לסאלוויני היה יעד: לכבוש את מעוז השמאל ולעשות קאמבק. התוכנית שלו נהרסה בקלפי

מפלגת הימין הקיצוני באיטליה "לגה" בראשות שר הפנים לשעבר ניצחה בבחירות במחוז קלבריה הדרומי, אך לא הצליחה לכבוש את מחוז אמיליה-רומאניה הצפוני, שנשלט על ידי השמאל מאז מלחמת העולם השנייה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאלוויני בבולוניה, היום
סאלוויני בבולוניה, היוםצילום: FLAVIO LO SCALZO/רויטרס

מתאו סאלוויני, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני האיטלקית "לגה", הציב לעצמו מטרה – לנצח בבחירות שנערכו אתמול (ראשון) בשני מחוזות במדינה, ובכך לסלול את חזרתו למרכז הבמה הפוליטית. עם זאת, שר הפנים וסגן ראש הממשלה לשעבר רשם הצלחה חלקית בלבד.

בבחירות שנערכו במחוז קלבריה הדרומי הצליחה קואליציה בראשות מפלגת "לגה" לזכות ב-55%, אולם מפלגת הימין הקיצוני הפסידה בבחירות במחוז הצפוני אמיליה-רומאניה, שבמשך עשרות שנים היה תחת שליטת השמאל. מועמדת המפלגה לוצ'יה בורגונזיני ובעלי בריתה קיבלו 43.7% מהקולות לעומת 51% שקיבל מושל המחוז ומועמד "המפלגה הדמוקרטית" (PD) מהמרכז-שמאל, סטפאנו בונאצ'יני.

"תנועת חמשת הכוכבים", המפלגה השלטת באיטליה לצד PD שעד לפני שנתיים היתה הגדולה במדינה, נחלה מפלה בשני המחוזות – באמיליה-רומאניה קיבלה המפלגה 3.5% מהקולות ובקלבריה 7.5%.

סאלוויני נואם במחוז אמיליה-רומאניה, בסוף השבועצילום: FLAVIO LO SCALZO/רויטרס

סאלוויני הקדיש שבועות ארוכים לקמפיין באמיליה-רומאניה, אחד המחוזות העשירים באיטליה, בו זכו מנהיגי השמאל ברציפות מאז מלחמת העולם השנייה. "תושבי אמיליה-רומאניה וקלבריה, אני סומך עליכם. בואו נשחרר את המחוזות הנפלאים האלה מאחיזתה של המפלגה הדמוקרטית, ואז את איטליה כולה", צייץ אתמול סאלוויני בטוויטר. מנהיג הימין הקיצוני ניסה לצייר את הבחירות האזוריות כמשאל עם בממשלה האיטלקית הנוכחית, וקיווה שניצחון של מפלגתו בשני המחוזות יקדם את הפלת הממשלה.

סאלוויני איים לשלוח הודעת פינוי לממשלה אם הקואליציה בראשותו, שכללה את מפלגות הימין "האחים של איטליה" ו"פורצה איטליה", תנצח בשני המחוזות. היום בבוקר, לאחר שהתברר שמפלגת "לגה" לא השיגה את יעדה באמיליה-רומאניה, דיבר סאלוויני בטון מרוכך יותר. בשיחה עם כתבים הוא אמר שהוא גאה בתוצאות של "לגה" במעוז השמאל והוסיף ש"לראשונה זה 70 שנה היתה תחרות".

מנהיג "המפלגה הדמוקרטית", ניקולה זינגארטי, אמר כי "הרוב השולט יוצא חזק יותר מהבחירות האזוריות" והוסיף כי סאלוויני כשל בניסיונו "להפיל את הממשלה".

שיעור ההצבעה באמיליה-רומאניה היה גדול בכמעט פי שניים מזה שבבחירות ב-2014, אז נבחר בונאצי'יני לכהונתו הראשונה כמושל המחוז. ייתכן שהדבר קשור ל"סרדינים", תנועת המחאה החדשה שהוקמה בנובמבר בבולוניה כדי להילחם בימין הקיצוני באיטליה ומאז התפשטה ברחבי המדינה. "אני מעריך שהסרדינים, יותר מכל דבר אחר, לקחו קולות מחמשת הכוכבים", אמר וולפאנגו פיקולי, נשיא חברת המחקר הלונדונית "אחזקות טנאו". לדבריו, סאלוויני אחראי להצלחה ולכישלון של הקמפיין של מפלגות הימין. "ייתכן שעצם הנוכחות שלו בכל מקום ומדי יום דחפה הרבה אנשים להצביע נגדו כשקודם לכן הם ישבו על הגדר".

עד אוגוסט האחרון כיהן סאלוויני כסגן ראש הממשלה ושר הפנים בממשלתו של ג'וזפה קונטה, עד שקונטה התפטרבעקבות המהלך המרדני של סגנו, שקידם הצבעת אי אמון בממשלה וניסיון להקדים את הבחירות. בנאום ההתפטרות שלו,  האשים קונטה את סאלוויני ב"אופורטוניזם פוליטי", זלזול במוסדות של איטליה ודחיפתה של המדינה ל"מערבולת של חוסר ודאות פוליטית וחוסר יציבות כלכלית".

ניסיונו של סאלוויני להקדים את הבחירות כשל בעקבות פירוק השותפות הקואליציונית בין מפלגתו לבין מפלגת "תנועת חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית, ומאז ריכז את מאמציו בקידום כוחה של מפלגתו בבחירות המקומיות. סגנונו הבוטה עורר ביקורת רבה בשבוע שעבר, כשדפק על דלתה של משפחת מהגרים מתוניסיה מול מצלמות טלוויזיה, ושאל את בני המשפחה אם הם סוחרים בסמים.

סאלוויני מצטלם עם תומכות במחוז אמיליה-רומאניה, בסוף השבועצילום: FLAVIO LO SCALZO/רויטרס

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ