אחרי יותר מ-40 שנות דמוקרטיה: בספרד תקום לראשונה ממשלה קואליציונית

אחרי קרוב לשנה של משבר פוליטי שכלל שתי מערכות בחירות, זכה מנהיג הסוציאליסטים פדרו סנצ'ס באמון הפרלמנט ברוב של שני קולות בלבד. הוא יקים קואליציה עם מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת ספרד בפועל פדרו סאנצ'ס בפרלמנט במדריד לאחר שזכה בהצבעת האמון
ראש ממשלת ספרד בפועל פדרו סאנצ'ס בפרלמנט במדריד לאחר שזכה בהצבעת האמוןצילום: AFP

מנהיג הסוציאליסטים בספרד, פדרו סנצ'ס, הבטיח היום (שלישי) לעצמו את תפקיד ראש הממשלה לאחר שזכה בקושי רב בהצבעת אמון בפרלמנט. בכך בא לסיומו משבר פוליטי שנמשך קרוב לשנה עם ממשלות מעבר שהתקשו לתפקד, ונמנעו בחירות חמישיות בתוך חמש שנים.

סנצ'ס זכה ברוב פשוט של 167 תומכים מול 165 מתנגדים בהצבעה שנערכה בבית התחתון שבו 350 מושבים. 18 מחוקקים נמנעו בהצבעה. ראש הממשלה בפועל השיג את הרוב הנדרש עם סיוע של מפלגות אזוריות קטנות.

סנצ'ס נואם בפרלמנט בהצבעה הראשונה, שלשום

לאחר ההצבעה יתחיל סנצ'ס בהליך הרכבת הממשלה החדשה שתהיה הממשלה הקואליציונית הראשונה במדינה מאז המעבר לדמוקרטיה ב-1978, לאחר עשרות שנות דיקטטורה של פרנסיסקו פרנקו.

סנצ'ס והסוציאליסטים יקימו ממשלה ביחד עם מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס" (אנחנו יכולים) ומנהיגה פבלו איגלסיאס. ראשי שתי המפלגות מסרו שהם יקדמו העלאת מסים על בעלי משכורות גבוהות וחברות ויבצעו שינויים ברפורמות בשוק העבודה שאותן העבירה הממשלה השמרנית האחרונה.

עם זאת, ללא רוב יציב בפרלמנט, הקואליציה החדשה בספרד עשויה להתקשות להעביר חוקים ותיאלץ לנהל משא ומתן עם מפלגות אחרות על כל מקרה לגופו. "אני בטוח שאנחנו מסוגלים להתגבר על האווירה של עצבנות ומתיחות ושנוכל להשיג מרחב לקונצנזוס והסכמה", אמר סנצ'ס בפרלמנט לפני הצבעת האמון בו.

סאנצ'ס עם שותפו הקואליציוני החדש, פבלו איגלסיאס טוריוןצילום: AFP

המפלגה הסוציאליסטית הגיעה ראשונה בשתי מערכות הבחירות שנערכו השנה בספרד – באפריל ובנובמבר. עם זאת, המפלגה לא זכתה ברוב בפרלמנט שיאפשר לה למשול לבד ולכן המדינה התנהלה עם ממשלות מעבר שהתקשו להוציא לפועל את מדיניותן.

בשנים האחרונות קמו בספרד כמה מפלגות חדשות, בהן "פודמוס", "סיודדנוס" (מפלגת האזרחים) מהמרכז-ימין, ו-ווקס, מהימין הקיצוני. ריבוי המפלגות שם סוף לעשרות שנות שלטון יחיד של הסוציאליסטים או השמרנים מ"המפלגה העממית", ואילץ את הסוציאליסטים להקים ממשלה קואליציונית.

הסוציאליסטים ו"פודמוס" מחזיקים ביחד ב-155 מושבים בפרלמנט. הם זכו לתמיכה מכמה מפלגות קטנות, בהן "מפלגת השמאל הרפובליקאית של קטלוניה" (ERC) וחמישה מחוקקים מהמפלגה הבאסקית הלאומית, שנמנעו בהצבעה כדי לאפשר את הקמת הממשלה החדשה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ