לוגו גרדיאן
גרדיאן

הרשויות בשוודיה הודיעו היום (שלישי) כי הן סוגרות את חקירת האונס נגד מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' לאחר בחינת הראיות בתיק. סגנית התובעת הכללית אווה-מארי פרסון אמרה במסיבת עיתונאים כי הראיות נמצאו אמינות, אך כי לאחר כמעט עשור הזיכרון של עדים החל להתעמעם.

"לאחר הערכה מקיפה של החומר שעלה בחקירה, החלטתי שהראיות אינן מספיק חזקות כדי ליצור בסיס להגשת כתב אישום", אמרה פרסון. לדבריה, ניתן יהיה לערער על ההחלטה למשרד התובע הכללי של שוודיה. אסאנג' בן ה–48 הכחיש את כל ההאשמות נגדו.

אסאנג' מתמודד עם ההליך הפלילי נגדו בשוודיה מאז שנת 2010, ובמקביל הוא נאבק בהליך הסגרה לארה"ב, שם הוא מואשם בפרסום מסמכים סודיים במסגרת עבודתו באתר ויקיליקס. 

התביעה בשוודיה עצרה את חקירת האונס ב–2017, משום שהחוקרים לא יכלו להמשיך בעבודתם בתקופה שבה חי אסאנג' בשגרירות אקוודור בלונדון. אסאנג' ביקש מאקוודור מקלט וחי בשגרירות שלה בלונדון מאז 2012, אז שוודיה ביקשה מבריטניה להסגירו לידיה. חקירת האונס נפתחה מחדש בחודש מאי השנה, לאחר שממשלת אקוודור החליטה לסלקו במפתיע מהשגרירות. המשטרה עצרה מיד את אסאנג', והוא מרצה כעת 50 שבועות מעצר בכלא בדרום־מזרח לונדון בגין הפרת תנאי השחרור על תנאי שלו.

פרסון אמרה בחודש מאי כי הנסיבות מאפשרות להסגיר את אסאנג' מבריטניה לשוודיה, וכי יש לתשאל אותו במסגרת החקירה. עם זאת, לאחר חקירה נוספת בקיץ ובסתיו, התברר כי העדות שנמסרה לטובת המתלוננת נחלשה, אמרה פרסון. לדבריה, הסיבה לכך היא שחלף זמן רב והזיכרון של העד נחלש באופן טבעי.

בחודש יוני פסק בית משפט בשוודיה פסק כי לא צריך לעצור את אסאנג'. אתר ההדלפות ויקיליקס בירך על ההחלטתה היום, וביקש להפנות את תשומת הלב לאפשרות שאסאנג' יוסגר לארה"ב. העורכת של ויקיליקס, קריסטין הרנפנסון, אמרה: "שוודיה עצרה בפעם השלישית את החקירה נגד אסנאג', לאחר שפתחה אותה מחדש ללא כל ראיות חדשות. כעת עלינו להתמקד באיום שמפניו מזהיר אסאנג' מזה שנים: התביעה הלוחמנית בארה"ב והאיום שנשקף ממנה לתיקון הראשון לחוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ