לא הצליחה לצאת מהצל של הקנצלרית: היורשת של מרקל לא תתמודד בבחירות הבאות

ברקע שיתוף הפעולה של הנוצרים-דמוקרטים עם מפלגת הימין הקיצוני בתורינגיה והתערבותה של מרקל לסכל אותו, הודיעה אנגרט קראמפ־קארנבאואר לא תעמיד עצמה לבחירה ב-2021. היא הוסיפה כי תישאר בראשות המפלגה וכי אינה סבורה שהחלטתה תפגע בקואליציה הנוכחית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלה מרקל ואנגרט קראמפ-קארנבאואר בברלין, בדצמבר
אנגלה מרקל ואנגרט קראמפ-קארנבאואר בברלין, בדצמברצילום: Michael Kappeler/אי־פי

אנגרט קראמפ־קארנבאואר, שרת ההגנה של גרמניה ויו"ר המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) השמרנית השלטת, הודיעה היום (שני) שהיא לא מתכוונת להתמודד על משרת הקנצלר בבחירות הפדרליות בשנה הבאה. אחר הצהריים כינסה קראמפ־קארנבאואר מסיבת עיתונאים והבהירה כי תישאר בתפקידה כיו"ר המפלגה עד שיתקיימו בחירות חדשות להנהגתה. היא הוסיפה כי היא אינה סבורה שהחלטתה תפגע ביציבות הקואליציה עם הסוציאל-דמוקרטים בממשלה הפדרלית.

הודעתה המפתיעה של מי שכונתה "מיני-מרקל", בשל דמיונה לקנצלרית, מגיעה על רקע חיכוכים פנימיים בתוך CDU בשל רצונם של חברי המפלגה ממזרח גרמניה לבטל את האיסור על שיתוף פעולה עם הימין הקיצוני שהונהג במדינה מאז סוף מלחמת העולם השנייה. לדברי קראמפ־קארנבאואר, היא בחרה שלא להתמודד למשרת הקנצלר מכיוון שהשאלות שעלו סביב זהות מועמדה העתידי של מפלגת השלטון, ברקע המשבר הנוכחי, הביאו להחלשתה.

קראמפ-קארנבאואר במסיבת העיתונאים בברלין, היוםצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

בשבוע האחרון סערו הרוחות בגרמניה לאחר חבירתם של אנשי מפלגת השלטון השמרנית למפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) בבחירות למשרת המושל במדינת המחוז תורינגיה. כדי לבחור מושל למדינה המזרח גרמנית. ברחבי המדינה פרצו הפגנות מחאה בעקבות הטאבו שנשבר אחרי 75 שנה והמושל שנבחר, תומס קמריך מהמפלגה הדמוקרטית החופשית (FDP), הודיע על התפטרותו.

קראמפ־קארנבאואר, בת 57, נבחרה בדצמבר 2018 להחליף את מרקל בראשות המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, אולם היא התקשתה לצאת מצלה של הקנצלרית הוותיקה והדומיננטית שנמצאת בשלטון 15 שנה. בעקבות המשבר שפרץ בתורינגיה עלו ספקות במפלגת CDU באשר ליכולתה לשלוט במפלגה.

שר החוץ לשעבר: מעריך שהבחירות יוקדמו

ב–CDU פרסמו הודעה שלפיה הקנצלרית מרקל מצטערת על החלטתה של בת חסותה שלא להתמודד בבחירות הפדרליות בשנה הבאה. שר החוץ לשעבר זיגמר גבריאל, חבר המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (SDP), שותפתה של מפלגת השלטון בממשלה הפדרלית, אמר כי הוא צופה שהבחירות יוקדמו על רקע הקושי של שתי המפלגות הגדולות לאחד פלגים שונים בתוכן. "אני צופה שלא ייקח הרבה זמן עד שיהיו בחירות חדשות", אמר גבריאל בראיון ל"בילד".

שיתוף הפעולה בין מפלגת השלטון לבין הימין הקיצוני בתורינגיה הוביל את מרקל לקבל החלטה חריגה ולהתערב במצב ובכך לערער את מעמדה של יורשתה. הקנצלרית גינתה את החבירה לימין הקיצוני ואמרה כי המהלך הוא "בלתי נסלח" וכינתה אותו "יום רע לדמוקרטיה".

ב"דר שפיגל" דווח כי קראמפ־קארנבאואר נימקה את התפטרותה בעמדות לא ברורות של גורמים במפלגתה כלפי "אלטרנטיבה לגרמניה" וכלפי מפלגת השמאל הקיצוני "די לינקה".

היורשים האפשריים

לפחות ארבעה שמות הוזכרו עד כה כמועמדים אפשריים להנהגת ה־CDU, לכשיתקיימו בחירות לראשות המפלגה: ארמין לאשט, מושל נורתריין־ווסטפליה הנחשב לתומך נלהב של מדיניות קליטת הפליטים של מרקל; פרידריך מרץ, שהפסיד בהתמודדות לקראמפ־קארנבאואר ב–2018 ומאז הפך למבקר חריף של הקנצלרית.

שני מועמדים נוספים הם מרקוס סודר, מושל בוואריה ומנהיג המפלגה הנוצרית־סוציאלית (CSU) — שותפתה ההיסטורית של מפלגת השלטון — שלאחרונה הדגיש את עמדותיו בנושאי סביבה; וכן יינס שפאן, שבעבר היה אחד ממבקריה של הקנצלרית ומאז מינויו לשר הבריאות התקרב למחנה תומכיה במפלגה והביע תמיכה במדיניות הפליטים של מרקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ