מפלגת השלטון בגרמניה שברה טאבו בן 75 שנה, וכרתה ברית עם הימין הקיצוני

אנשי המפלגה הנוצרית-דמוקרטית במדינת המחוז תורינגיה חברו למפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" כדי לתמוך במועמד למושל מטעם מפלגה שלישית. הקנצלרית מרקל גינתה את המהלך: "בלתי נסלח". המושל החדש, תומס קמריך, הודיע כי בכוונתו להתפטר

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושל תורינגיה החדש, תומס קמריך, אתמול
מושל תורינגיה החדש, תומס קמריך, אתמולצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

בחירתו של מושל חדש במדינת המחוז תורינגיה בגרמניה אתמול גררה ביקורת כלפי מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית (CDU), בשל חבירתה למפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD). שתי המפלגות תמכו יחד במועמד שניצח, תומס קמריך, וזעזעו רבים במדינה.

קמריך הודיע היום (חמישי) כי בכוונתו להתפטר, ברקע המחאה הגוברת סביב בחירתו למושל ומפלגתו מסרה כי תעלה הצעה לפיזור הפרלמנט בתורינגיה.

שיתוף הפעולה בין הנוצרים הדמוקרטים ו"אלטרנטיבה לגרמניה" נתפש כשבירת טאבו בן 75 שנה סביב הישענות של מפלגת השלטון על הימין הקיצוני. זו הפעם הראשונה מאז תום מלחמת העולם השנייה שהדבר מתרחש במדינה.

הקנצלרית אנגלה מרקל גינתה את החבירה של אנשי מפלגתה בתורינגיה למפלגה הקיצונית ואמרה כי המהלך הוא "בלתי נסלח" ו"יום רע לדמוקרטיה". פוליטיקאים רבים ב-CDU יצאו אף הם נגד שיתוף הפעולה ואף קראו לקיים בחירות חדשות למושל.

AfD זוכה לאהדה רבה במדינות מזרח גרמניה, שהשתחררו לפני 30 שנה משלטונה של ברית המועצות. הבחירות למשרת המושל מתקיימות בקרב 90 חברי הפרלמנט של תורינגיה, שבו "אלטרנטיבה לגרמניה" היא השנייה בגודלה, עם 22 מושבים. 

מימין: מנהיג "אלטרנטיבה לגרמניה" בתורינגיה ביורן הוקה לוחץ את ידו של המושל החדש תומס קמריך, אתמולצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

המפלגה הגדולה ביותר היא מפלגת השמאל "לינקה", שאליה משתייך גם המושל היוצא בודו רמלו, עם 29 מושבים. הנוצרים הדמוקרטים, עם 21 מושבים, הם המפלגה השלישית בגודלה בתורינגיה. 

קמריך, מועמדה של "המפלגה הדמוקרטית החופשית" (FDP), ניצח ברוב של 45 חברי פרלמנט מול 44 שתמכו ברמלו - ונמנע אחד. מפלגתו של קמריך מחזיקה בחמישה מושבים בלבד בפרלמנט והוא הצטרף לבחירות בסיבוב השלישי, לאחר שרמלו כשל מלגייס מספיק קולות בשני הסיבובים הראשונים.

מפגינים נגד קמריך, היום. על שלט אחד נכתב "לא המושל שלי" ועל השני משחק מלים המחבר את שמות המפלגות FDP ו-AfDצילום: AFP

ה-CDU לא הציגה מועמד משלה, ותמכה בקמריך - כחלק משיתוף הפעולה המסורתי שלה עם הדמוקרטים בתורינגיה. "אלטרנטיבה לגרמניה" הציגה בתחילה מועמד משלה, אך החליטה להעביר את תמיכתה לקמריך בסיבוב השלישי - על מנת להפיל את רמלו.

באוקטובר האחרון איבד רמלו את הרוב בפרלמנט, אחרי הבחירות שבהן רשמה AfD את הישגה המשמעותי והכפילה את כוחה. כך נוצר משבר פוליטי במדינה, שכן אף מפלגה לא רצתה להקים קואליציה חדשה יחד עם המפלגה הקיצונית. מנגד, הנוצרים הדמוקרטים סירבו לשתוף פעולה עם מפלגת השמאל של המושל - בין היתר בשל שורשיה במפלגה הקומוניסטית של מזרח גרמניה. 

אחרי הבחירות למושל אתמול אמר מנהיג "אלטרנטיבה לגרמניה" בתורינגיה, ביורן הוקה, כי מדינת המחוז "עוותה והפכה למדינת שמאל" תחת רמלו וכי הדבר היה חייב להסתיים. הוקה, שנוהג לאזכר בנאומיו את הרטוריקה של המפלגה הנאצית משנות ה-30, נחשב לסמן ימני בולט בגרמניה. רמלו אף העלה הלילה בחשבון הטוויטר שלו רמיזה להשוואה בינו לבין היטלר.

המושל היוצא שיתף ציטוט של המנהיג הנאצי מ-1930 המברך על הרוב שבו זכתה מפלגתו בתורינגיה ועל כך שעתה שאר המפלגות יהיו חייבות לשתף עמה פעולה כדי להקים קואליציה. לצד הציטוט העלה רמלו את תמונתו של הוקה לוחץ את ידו של קמריך - ואת תמונתו של היטלר לוחץ את ידו של פאול פון הינדנבורג, נשיאה האחרון של רפובליקת ויימאר שמינה אותו לקנצלר ב-1933.

יו"ר סיעת מפלגתו של רמלו בפרלמנט, סוזן הונינג, הביעה אתמול אף היא את מחאתה כלפי קמריך. הנינג ניגשה למושל החדש במליאת הפרלמנט כשבידה זר פרחים, אך כשהתקרבה אליו השליכה את הזר על הרצפה והלכה מהמקום בהפגנתיות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ