"הארץ" מסביר

הארי ומייגן רוצים "עצמאות כלכלית", אך שומרים על הווילה, האבטחה והמימון

הדוכסים מססקס הדהימו אתמול ממלכה שלמה כשהודיעו שהם מוותרים על מעמדם המלכותי ויפעלו לעצמאות כלכלית. למה הם עשו את זה? איך הגיבה המלכה? איפה הם יגורו? והאם יהיו בקרוב שכירים כפשוטי העם?

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארי ומייגן לאחר ההודעה על אירוסיהם ב-2017
הארי ומייגן לאחר ההודעה על אירוסיהם ב-2017צילום: AFP
הארץ

מה קרה אתמול?

הנסיך הארי, השישי בתור לרשת את הכתר הבריטי, ורעייתו מייגן מרקל הודיעו שהם מוותרים על מעמדם בבית המלוכה ויעבדו עד להשגת עצמאות כלכלית. הדוכסים מססקס הודיעו על צעדם במכתב רשמי ובחשבון האינסטגרם שלהם. לפי דיווחים בבריטניה, השניים הבינו שהצהובון "סאן" עומד לפרסם את תוכניתם לוותר על מעמדם והחליטו להקדים את הודעתם. "הארי ומייגן רצו לעשות את זה בדרך שלהם", אמר מקור בכיר בבית המלוכה. "אז הם הלכו והגלו את עצמם ממשפחת המלוכה. זה יוצא דופן".

למה בעצם החליטו הדוכסים לעזוב את הארמון?

הארי ומייגן הסבירו בהודעתם שלידת בנם ארצ'י במאי האחרון היתה האירוע שהשפיע על החלטתם. השניים היו מאוד חשאיים בנוגע ללידת הילד הראשון. הם הכריזו על ההריון באוקטובר 2018, אך לא פרסמו מה הוא מועד הלידה הצפוי, אלא רק שהלידה צפויה "באביב". לפני שארצ'י הוצג למלכה ולציבור, נפוצו שמועות בממלכה כי מייגן כבר ילדה ואינה רוצה שבנה ייחשף. בני הזוג עצמם אמרו שביקשו לשמור על הלידה "חשאית ככל הניתן". 

ההודעה הרשמית של הדוכס והדוכסית מססקס

רגע אחד, לצהובונים הבריטיים לא היה חלק בהחלטה הדרמטית?

ברור שהיתה. הארי ומייגן פשוט בחרו שלא להזכיר את כלי התקשורת בהודעה שפרסמו. הנסיך הבריטי זעם על כמה כלי תקשורת בממלכה שלטענתו רדפו את בת זוגו, פגעו בפרטיותה ופרסמו שקרים עליה. לפני כחודשיים התפרסמו ציטוטים מסדרת ראיונות שנתנו הארי ומייגן לצוות דוקומנטרי, ובהם סיפרו על הקשיים שבחיים כבני מלוכה בבריטניה.  "מעולם לא חשבתי שזה יהיה קל, אבל חשבתי שיהיה הוגן. וזה החלק שבאמת קשה להשלים איתו", אמרה מייגן בראיון. לדבריה, חבריה הבריטיים הזהירו אותה כי "הצהובונים יהרסו את חייה" כשהיא הכירה לראשונה את בעלה, אבל היא לא צפתה עד כמה הם צדקו.

בהודעה שפרסמו שני הדוכסים באתר שלהם הם מסרו שהם ייצרו קשר עם כלי תקשורת מבחירה שלהם ושיפסיקו לשתף פעולה עם תא הכתבים שמסקרים את הארמון.

הנסיך צ'רלס עם בנו ויליאם ומשפחתו  בסאנדרינגהאם בחג המולד האחרון
הנסיך צ'רלס עם בנו ויליאם ומשפחתו בסאנדרינגהאם בחג המולד האחרוןצילום: AFP

האם היו סימנים מקדימים להודעת הדוכסים?

כן. בחודש שעבר שמו לב כלי התקשורת בבריטניה ובעולם כיתמונת הארי ומייגן ובנם ארצ'י הזוג נעדרה משולחנה של המלכה בתצלומי חג המולד המסורתיים. על שולחן העבודה שלצד אליזבת הונחו תמונות של אביה, המלך ג'ורג' השישי; בעלה, הנסיך פיליפ; בנה ורעייתו, הנסיך צ'רלס וקמילה; ונכדה ויליאם ורעייתו קייט, כמו גם ילדיהם ג'ורג', שארלוט ולואי. יתר על כן, בראיון שהעניקו בני הזוג לפני חודשיים הגיב הארי לראשונה על השמועות על קרע בינו לבין אחיו, ויליאם, והודה כי יש לו חילוקי דעות עם אחיו.

אז לאן הם עוברים?

שני הדוכסים מססקס כתבו בהודעתם שהם יחלקו את חייהם בין צפון אמריקה לבריטניה. "האיזון הגיאוגרפי (בין צפון אמריקה לבריטניה)", הם כתבו, "יאפשר לנו לגדל את בננו עם ההערכה למסורת המלכותית לתוכה הוא נולד, תוך מתן מרחב למשפחה שלנו להתמקד בפרק הבא, שכולל יוזמות צדקה חדשות". קליפורניה, מקום הולדתה של מייגן, עשויה להיות כתובת המגורים הבאה של בני המלוכה הבריטים – אבל אם ברצונם לזכות לפרטיות, הם לא יקבלו אותה בארה"ב, שם צלמי הפפראצי לא מחויבים לשום בית מלוכה. בקנדה, למשל, שבה התגוררה בעבר מייגן ועבדה כשחקנית, הם עשויים ליהנות מסיקור תקשורתי פחות חטטני. אגב, בקנדה הכירו השניים לראשונה והתאהבו ואת חופשת חג המולד האחרונה הם בילו במדינה, הרחק מהמשפחה המלכותית. בבריטניה ימשיכו הדוכסים ובנם לגור בקוטג' פריגמור שבטירת וינדזור.

איך הגיבו בארמון המלוכה לפצצה שהטילו הארי ומייגן?

במלה אחת: התאכזבו. ובהרחבה: בתגובה הרשמית הראשונה נכתב מטעם משפחת המלוכה כי הם "מבינים את רצונם (של הדוכסים מססקס) לנקוט בגישה שונה, אך אלו נושאים מורכבים שייקח זמן לעבד". ההודעה הקרירה של ארמון בקינגהאם מצטרפת לדיווחים בממלכה שהמלכה אליזבת השנייה ובני מלוכה נוספים, בהם אביו של הארי – הנסיך צ'רלס – ואחיו – הנסיך ויליאם - לא עודכנו מבעוד מועד על החלטת בני הזוג.

מקור בכיר אמר ל"סאן" הבריטי: "ההצהרה שלהם לא קיבלה אישור מאיש. זו הפרה מוחלטת של הנוהג. זו הצהרת מלחמה על המשפחה המלכותית. יש זעם על האופן שבו הם עשו את זה מבלי לחשוב על ההשלכות על מוסד המלוכה. המלכה מאוכזבת מאוד. הנסיך מוויילס (צ'רלס) והדוכס מקיימברידג' (ויליאם) רותחים מזעם. בחצר המלוכה לא מאמינים למה שקרה. יש כל כך הרבה שאלות ללא תשובות, אבל הם פשוט עשו את זה בלי לחשוב על אף אחד אחר". גם רשת BBC פרסמה דיווח דומה על "אכזבתה" של המלכה מההחלטה של הארי ומייגן  ועל כך שאיש בארמון לא עודכן בפרטי הצעד שלהם.

איך הגיבו העיתונים בבריטניה?

ה"סאן" חגג בכותרת הראשית שלו עם "מגזיט" (Megxit) בפרפרזה על הברקזיט, שספק אם מישהו בממלכה עכשיו מתעניין בו. "מלחמת אזרחים בשעה שהארי ומייגן עוזבים את בני המלוכה. המלכה עצובה... צ'רלס ו-ויליאם זועמים", כתבו בצהובון.

הכותרת הראשית של ה"דיילי מייל": "המלכה זועמת בשעה שהארי ומייגן אומרים: אנחנו עוזבים".

הכותרת הראשית ב"דיילי מירור": "הם אפילו לא סיפרו למלכה".

ב"גרדיאן" שמרו על גישה מאופקת והכותרת הראשית שלהם היתה: "הארי ומייגן מוותרים על מעמדם המלכותי".

מחוץ לבריטניה, "ניו יורק פוסט" יצא עם הכותרת "מגזיט – מייגן והארי עוזבים את בני המלוכה לטובת חיים פשוטים" וברקע תמונה מעובדת של השניים יושבים על ספה בסלון ושותים בירה.

הארי ומייגן רוצים להשיג "עצמאות כלכלית". איך בדיוק הם ישיגו אותה?

למרות הודעת בני הזוג על כוונתם "לפרוש כנפיים", האמת היא שהם לא באמת יתנתקו ב-100% האחוזים מבית המלוכה, בעיקר בשל העובדה שהם לא ויתרו על התארים המלכותיים שלהם ויישארו דוכסים.

בעקבות הודעתם, הם יפסיקו לקבל את הקצבה השנתית שמעניקה להם ממשלת בריטניה עבור "תפקידם המלכותי" ותחזוקת מעונם. אבל מצד שני, הם ימשיכו לקבל מימון מדוכסות קורנוול של אביו של הארי, הנסיך צ'רלס, וכן מהירושה שהותירה אחריה אמו של הנסיך דיאנה. כפי שכבר נכתב, הם ימשיכו להתגורר בקוטג' פרוגמור שנמצא בבעלות המלכה ושאותו שיפצו באחרונה בסכום של יותר משני מיליון ליש"ט (כ-2.6 מיליון דולר) מכספי משלם המסים הבריטי. יתר על כן, משלם המסים הבריטי גם יממן את האבטחה של השניים.

אז הארי הולך לעבוד כשכיר ומייגן תחזור לעולם המשחק?

לא בטוח. השניים הודיעו על כוונתם להשיק פרויקט צדקה גדול, והם יוכלו לגייס כספים למיזם החדש שלהם בדרך שבה ימצאו לנכון. באתר החדש שלהם  sussexroyal.com הם כתבו שבכוונתם להתמקד ב"פעולה קהילתית" וב"שינוי פרוגרסיבי". יחד עם זאת, השניים נחשבים  למותג חזק ביותר והם יוכלו להשתמש בו כדי להרוויח כסף רב, מסבירים מומחים. ג'ף ג'ייקובסון, מייסד של סוכנות אמריקאית שמייצגת נואמים, אמר שהארי בן ה-35 ומייגן בת ה-38 יוכלו לקבל יותר ממאה אלף דולר להופעה. "אני מאמין שהם יתחילו בשיחות על זה במהירות האפשרית, אם הם עדיין לא עשו זאת", אמר ג'ייקובסון לרשת בלומברג. "אני מעריך שזו תהיה ההכנסה העיקרית של הארי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ