הרב הראשי של בריטניה: קורבין כשל בטיפול באנטישמיות ואינו כשיר לראשות הממשלה

בטור דעה כתב הרב אפרים מירביס ש"רעל חדש" השתלט על הלייבור, "בעידודם של הבכירים ביותר". דובר מטעם המפלגה אמר ש"ממשלה בהובלת הלייבור תבטיח את ביטחונה של הקהילה היהודית"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קורבין ברנישו שבצפון אנגליה, אתמול
קורבין ברנישו שבצפון אנגליה, אתמולצילום: AFP
רויטרס
גרדיאן

כשבועיים לפני מועד הבחירות, הרב הראשי של בריטניה אפרים מירביס מתח ביקורת חריפה על מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין, והכריז שהוא לא כשיר לתפקיד ראש הממשלה. בטור דעה שפורסם הבוקר (שלישי) בעיתון טיימס אוף לונדון כתב מירביס כי כישלונו של קורבין בטיפול בגילויי אנטישמיות במפלגה הופכת אותו לבלתי כשיר לתפקידים בכירים, והזהיר ש"שלומה של האומה שלנו בסכנה".

במאמר הדעה החריף, שהוגדר בעיתונות הבריטית כחסר תקדים, כתב מירביס ש"רעל חדש" השתלט על הלייבור, "בעידודם של הבכירים ביותר", בהתייחסו לגילויי אנטישמיות. "האופן שבו בכירי המפלגה התמודדו עם הגילויים האלו לא תואם את הערכים הבריטיים שאנו כה גאים בהם".

"יום הבחירות אמור להיות יום חגה של הדמוקרטיה, אלא שכאשר כמה שבועות לפני פתיחת הקלפיות, רובם המכריע של יהודי בריטניה אחוזי חרדה", כתב מירביס במאמרו. "מה יקרה ליהודים וליהדות בבריטניה אם מפלגת הלייבור תרכיב את הממשלה הבאה?". הוא הוסיף כי "זה לא תפקידי לומר לאזרחים למי עליהם להצביע. אני רק מעלה את השאלה – מה תוצאות הבחירות הקרובות יעידו על המצפן המוסרי של המדינה שלנו?".

דובר מטעם מפלגת הלייבור אמר בתגובה לפרסום המאמר שקורבין מנהל קמפיין רב שנים נגד גילויי אנטישמיות. "ממשלה בהובלת הלייבור תבטיח את שלומם וביטחונם של אנשי הקהילה היהודית, תגן ותתמוך באורח החיים היהודי ותילחם בעליית האנטישמיות במדינה שלנו ובאירופה כולה", אמר הדובר. "אנו נוקטים בצעדים נגד גילויים כאלו בתוך המפלגה".

הארכיבישוף מקנטרברי, ג'סטין וולבי, כתב היום בטוויטר ש"הצהרתו חסרת התקדים של הרב מירביס בעת הזו חייבת להתריע בפנינו על התחושה העמוקה של חוסר ביטחון ופחד שחשים יהודים בריטים רבים. כולם במדינה הזאת זכאים לחוש בטוחים. הם צריכים להיות מסוגלים לחיות בהתאם לאמונות שלהם ולקיים באופן חופשי את תרבותם ואמונתם".

הפרלמנט בלונדון אישר באוקטובר את הקדמת הבחירות הכלליות ל-12 בדצמבר. הבחירות היו אמורות להתקיים רק ב-2022, אך ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הביע את אכזבתו מתפקוד הפרלמנט, ברקע ההליכים לפרישת הממלכה מהאיחוד האירופי, הברקזיט. ג'ונסון אמר בשיחה עם כתבים לאחר פגישה עם חברי פרלמנט ממפלגת השלטון בתום ההצבעה כי "הגיע הזמן שהמדינה תתאחד ותוציא לפועל את הברקזיט". בעקבות ההצבעה אמר קורבין כי הבחירות הקרובות "יהיו הזדמנות של פעם בדור להביא לשינוי במדינה". לדבריו, מפלגתו תעמוד לצד האזרחים, בניגוד למפלגת השלטון השמרנית שדואגת למעטים בעלי זכויות-יתר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ