתאו במתקן המעצר בו הוחזק במנהטן, אמר אנדרו, "האם אני מצטער על כך שהוא התנהל באופן לא ראוי בעליל? אכן כן".  

הראיון עם הנסיך עורר תגובה חריפה מצד הציבור הבריטי וכלי התקשורת בממלכה שהתקשו להאמין לאנדרו. עורכי דין שמייצגים עשר קורבנות של אפשטיין קראו ל-FBI לחקור את הקשר של הנסיך הבריטי עם המיליארדר שהורשע לפני כעשור בעבירות מין בקטינות.     

ג'ופרה בניו יורק, באוגוסט
ג'ופרה בניו יורק, באוגוסטצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

בהמשך הראיון הכחיש אנדרו מכל וכל את הטענות שקיים יחסי מין גם עם הנערה וירג'יניה ג'ופרה (לשעבר רוברטס), כשהיתה בת 17. ג'ופרה סיפרה כי הם בילו במועדון הלילה טרמפ בלונדון ב-10 במארס 2001, לפני שחזרו לביתה של מקסוול שם לדבריה, היא קיימה יחסי מין עם אנדרו.

בקשר לאותו מקרה סיפרו אנדרו: "הייתי עם הילדים ולקחתי את ביאטריס לפיצרייה בוויקינג בסביבות השעה ארבע או חמש אחר הצהריים. ואז מכיוון שהדוכסית (שרה פרגוסון) לא יכלה להגיע, יש לנו כלל פשוט במשפחה שכאשר אחד לא יכול להגיע - נהיה איתו".    

אפשטיין ומקסוול באירוע התרמה ומופע של רוד סטיוארט בוול סטריט בניו יורק, ב-2005
אפשטיין ומקסוול באירוע התרמה ומופע של רוד סטיוארט בוול סטריט בניו יורק, ב-2005צילום: Patrick McMullan / Getty Images

אנדרו המשיך להחזיק בעמדתו גם חרף תצלום שהופץ ובו ידו כרוכה סביב מותנה של ג'ופרה. בראיון הוא חזר ושוב ושוב על דבריו כי הוא "לא זוכר מתי צולמה התמונה הזו".

הנסיך ציין כי נראה שהתמונה צולמה באזור כלשהו בביתה של מקסוול "שבו אני לא חושב שאי פעם הייתי". לדבריו, כבן משפחת המלוכה "להתחבק או לגלות חיבה בפומבי זה לא משהו שהייתי נוהג לעשות". אחרי הראיון הופצו במהירות בטוויטר צילומים של הנסיך מחובק עם נשים שונות.

התמונה של ג'ופרי רוברטס והנסיך אנדרו, ב-2001

שלשום, צייצה ג'ופרה בטוויטר: "הראיון המזעזע של הנסיך אנדרו היה ניסיון להציל את המוניטין שלו - אבל הוא רק העלה שאלות נוספות".

הנסיך אנדרו הסביר כי הסיבה לכך שלא הבחין בנערות צעירות בביתו של אפשטיין היתה שכחבר במשפחת המלוכה הוא היה רגיל ל"חברי צוות שמסתובבים כל הזמן". לכן הוא לא היה מקיים אינטראקציה משמעותית עם כל מי שהוא החשיב כחבר צוות. 

אנדרו אישר בראיון כי אפשטיין התארח בעבר בבתי המלוכה הבריטיים בווינדזור וסנדרינגהאם וכי הוא השתתף בארוחת ערב לכבוד שחרורו מהכלא של המיליארדר עבריין המין. במאי 2006 הוצא לאפשטיין צו מעצר בגין תקיפה מינית של קטינה והנסיך אישר כי הזמין את אפשטיין ליום הולדתה ה-18 של הנסיכה ביאטריס ביולי שלאחר מכן וכי לא היה מודע לקיומו של צו המעצר.

בשנת 2010 הצטלם הנסיך כשהוא צועד עם אפשטיין בסנטרל פארק בניו יורק - שנתיים לאחר הרשעתו הראשונה של אפשטיין בשידול קטינות לזנות. כאשר צוין במהלך הראיון שהוא התארח בביתו של "עבריין מין מורשע", הוא אמר: "זה היה מקום נוח לשהות בו. בסופו של דבר, בהסתכלות לאחור, זה בהחלט לא היה הדבר הנכון לעשות". אנדרו הוסיף כי "באותה תקופה הרגשתי שזה הדבר המכובד והנכון לעשות ואני מודה בפה מלא ששיקול הדעת שלי כנראה היה מוטעה".

הנסיך סיפר שהוא נסע לארה"ב כדי לומר לאפשטיין שהם כבר לא יכולים להתראות. הוא הסביר כי "לעשות את הצעד הזה בטלפון היה צעד פחדני". באשר לטענות כי עדים ראו נערות צעירות נכנסות לאחוזתו של אפשטיין, הוא אמר: "הבית שלו, תיארתי את זה, הרגיש כמו תחנת רכבת. היו אנשים שנכנסים ויצאו, כל הזמן".

לפני השידור אמרה גלוריה אלרד, עורכת דין שמייצגת כמה מקורבנותיו של אפשטיין: "במקום להסתפק בלהופיע בטלוויזיה, עדיף שיאמר שהוא מוכן לתת הצהרה בשבועה".

הנסיך אנדרו סיכם ואמר כי הקשרים שלו עם המיליארדר פגעו קשות במשפחתו ובבנותיו. "זו נקודה רגישה אצלנו במשפחה", הוא אמר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ