יוון מקשיחה את מדיניות ההגירה ותעביר כ-20 אלף פליטים למתקני מעצר חדשים

הממשלה השמרנית הציגה תוכנית להקשחת התנאים לפליטים, שלא יורשו לעזוב את המתקנים עד למתן הכרעה בבקשתם למקלט. ראש הממשלה קיריאקוס מיצוטאקיס האשים השבוע את האיחוד האירופי שהוא מתייחס למדינות בפריפריה הגיאוגרפית של היבשת "כמו לחניונים לפליטים ולמהגרים"

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מחנה פליטים באי לסבוס, באוגוסט
מחנה פליטים באי לסבוס, באוגוסט. מאות משפחות חיות באוהלים מחוץ למחנות הצפופיםצילום: AFP
גרדיאן
ניו יורק טיימס

ממשלת יוון הודיעה אתמול (רביעי) כי תסגור מחנות פליטים גדולים בשלושה איים ותעביר את יושביהם למתקני מעצר בפנים המדינה. החלטת הממשלה השמרנית באתונה התקבלה לקראת חודשי החורף ובצל העלייה במספר הפליטים המגיעים למדינה.

במחנות באיים לסבוס, כיוס וסאמוס ישנם 27 אלף בני אדם שרובם הגיעו מטורקיה כדי להמשיך לאירופה. אולם, כל אחד מהמחנות נועד להכיל 4,500 איש בלבד והצפיפות ותנאי המחייה בהם עוררו גינויים מצד ארגוני זכויות אדם והמועצה האירופית. מאות משפחות פליטים נאלצות לשהות באוהלים מחוץ למחנות.

ילדה במחנה הפליטים בלסבוס, בשבוע שעבר
ילדה במחנה בלסבוס, בשבוע שעבר. זקנים, נשים הרות וילדים ללא הוריהם יהיו הראשונים לעבור למתקני המעצרצילום: Elias Marcou/רויטרס

המתקנים החדשים מיועדים להכיל 5,000 איש כל אחד וצפויים להיפתח בתחילת שנת 2020. לפי הודעת הממשלה, 20 אלף משוהי המחנות באיים יועברו אליהם. הראשונים לעבור יהיו זקנים, נשים הרות וילדים שהגיעו ליוון ללא הוריהם. שני מחנות פליטים קטנים יותר באיים קוס ולרוס לא ייסגרו ותחת זאת יורחבו ויופעלו בתנאים דומים למתקני המעצר.

השוהים במתקני המעצר לא יורשו להיכנס ולצאת מהם ללא אישור והתוכנית הממשלתית היא להשאירם במקום עד להכרעת הרשויות באשר למעמדם החוקי. אם יזכו באשרת מקלט הם יורשו להישאר בתחומי יוון, ואם בקשתם תידחה הם יגורשו לטורקיה.

"זו לא סולידריות אירופית"

ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטאקיס, תקף השבוע את האיחוד האירופי והאשים את בריסל כי היא מתייחסת למדינות בפריפריה הגיאוגרפית של היבשת "כמו לחניונים לפליטים ולמהגרים". מיצוטאקיס השמרן, שנכנס לתפקידו ביולי האחרון, הוסיף כי "זו אינה סולידרית אירופית ולא נוכל לקבל זאת יותר". הוא אף האשים את טורקיה כי אינה עומדת בהתחייבותה לאיחוד לפעול נגד מבריחי פליטים בים האגאי ובכישלון לשתף פעולה עם משמר החופים היווני בנושא.

המחנה בלסבוס, ביוני
המחנה בלסבוס, ביוני. ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על תנאי המחייה של הפליטיםצילום: AFP

כחלק מהגברת המאמצים נגד גל ההגירה למדינה, ממשלת יוון תגייס 800 איש למשרות חדשות במשמר הגבול באיים ו-400 נוספים שיוצבו בגבול היבשתי עם טורקיה. בנוסף לכך יגויסו 500 עובדים לזירוז תהליכי הסינון והבדיקה של בקשות מקלט של פליטים המגיעים למדינה. 

היבט נוסף של התוכנית הממשלתית נגד הגירה הוא הקשחת החקיקה כלפי ארגונים לא ממשלתיים המסייעים לפליטים. סגן שר ההגנה, אלקיוויאדיס סטפניס, אמר כי "רק ארגונים שיעמדו בקריטריונים החדשים יורשו להמשיך לפעול במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ