במטרה להילחם בקיצוניות הדתית, צרפת החילונית רוצה לפקח על מוסדות מוסלמיים

נשיא צרפת הציג תוכנית למאבק "בהתערבות זרה" של מדינות בתכני הלימוד של קהילות מוסלמיות ובהכשרת אנשי דת. מקרון: "אנשים רוצים להפריד את עצמם מהרפובליקה בשם הדת"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צרפת מקרון מצטלם עם ילדים בביקור בעיר מילוז, אתמול
נשיא צרפת מקרון מצטלם עם ילדים בביקור בעיר מילוז, אתמולצילום: POOL/רויטרס

נשיא צרפת, עמנואל מקרון הכריז אתמול (שלישי) על שורה של צעדים במאבק באיסלאמיסטים קיצוניים במדינה, שנועדו למנוע את הבידוד של אזרחים מוסלמים משאר החברה הצרפתית. במסגרת הצעדים תוענק לממשלה סמכות רחבה יותר על תוכניות לימוד בבתי הספר, מימון מסגדים והכשרתם של אנשי דת מוסלמים.

בעת ביקור בעיר מילוז שבמזרח צרפת אמר מקרון כי בכוונת הממשלה להילחם "בהתערבות זרה" בפולחן האיסלאם ובאופן שבו מוסדות הדת מנוהלים במדינה החילונית. "הבעיה היא שאנשים מסוימים רוצים להפריד את עצמם מהרפובליקה בשם הדת, ולכן הם לא מכבדים את החוקים שלה", אמר.

לדברי מקרון, בכוונתו להביא לסיומה של תוכנית מ–1977 שהתירה לתשע מדינות לשלוח לצרפת מורים שילמדו שיעורי שפות זרות ותרבות בלי שרשויות המדינה יפקחו עליהם. עם המדינות המשתתפות בתוכנית, שאליה נחשפים כ–80 אלף תלמידים מדי שנה, נמנות אלג'יריה, תוניסיה, מרוקו וטורקיה.

נשיא צרפת מקרון בביקור בעיר מילוז, אתמולצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

החלופה שמציע מקרון היא כינון של הסכמים מספטמבר הקרוב, שיאפשרו לצרפת לפקח על השיעורים ועל התכנים שלהם. כמו כן, הנשיא פועל לגבש חוק שיאפשר שקיפות ביחס למימון מסגדים.

בעוד פחות מחודש ייערכו בצרפת בחירות לרשויות המקומיות. עד כה נמנע הנשיא מלעסוק בנושאים הקשורים לקהילה המוסלמית בצרפת, שהיא הגדולה באירופה, והעדיף להתמקד ברפורמות כלכליות.

מקרון סיפר כי פנה לאחרונה למועצה לדת האיסלאם בצרפת (CFCM) בבקשה לשפר את תוכנית ההכשרה לאימאמים במדינה. לדבריו, הנוהל שמאפשר לאלג'יריה, מרוקו וטורקיה לשלוח אנשי דת לצרפת צפוי להיפסק. הנשיא טען כי 300 אימאמים נשלחו על ידי המדינות האלה מדי שנה, ואלו שבאו השנה הם האחרונים להגיע במספרים אלה. "מסגדים שממומנים בשקיפות ושיש בהם אנשי דת שהוכשרו בצרפת ושמכבדים את ערכי הרפובליקה יוכלו לאפשר למוסלמים בצרפת לקיים את פולחנם הדתי באופן חופשי", אמר מקרון.

לא מדובר ב"תוכנית נגד האיסלאם", הדגיש מקרון. לדבריו, המחסור בחוגים ובפעילויות תרבות וספורט לתלמידים בשכונות רבות הופך לבעיה. מקרון טען כי המדינה היחידה שעדיין לא השיגה הסכם חדש עם צרפת היא טורקיה. "טורקיה יכולה לבחור היום אם ללכת לצדנו או לא, אך אני לא אתן לשום מדינה זרה להזין את הבדלנות התרבותית, הדתית והזהותית על אדמת הרפובליקה שלנו", אמר. מקרון הזהיר גם כי לא ייתן "בשום צורה לכונן את חוקי טורקיה בצרפת".

בתחילת השבוע הודיעה מפלגתו של מקרון, "הרפובליקה בתנועה", כי שרת הבריאות אנייס בוזאן תתמודד על ראשות העיר פריז. הבחירה בבוזאן התקבלה יומיים אחרי שהחל חיפוש קדחתני למועמד חדש מטעם המפלגה, לאחר שמועמדותו של בז'מן גריבו הוסרה. גריבו נקשר בשערוריית קלטת מין והתכתבויות שהעביר לכאורה לאשה ושהודלפו לרשת. בוזאן עלתה לכותרות בחודש האחרון בעקבות הטיפול של משרדה בנגיף הקורונה בצרפת, לאחר שכמה מאזרחיה נדבקו בו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ