בבריטניה מתלבטים: "בוריס היה שמוק כבר באוניברסיטה. אבל אני אצביע לו"

הבחירות ביום חמישי יוכרעו כנראה במחוזות הבחירה הגבוליים. מה שיקבע הוא הברקזיט, שגורם למעמד הפועלים להתייאש מהלייבור ולמעמד הביניים לנטוש את השמרנים. רבים החליטו פשוט לא להצביע

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היום
ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היום צילום: AFP
אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לבריטניה

יומיים לפני הבחירות הכלליות בבריטניה, טום דרבי מצפון לונדון כבר יודע למי יצביע כשייפתחו הקלפיות. "אני מכיר את בוריס מהאוניברסיטה, מהימים בהם עשיתי דוקטורט באוקספורד. כבר אז הוא היה שמוק ושקרן", אמר היום. "בכל זאת נראה לי שאצביע בשבילו. אני לא מאמין שהוא יעשה משהו מכל מה שהבטיח, והוא לא יוכל להעביר את הברקזיט. אבל כל דבר טוב יותר מקורבין".

דרבי, מרצה להיסטוריה בגמלאות, גר ברובע בארנט שבצפון לונדון. בימים אלו הוא זוכה להתעניינות יתרה מצד פוליטיקאים וסוקרים, בשל הפער הקטן בו ניצחו שם השמרנים בסיבוב הבחירות האחרון, ב-2017. לפי הסקרים האחרונים, בסיבוב הנוכחי שתי המפלגות שוות שם בכוחן, עם 41% לכל אחת מהן.

רבים מהתושבים, כך נראה, טרם החליטו למי יצביעו. אחרים החליטו פשוט שלא להצביע. "שניהם (ג׳ונסון וקורבין, א"פ) שקרנים וחסרי תועלת" היא אמירה שנשמעת שם שוב ושוב. "אף אחד מהצדדים לא באמת יודע איך לדאוג לכך שנצא מאירופה, ואנחנו כבר שלוש שנים וחצי אחרי המשאל", אמר אחד התושבים, בריאן גודווין. "לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שכל המפלגות משקרות בנושא".

בארנט הוא לא הרובע היחיד בצפון לונדון שעשוי להחליף ידיים בסיבוב הבחירות הנוכחי. לא רחוק משם נמצא רובע אנפילד, שנשלט בידי השמרנים במשך עשרות שנים – עד ל-2017, כשבמהפך היסטורי ניצחה שם מפלגת הלייבור בפער של 3,355 קולות, פער קטן יחסית למחוז בו הצביעו 65,210 תושבים. כעת השמרנים נחושים להחזיר את השליטה בו.

קורבין נפגש עם מצביעים בבולטון, היום
קורבין נפגש עם מצביעים בבולטון, היוםצילום: AFP

מדרום לו שוכן מחוז הבחירה פינצ'לי וגולדרס גרין, בו אחוז ההצבעה היהודי הוא הגבוה ביותר. שם ניטש קרב בין חבר הפרלמנט השמרני המכהן, מייק פריר, לבין הפוליטיקאית היהודיה הכי המפורסמת כיום בבריטניה, לוסיאנה ברג'ר, חברת לייבור לשעבר שפרשה מהמפלגה בשל משבר האנטישמיות שפרץ שם מאז היבחרו של קורבין כמנהיג.

המסורת נסדקת

את הבחירות הכלליות בבריטניה ביום חמישי יכריעו ככל הנראה פחות מ-10% מהמצביעים המתגוררים במחוזות בחירה "גבוליים". בפרלמנט בלונדון מכהנים 650 חברים, רובם יכולים להרגיש בטוחים שיחזרו לכהן בו גם לאחר הבחירות. ב-2017 החליפו ידיים רק שבעים מחוזות. השמרנים זכו אז בעשרים מחוזות חדשים, אבל הפסידו ב-33 אחרים. בלייבור הוסיפו אז 36 מושבי פרלמנט חדשים, אבל הפסידו שישה. שינויי הכוחות לא הספיקו למהפך. הלייבור נותרה באופוזיציה, והשמרנים - אף שאיבדו את הרוב הדחוק בו זכו ב-2015 - נותרו בשלטון כממשלת מיעוט, עם תמיכה מבחוץ של מפלגה קטנה מצפון אירלנד.

הרוב הגדול של מחוזות הבחירה עדיין נחשבים ל"מושבים בטוחים", כאלה בהם המסורת עדיין חזקה מהכל. סקר עומק שערכה חברת YouGov, שניסה לנתח את מגמות ההצבעה בכל 650 המחוזות, רומז שייתכן שהפעם רק 58 מחוזות יחליפו ידיים. ועדיין, זהו הגורם החשוב ביותר שעשוי להכריע בין רוב שמרני בראשות בוריס ג׳ונסון, ובין פרלמנט בו אין רוב לאף מפלגה, בו מנהיג הלייבור ג׳רמי קורבין עשוי לגבש קואליציה שתתאחד סביב קיום משאל עם חוזר בנושא הפרישה מהאיחוד האירופי.

ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היום
ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היוםצילום: AFP

בינתיים, הסקרים מצביעים על פער לטובת שמרנים, בטווח שנע בין 6% ל-14%. אבל הסוקרים כולם מזהירים שהניצחון רחוק מלהיות מונח בכיסו של ג'ונסון. גם פער מובהק לא מבטיח רוב בפרלמנט. הברקזיט מצליח להשפיע גם כאן - בני מעמד הפועלים, שתמכו במשך דורות ארוכים בלייבור והצביעו ב-2016 בעד פרישה מהאיחוד האירופי, נוטשים כעת את המפלגה בשל העמדה הלא ברורה שלה בנוגע למהלך. לעומתם, מצביעי מעמד ביניים, שחשים קרובים לאירופה, כבר לא תומכים בשמרנים, שהפכו בעיניהם למפלגה שעסוקה רק בקידום הברקזיט ויהי מה. העובדה ש-60% מתושבי בארנט בחרו להישאר באירופה ב-2016 ללא ספק פגעה במעמדם של השמרנים.

"אני אשאר בבית"

וישנו כמובן גם העניין של המנהיגים. ג׳ונסון וקורבין נחשבים לשניים מהפוליטיקאים הפחות אהודים בתולדות הסקרים, שמצליחים בעיקר להבריח מצביעים ממפלגותיהם.

"אני אזרח בריטי כבר 23 שנים. תמיד הצבעתי לייבור", אמר עאמר חוסיין, מהגר מאיראן המחזיק בחנות תכשיטים באנפילד. "אבל הפעם אני פשוט לא מסוגל. קורבין פשוט לא שכנע אותי שהוא מסוגל להיות ראש ממשלה. הוא עקשן, ולא השתנה בכלום מאז שהיה פעיל מחאה רדיקלי בשנות השבעים. אני אשאר בבית ביום חמישי".

גם רבים מאלה שאומרים שכן יצביעו לייבור, עושים זאת בחוסר חשק. "אני מנהלת בארגון צדקה ורואה את ההשפעה של הקיצוצים של השמרנים. אני לא מסוגלת לא להצביע לייבור", אמרה קייט סמיתסון, גם היא מאנפילד. "אבל אני משתוקקת לראות מישהו אחר בראשות המפלגה, לא קורבין. ואני די בטוחה שנפסיד בגללו ביום חמישי. עם כל מנהיג אחר היינו מצליחים להעיף בקלות את השמרנים מהשלטון".

ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היום
ג'ונסון בסיור בחירות בסטאפורדשייר, היוםצילום: AFP

"אני אצביע לייבור כי אין סיכוי שהליברל-דמוקרטים יזכו כאן במחוז", אומרת ג׳ואנה ביילי, מנהלת בחברת היי-טק המתגוררת באנפילד. "אבל אני אעשה זאת רק בגלל שהייתי חברת לייבור בעבר, אני לא מסוגלת להצביע לשמרנים וחוששת מעתיד מערכת הבריאות. אבל זו לא הלייבור שאני חשה בנוח איתה".

ככל שהמצביעים צעירים יותר, נראה שההתלהבות מקורבין עולה. "אני לומד רפואה ואמא שלי אחות מוסמכת", אמר דניאל גוד, סטודנט בן 25 מבארנט. "לי ברור שתחת השמרנים שירות הרפואה הציבורי יינזק. רק הלייבור מחויב לנושא, וקורבין מתמקד בדברים החשובים לאנשים רגילים, לא בחלום של הברקזיט". גוד מסרב גם להתרגש מההאשמות באנטישמיות וגזענות נגד קורבין. "ג'ונסון אמר דברים הרבה יותר גרועים", הוא אמר.

לעומת זאת, כמעט ואי אפשר לפגוש בפנסיונר שיודה שהוא מצביע לייבור. "הצבעתי לשתי המפלגות הגדולות בעבר", אמר ג׳ון רובינס, מהנדס לשעבר שחי באנפילד. "אני יותר נוטה לשמרנים, אבל כשהרגשתי שהם יותר מדי זמן בשלטון תמכתי בלייבור". הפעם, חרף היותם של השמרנים בשלטון מאז 2010, הוא לא מתכוון להחליפם. "ג׳ונסון חסר תועלת ויודע רק לדבר, אבל קורבין בלתי נסבל", הוא אמר. "הוא פשוט אדם לא חכם, שנבחר להנהגת המפלגה רק בגלל כניסתם של המון חברים קומוניסטים מהדלת האחורית. אי אפשר לתת לו לנצח".

פריר, נציג מחוז פינצ'לי וגולדר'ס גרין, הצליח לשמור על קשרים הדוקים עם הקהילה היהודית במקום, ובשתי מערכות הבחירות האחרונות גבר בפערים קטנים יחסית על מועמדים יהודים פופולאריים שהציב הלייבור. ב-2017 ניצח את ג׳רמי ניומארק, פעיל ותיק בקהילה היהודית, בהפרש של 1657 קולות בלבד.

לפי הסקרים המקומיים, הפעם אין ללייבור סיכוי כלל במחוז, והיא מוצבת במקום השלישי. אבל הגעתה של לוסיאנה ברג'ר לזירה, אחרי שהתפטרה מהלייבור והחליטה לא לרוץ במחוז הבחירה הקודם שלה בליברפול, טרף את הקלפים. כעת חוששים השמרנים מפני "הצבעה טקטית" של תומכי לייבור במועמדת הליברל-דמוקרטית במחוז, העיקר כדי להחליף את השמרן פריר. ביום שישי האחרון הגיע ג׳ונסון בעצמו כדי לתמוך במועמדו, ועמד במשך כמה דקות במאפייה כשרה ומכר חלות לשבת.

"זה היה מחזה מגוחך שניצל את החשש של היהודים מפני קורבין", אמר מנכ"ל ארגון יהודי גדול שמשרדיו נמצאים במחוז וביקש להישאר בעילום שם. "זה יצר מצג שווא, כאילו כל היהודים חייבים לתמוך בג׳ונסון כדי להבטיח שקורבין לא ייכנס. יש המון יהודים שלא מסוגלים להצביע לייבור רק בגלל קורבין, אבל בפועל הרבה יותר מזדהים עם מצע הלייבור של צדק חברתי. ברור שרבים יצביעו לברג'ר כדי לא להצביע לשתי המפלגות הגדולות. אשמח אם ברג'ר תחולל הפתעה והשמרנים יבינו שהיהודים לא בכיס של אף מפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ