לוגו רויטרס
רויטרס
ג'ונסון באוטובוס הקמפיין שלו במרכז אנגליה, ביום רביעי
ג'ונסון באוטובוס הקמפיין שלו במרכז אנגליה, ביום רביעיצילום: Ben Stansall/אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

אחרי כל הוויכוחים וכל המחאות ההמונים, מתנגדי הברקזיט נאלצו להיווכח באמת המרה אתמול (שישי) אחרי שראש הממשלה בוריס ג'ונסון, המוביל את המהלך להיפרדות מהאיחוד האירופי, ניצח ברוב סוחף את הבחירות בממלכה. לא יהיה משאל עם נוסף, הגירושים מאירופה הם בלתי נמנעים.

עתה, אחרי שהשמרנים רשמו את הניצחון הגדול ביותר שלהם מאז 1987, יוכל ג'ונסון לאשר כל הסכם עזיבה מהאיחוד האירופי בעזרת הפרלמנט - ולעזוב את הגוש הגדול כבר בסוף החודש הבא. יהיה זה הצעד הגיאו-פוליטי המשמעותי ביותר שנקטה המדינה מאז מלחמת העולם השנייה.

הפגנה נגד ג'ונסון בלונדון, היום
הפגנה נגד ג'ונסון בלונדון, היוםצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

תומכים רבים במשאל עם נוסף על הברקזיט מאשימים את עצמם בתבוסה הקשה: הארגון המרכזי שפועל למען משאל עם שני קרס זה מכבר, ומנהיג מפלגת הלייבור קידם מדיניות מעורפלת ואמביוולנטית בנושא, תוך שהוא מבטיח להישאר ניטרלי אם תהיה הצבעה נוספת בנושא.

"אני מוטרד, וכמו כל אחד אחר בקהילה התומכת בהישארות באיחוד מקווה שהיה לנו ייצוג מתאים יותר בבחירות האלה", אמר מייק גלזוורטי, שלגם ממשקה הוויסקי שלו זמן קצר לפני שפרש לביתו בשעת לילה מאוחרת עם היוודע תוצאות המדגם.

משאל העם על הברקזיט ב-2016 היה הנושא המקטב ביותר שידעה בריטניה זה זמן רב, הדהד את המחלוקות בין הערים לבין הכפרים והעיירות הקטנות, בין הצעירים לבין המבוגרים, בין המרוויחים מהגלובלזיציה לבין אלה שנותרו מאחור בגללה.

עבור פרו-אירופאים רבים בבריטניה, משאל עם נוסף היווה את ההזדמנות הטובה ביותר כדי לשים קץ למבוי הסתום ולשיתוק הפוליטי במדינה. אם הם היו מתאחדים לכוח פוליטי מגובש, ייתכן שהם היו מצליחים להפוך את תוצאות הבחירות האחרונות.

ג'רמי קורבין בנאום בלונדון, ביום רביעי
ג'רמי קורבין בנאום בלונדון, ביום רביעיצילום: AFP

במהלך שלוש השנים האחרונות התמיכה בהישארות באיחוד האירופי הובילה בכמעט כל סקר דעת קהל והביאה להפגנות מהגדולות ביותר שראתה הממלכה בהיסטוריה שלה. כבר פעמיים הפרלמנט גרם לדחיית הברקזיט ולהארכת האולטימטום של אירופה. אבל מפלגות האופוזיציה המרכזיות נכשלו לשתף פעולה כדי ליצור ברית חוצת מפלגות מתפקדת, ובכך בלבלו מיליוני בריטים.

בזמן שהשמרנים גייסו מצביעים מקרב אלה שרוצים לעזוב את אירופה, בנו קואליציה של מצביעי פרו-ברקזיט שחצתה גבולות אזוריים ומעמדיים, הפעילים למען משאל עם נוסף התקשו לרשום הישגים או אפילו להסכים על תוכנית מקובלת על כולם.

ג'ינה מילר, פעילה בולטת למען משאל עם נוסף, מבינה כעת, כמו רבים אחרים, כי אין דרך חזרה. "ברור עכשיו שלא תהיה הצבעה נוספת", אמרה. "הברקזיט יעבור על ידי הפרלמנט ואנחנו נהיה בחוץ".

אחת הסיבות המרכזיות לכישלון מחנה הנשארים היתה הסירוב של הלייבור להצטרף ליוזמה שנועדה לעודד הצבעה טקטית, שבה מצביעים למועמד כדי לחסום מועמד אחר ולא מתוך תמיכה אמיתית בו. מנגד, מפלגת ברקזיט החדשה הסכימה לא לרוץ נגד השמרנים בכמחצית ממחוזות הבחירה כדי להימנע מפיצול הקולות של תומכי הברקזיט.

מתנגדי הברקזיט קשרו את גורל התנועה בגורלו של יו"ר הלייבור המובס ג'רמי קורבין, שלו היה נבחר לראשות הממשלה היה מפנה את הדרך למשאל עם נוסף. פעילים אחרים תולים את האשם בטעויות אסטרטגיות כמו ההסכמה ללכת לבחירות מוקדמות כשראש הממשלה היה לכוד על ידי הפרלמנט ללא יכולת להעביר את הסכם הברקזיט שהשיג ללא שינויים. למעשה, ג'ונסון קיבל את הבחירות שהוא רצה כשהחזית המאוחדת של מפלגות האופוזיציה נגד הבחירות נסדקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ