בית המשפט בגרמניה קבע: לגבינות יש ריח רע. אין מה לעשות

במשך שנים התלוננה מנואלה קרגלר על הריח שמפיצה חנות הגבינות שבבניין בו היא גרה. הסכסוך עם בעל החנות הגיע לבסוף לבית המשפט, שם נקבע ש"חנויות גבינה צפויות להסריח. זו פשוט עובדה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יצרן גבינות צרפתי במחסן גבינות רוקפור
יצרן גבינות צרפתי במחסן גבינות רוקפורצילום: Bob Edme/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

עבור וולפגנג הופמן, הריח שמפיצה חנות הגבינות שלו הוא אות של מקצועיות, טעם ומסורת. עבור מנואלה קרגלר, שגרה בדירה שמעל החנות בכפר ליד מינכן בגרמניה, מדובר בסירחון בלתי נסבל. לאחר שניסיונותיה לדבר אל ליבו של הופמן לא הועילו, ניסתה קרגלר שיטה ישירה יותר, ותלתה ברחוב שלטים עליהם צוירו אפים ואיקסים אדומים כדי להתריע בפני העוברים והשבים על הסכנה. הופמן תבע אותה. 

הריב בין השניים נמשך שלוש שנים והסתיים רק שלשום (שלישי), כששופט פסק לטובתו של מוכר הגבינות והורה לקרגלר להסיר את השלטים. "חנויות שבהן יש כמויות גדולות של גבינה צפויות להסריח. זו פשוט עובדה", פסק השופט.

בפסיקת בית המשפט נקבע שבעוד שכל אחד יכול להביע את דעתו על טיבו של הריח שמפיצה החנות, תליית השלטים סביבה הוא מעשה פסול שפוגע ביכולת של הופמן לנהל את עסקיו. השופט קבע שלקרגלר יש את הזכות "לקבוע שהריח שמפיצה החנות מהווה סוג של זיהום סביבתי", אבל אסר עליה להמשיך ולתלות את השלטים. קרגלר תוכל לערער על הקביעה.

חנות גבינות בפריז, במארס
חנות גבינות בפריז, במארסצילום: Charles Platiau/רויטרס

גרמניה היא יצרנית הגבינה הגדולה ביותר באירופה. ב-2017 יוצרו בה 2.2 מיליון טונות של גבינה – כמות גדולה יותר מאלו של צרפת ואיטליה. חנויות כמו זו שמנהל הופמן מחזיקות במגוון רחב של גבינות מכל הסוגים.

באתר האינטרנט של החנות, שבכפר באד היילברון, הוסברה הפילוסופיה של הופמן: "גבינה היא דבר חי", נכתב בו. "היא משתנה במהלך חייה ומבשילה. חשוב לנו מאוד לגרום ללקוחות להבין ולהעריך את תרבות יצרני הגבינה וחשיבותם לתרבות הגרמנית".

אלא שקרגלר לא השתכנעה. היא סיפרה לסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א שניסתה לשווא להגיע להסכמות עם הופמן, ופנתה גם לעירייה, שהציעה להופמן להעביר את עסקיו לחנות פנויה ומרוחקת מדירתה. לאחר שסירב להצעה, סיפרה, היא נאלצה לקחת את העניינים לידיה שלה.

גוש גבינה בפסטיבל במסצ'וסטס, בתחילת החודש
גוש גבינה בפסטיבל במסצ'וסטס, בתחילת החודשצילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

"החלטתי להביע את המחאה שלי ללא מילים, ומצאתי דרך להסביר עד כמה הסירחון מפריע לכל תושבי הרחוב", אמרה על בחירתה לתלות שלטים סביב החנות. כשהופמן היה מסיר את השלטים, שנתלו לפעמים גם על שמשות החנות עצמה, גילה למחרת שהם נתלו מחדש.

הופמן בחן אפשרות להעביר את החנות שפתח ב-1972 לכפר סמוך. אבל הוא סיפר לעיתון המקומי שהקמפיין שפתחה קרגלר נגדו הפחיד את שוכרי החנויות, והקשה עליו למצוא חנות אחרת להשכרה. "בגלל הקמפיין, מי שרואה אותי חושב, 'אוי לא, הנה מגיע בעל החנות המסריחה'", אמר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ