המלכה אליזבת: נתמוך ברצונם של הארי ומייגן לחיות כמשפחה צעירה ועצמאית

בהודעה בתום פגישת החירום עם הנסיך צ'רלס ובנו, בעקבות "הצהרת העצמאות" של הארי ומייגן, מסרה המלכה כי השניים יחלקו את זמנם בין בריטניה לקנדה בתקופה הקרובה. היא הוסיפה כי הארמון ממשיך לקיים דיונים בנושא

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארי, מייגן והמלכה אליזבת בארמון באקינגהאם ביולי 2018
הארי, מייגן והמלכה אליזבת בארמון באקינגהאם ביולי 2018צילום: Matt Dunham/אי־פי

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הודיעה היום (שני) כי היא מכבדת את החלטתם של הנסיך הארי ורעייתו, מייגן מרקל, לעזוב את ארמון המלוכה ולחיות בתנאים של "עצמאות כלכלית". בתום פגישה בת כמה שעות בארמון סנדרינגהאם בנורפוק - שבה השתתף אביו של הארי, הנסיך צ'רלס - מסרה המלכה כי השניים יחלקו בתקופה הקרובה את זמנם בין הממלכה המאוחדת לקנדה, וכי הדיונים בנושא עם הארמון יימשכו.

"היום קיימנו משפחתי ואני דיונים מועילים על עתידו של נכדי ומשפחתו", מסרה המלכה בהצהרה רשמית. "משפחתי ואני תומכים לחלוטין ברצונם של הארי ומייגן ליצור חיים חדשים לעצמם כמשפחה צעירה. על אף שהיינו מעדיפים כי הם יישארו חברים מלאים במשפחת המלוכה, אנו מכבדים ומבינים את רצונם לחיות חיים עצמאיים כמשפחה, בעוד הם נשארים חלק מוערך מאתנו". 

עוד מסרה המלכה כי "הארי ומייגן הבהירו כי הם אינם רוצים להסתמך על כספי ציבור בחייהם החדשים. על כן הוחלט כי תהיה מעתה תקופת מעבר שבה יחלקו הדוכס והדוכסית מססקס את זמנם בין קנדה והממלכה המאוחדת". לדבריה של אליזבת, "מדובר בסוגיות מורכבות שעל משפחתי לפתור וישנה עבודה נוספת לעשות. ביקשתי להגיע בימים הקרובים להחלטות סופיות בנושא".

בעוד שבפגישה נכחו רק חברים בכירים במשפחת המלוכה, מאחורי הקלעים נועץ הארמון בכמה דמויות ממלכתיות אחרות. לפי כלי תקשורת בממלכה, אלה כללו בין היתר את מזכיר הממשלה מארק סדוויל - שסיפק ייעוץ באשר להשלכות החוקתיות של פרישת הארי ומייגן - יועצה של המלכה אדוארד יאנג, מזכירו האישי של צ'רלס קלייב אלדרטון, יועצו של ויליאם, סיימון קייס וכן היועצת של הדוכס והדוכסית מססקס עצמם, פיונה מקילוואם.

ויליאם והארי הכחישו כי קיים ביניהם נתק

מוקדם יותר היום הנסיך הארי והנסיך ויליאם פרסמו הצהרה משותפת, שבה הכחישו דיווח שלפיו קיים ביניהם נתק. "חרף ההכחשות הברורות, סיפור שקרי פורסם בעיתון בבריטניה ובו השערות לגבי היחסים בין הדוכס מססקס והדוכס מקיימברידג'", נכתב בהצהרתם של הארי וויליאם - שבה הוזכרו בתואריהם המלכותיים, בהתאמה. "בתור אחים המייחסים חשיבות רבה לנושאים הנוגעים לבריאות נפשית, השימוש בלשון מכפישה בכתבה היה פוגעני ובעל פוטנציאל לגרום לנזק".

הנסיכים ורעיותיהם, והנסיך צ'רלס בלונדון בדצמבר ב-2018צילום: AFP

על אף שהודעת הנסיכים לא ציינה מפורשות את העיתון שבו פורסם הסיפור, נראה שדבריהם מתייחסים לציטוטים שיוחסו אתמול לוויליאם בטיימס הלונדוני, שלפיהם אמר כי הוא ואחיו הפכו "לישויות נפרדות". העיתון נסמך על מי שהוגדר כחברו של הנסיך שסיפר כי ויליאם אמר, בין היתר, "זרועי היתה מונחת על אחי כל חיינו, ואיני יכול להמשיך כך".

כוונתם של הארי ומייגן לעזוב את ארמון המלוכה ולהמשיך לפעול תחת "המותג" של הדוכס והדוכסית מססקס הפתיעה את המלכה. הפגישה היתה השיחה הראשונה שבה ידונו בנושאים שעלו מהצהרתם בשבוע שעבר, כמו סוגיית המשך האבטחה האישית על חייהם. השניים שוקלים לעבור לקנדה יחד עם בנם ארצ'י, שנולד במאי אשתקד. 

בהצהרתם ציינו השניים את לידתו של בנם כגורם מרכזי בהחלטתם לפרוש מהארמון. "האיזון הגיאוגרפי (בין צפון אמריקה לבריטניה) יאפשר לנו לגדל את בננו עם ההערכה למסורת המלכותית לתוכה הוא נולד, תוך מתן מרחב למשפחה שלנו להתמקד בפרק הבא, שכולל יוזמות צדקה חדשות", כתבו. 

מייגן התבטאה בעבר על הקושי שלה להתמודד עם החדירה לפרטיות בסיקור משפחתה בידי הצהובונים בבריטניה - שהארי ייחס בראיונות להשקפות גזעניות. שרת הפנים, פריטי פאטל, התייחסה היום לנושא ומסרה כי אינה מאמינה שהחברה הבריטית גזענית. לדבריה, "אני חושבת שאנחנו חיים במדינה נהדרת מלאת הזדמנויות, שבה אנשים יכולים להתקדם ללא קשר לרקע ולמוצא שלהם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ