מרקל ביקרה לראשונה באושוויץ: חשה בושה נוכח הפשעים הברבריים שבוצעו כאן

קנצלרית גרמניה הוסיפה כי "הפשעים האלה יישארו תמיד חלק מההיסטוריה הגרמנית". לקראת הביקור הודיעה גרמניה שתעביר 60 מיליון אירו נוספים לקרן אושוויץ-בירקנאו, כדי לסייע בשימור האתר

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מרקל באושוויץ, היום
מרקל באושוויץ, היוםצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס
עופר אדרת
עופר אדרת

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הגיעה היום (שישי) לביקור ראשון באתר הזיכרון במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין. מרקל, שמכהנת כקנצלרית כבר 14 שנה, ביקרה במחנות אחרים לפני כן, אך זה ביקורה הראשון במחנה שבו נרצח המספר הגדול ביותר של בני אדם בשואה - 1.1 מיליון, מרביתם יהודים. אל מרקל התלווה בביקור ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי. 

מרקל אמרה בביקורה, כי היא חשה "בושה גדולה" נוכח "הפשעים הברבריים שבוצעו כאן בידי גרמנים". היא הוסיפה כי "הפשעים האלה יישארו תמיד חלק מההיסטוריה הגרמנית, ויש לספר אותה שוב ושוב".

מרקל ומימינה מורבייצקי באושוויץ, היום
מרקל ומימינה מורבייצקי באושוויץ, היום צילום: Markus Schreiber/אי־פי

מורבייצקי אמר בביקור, כי "צדק מאוחר לקורבנות" מחייב לזכור את פשעי גרמניה הנאצית. הוא הוסיף כי אסור להיות אדישים נוכח "סילוף היסטורי", וציין כי מי שמתעלם מכך תורם בעצמו לכך. מסיבה זו, לדבריו, יש לחתור היום ל"אמת" ביחס לזמנים ההםדבריו מתקשרים למאמצי פולין בהנהגתו להדגשת היותם של הפולנים קורבנות של הגרמנים - ולא משתפי פעולה עמם

לקראת הביקור הודיעה גרמניה כי תעביר 60 מיליון אירו נוספים (בעבר כבר תרמה סכום זהה) לקרן אושוויץ-בירקנאו, כדי לסייע בשימור האתר והפריטים בו והצלתם מהתפוררות. גרמניה היא המדינה שתרמה את הסכום הגדול ביותר לקרן. אחריה ברשימה: ארצות הברית, פולין, צרפת, אוסטריה ובריטניה. ישראל תרמה לקרן מיליון דולר בעבר. הקרן, שהוקמה לפני עשור, משקיעה את הכסף ואת הרווחים של השקעותיה מקדישה לתחזוקת האתר.

בחודש הבא, ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יצויינו באתר 75 שנה לשחרור המחנה. מרקל היא הקאנצלרית השלישית שמבקרת באתר. קדמו לה הלמוט שמידט ב-1977 והלמוט קוהל ב-1995.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ