פרשנות

בספרד לא יודעים מה זאת ממשלה קואליציונית. השבוע זה ישתנה

בשבוע הבא יקיים הפרלמנט במדריד הצבעות אמון במנהיג הסוציאליסטים פדרו סנצ'ס, שצפוי לקבל את המינוי לראשות הממשלה אחרי ארבע מערכות בחירות בארבע שנים. את המינוי הוא יזקוף לתמיכת מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס" ולהימנעותם בהצבעה של הבדלנים מקטלוניה

ויקטור הראל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פדרו סנצ'ס ופבלו איגלסיאס, השבוע
פדרו סנצ'ס ופבלו איגלסיאס, השבועצילום: AP Photo/Paul White
ויקטור הראל

הפרלמנט הספרדי יערוך ביום ראשון הצבעת אמון לראש הממשלה אחרי שבתשעת החודשים האחרונים התנהלה המדינה ללא ממשלה. מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, ראש הממשלה הזמני פדרו סנצ'ס, זקוק לרוב מוחלט של 176 קולות מתוך 350 כדי להשיג את המינוי הנכסף. עם זאת, הוא לא צפוי להשיג את היעד הזה ובונה על הצבעת אמון נוספת שתיערך בבית הנבחרים יומיים לאחר מכן.

בהצבעה השנייה שתיערך ביום שלישי נדרש רק רוב פשוט שמובטח לסנצ'ס ול"מפלגת הפועלים הסוציאליסטית הספרדית" (PSOE), בזכות 120 המושבים שבהם זכו בבחירות הכלליות בנובמבר, 35 המושבים של מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס" (אנחנו יכולים) והחלטתה אתמול (חמישי) של "מפלגת השמאל הרפובליקאית של קטלוניה" (ERC), שמחזיקה ב-13 מושבים, להימנע בהצבעת האמון.

במהלך תשעה החודשים האחרונים, כמעט כל מוסדותיה של ספרד, אחת המדינות המרכזיות באיחוד האירופי, שותקו, תקציבים הוקפאו והמדינה עמדה מלכת.

לידתה של הממשלה הקואליציונית החדשה – לראשונה בהיסטוריה המודרנית של ספרד – היתה קשה והושגה לאחר מערכת בחירות רביעית בארבע שנים ולאחר שרוב הציבור ביטא את מיאוסו מבחירות נוספות, הפוליטיקאים התעשתו והגמישו עמדות, אך בעיקר הניחו בצד את האגו המחלוקות האישית, לעת עתה לפחות, כדי להקים ממשלה חדשה ולהניע את המדינה קדימה.

ראש הממשלה סנצ'ס ומנהיג "פודמוס" פבלו איגלסיאס לא חדלו במשך חודשי הקמפיין להטיח עלבונות הדדים ולהדביק שמות גנאי איש ברעהו. אך לא חלפה יממה מפרסום תוצאות הבחירות והשניים שתקפו זה את זה עברו שינוי קיצוני והתחבקו בחום מול עשרות מצלמות כאילו היו ידידים ותיקים. אם היה צורך להוכיח שבפוליטיקה - ולא רק הספרדית – הכל אפשרי, אז סנצ'ס ואיגלסיאס עשו זאת.

הפגנה של תומכי עצמאות קטלוניה בברצלונה, בנובמבר
הפגנה של תומכי עצמאות קטלוניה בברצלונה, בנובמברצילום: Enrique Calvo/רויטרס

במשך 40 שנות דמוקרטיה בספרד לא עמדה בראשות המדינה ממשלה קואליציונית. עם זאת, ריבוי המפלגות בשנים האחרונות סתם את הגולל על שלטון של מפלגה אחת – סוציאליסטים או שמרנים – ללא שותפים קואליציוניים. סנצ'ס צפוי לחגוג בשבוע הבא את מינויו מחדש לראש ממשלת ספרד, אולם לא צפויים לו חיים קלים בכלל עם שתי "שותפות טבעיות" – "פודמוס" ו-ERC – שרחוקות מאוד מלהיות באמת שותפות טבעיות לסוציאליסטים.

"פודמוס" היא במהותה תנועת מחאה שמאלנית רדיקלית, כאוטית, אנטי-ממסדית, אנטי-דתית, הסולדת מהקפיטליזם ודוגלת ברפורמות חברתיות קשות ליישום. המפלגה גם תומכת במתן אוטונומיה לחבל קטלוניה. "מפלגת השמאל הרפובליקאית של קטלוניה", שבהימנעותה תאפשר את הקמת הממשלה הבאה ותתמוך בה מבחוץ, מתנגדת בחריפות לבית המלוכה ומחרימה את מלך ספרד פליפה השישי, הפופולרי ומוערך בארצו, ותומכת כמובן בהתנתקות של קטלוניה מספרד. בימים האחרונים הוטחו במפלגה קיתונות של ביקורת והופעלו עליה לחצים כבדים על ידי כל הגורמים שתומכים בעצמאות קטלוניה.

לפי שעה, שלושת הצדדים מדברים על "פתרון פוליטי ודמוקרטי ללא דיכוי", על "שינויים מוסכמים בחוקה" ועל "דיאלוג ומשא ומתן". עם זאת, לא ירחק היום שבו סוגיית קטלוניה שוב תתפרץ ותעמיד בסכנה את המשך הקואליציה מחד ואת התמיכה מבחוץ של "השמאל הרפובליקאי של קטלוניה".

סנצ'ס בפרלמנט במדריד, השבוע
סנצ'ס בפרלמנט במדריד, השבועצילום: Paul White/אי־פי

עם הקמת הממשלה החדשה בספרד תהיה זו הפעם הראשונה שמפלגה אנטי-ציונית ביסודה, "פודמוס", לוקחת חלק בניהול המדינה כשותפה קואליציונית לגיטימית. מאז הקמת המפלגה ב-2014 היא נוקטת עמדות שליליות כלפי ישראל, חלקן אף גובלות באנטישמיות וכוללות  חרמות ואימוץ ה-BDS על כל גווניו. זאת לצד אהדה בלתי מסויגת לעניין הפלסטיני. מנהיג פודמוס איגלסיאס, שאמור להתמנות לסגן ראש הממשלה, העניק ביוני אשתקד ריאיון שבו כינה את ישראל "מדינה פושעת ובלתי חוקית". בהזדמנות אחרת הוא אמר בערוץ טלוויזיה שממומן על ידי איראן ש"וול סטריט כולה נשלטת על ידי יהודים".

אם ראש הממשלה סנצ'ס  לא ישתמש בסמכויותיו כ"מבוגר האחראי" ויאפשר לפודמוס לעסוק גם בסכסוך הישראלי-פלסטיני, הרי שצפויים זעזועים וטלטלות  ביחסים הטובים יחסית ששוררים כיום בין ישראל לבין ספרד.

ויקטור הראל היה שגריר ישראל בספרד והמפקח הכללי על שירות החוץ

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ