קורונה באירופהאוגרים פסטה ולחם ומפחדים לצאת החוצה: באיטליה מתרגלים לחיים בבידוד

עם 230 מקרי קורונה מאובחנים ושבעה מתים מהמחלה, איטליה חווה את התפרצות הקורונה המשמעותית ביותר מחוץ לאסיה. באזור הכפרי בצפון המדינה בו התגלה החולה הראשון נערכים להישאר בבית: "אי אפשר ללכת לבר, אז אין מה לעשות"

אי-פי
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כיכר הדומו במילאנו, היום
כיכר הדומו במילאנו, היוםצילום: AFP
אי-פי
גרדיאן

"סוריאליסטי" ו"מפחיד" - כך מתארים התושבים במחוזות בצפון איטליה את הסגר שהוטל עליהם בעקבות התפשטות וירוס הקורונה לאזורם. שוטרים, ניידות ועמדות ביקורת הוצבו בכבישים מסביב ל-11 עיירות במחוזות ונטו ולומברדיה, שם התגלו המקרים הראשונים של המחלה באיטליה. עד כה זוהו כ-230 חולי קורונה באיטליה - ההתפרצות הגדולה ביותר באירופה והשלישית בגודלה בעולם. שבעה בני אדם מתו באיטליה לבדה, וחולים בקורונה אותרו גם בעיר מילאנו ובדרום המדינה.

כ-50 אלף בני אדם החיים באזור ההסגר התבקשו להישאר בבידוד ביתי ב-15 הימים הקרובים. הם קיבלו הוראה להימנע ממפגשים חברתיים, אך הותר להם להסתובב בתוך "האזור האדום", עליו הוטל הסגר, על מנת להגיע לבתי העסק הבודדים שנותרו פתוחים - כמה סופרים ובתי מרקחת. היחידים שהותר להם להיכנס לאזור הם אנשי מקצועות הבריאות ומובילים של מוצרים חיוניים.

רוכב אופניים במרכז קודוניו, שלשום
רוכב אופניים במרכז קודוניו, שלשוםצילום: Claudio Furlan/אי־פי

מרכז ההתפרצות באיטליה היה בעיר הקטנה קודוניו, בה חיים 16 אלף תושבים, שאחד מהם - גבר בן 38 - היה החולה הראשון שאובחן באזור. "זה מצב הזוי", אמר אנריקו ביאנקי, בעל בית מרקחת בעיר, "אנשים מפחדים לצאת החוצה. זה מוזר להסתובב כאן, מעט האנשים ברחובות עטויים מסכות".

בתי הספר, האוניברסיטאות, וחלק ממקומות העבודה נסגרו גם הם. פסטיבלים, הופעות מוזיקה ואירועי ספורט המוניים בוטלו, כמו גם תפילות בכנסייה. במקביל, קרואטיה, הונגריה ואירלנד הוציאו אזהרת מסע לצפון איטליה, ותיירים איטלקים שיוצאים מגבולות המדינה החלו להרגיש את השפעת בהלת הקורונה: אוטובוס שיצא ממילאנו נעצר בליון שבצרפת ושוחרר רק לאחר שבוצעו לנוסעיו בדיקות רפואיות. אוסטריה עצרה את תנועת הרכבות בין המדינות.

מדפים ריקים בסופר בכפר צפונית למילאנו, אתמול
מדפים ריקים בסופר בכפר צפונית למילאנו, אתמולצילום: Flavio Lo Scalzo/רויטרס

רוזנה פרארי, בעלת חווה מלומברדיה, אמרה שיש ברחובות אווירה של פאניקה. "אנשים רוקנו את הסופרים בסוף השבוע, היו תורים מחוץ לבתי המרקחת", סיפרה פרארי, "אמרו שהרשויות יעברו בית-בית ויאספו דגימות רוק מהתושבים. הבת שלי מכירה חברים של הגבר מקודוניו שנדבק בקורונה, והם לא חולים. אבל זה עדיין מפחיד". 

הקורבן הראשון של הקורונה באיטליה היה אדריאנו טרביסאן, בן 77 שנדבק בבית חולים בוונטו בו אושפז בגלל דלקת ריאות, ומת. בכפר ממנו הגיע האיש, בו חיים כ-3,000 בני אדם, מחכים לבדיקות הרפואיות. "כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה להישאר בבית ולחכות", אמר אחד התושבים המקומיים, שביקש לא להזדהות בשמו, "זה כמו שפעת, אבל מפחיד יותר, במיוחד עבור אנשים מבוגרים יותר".

שלט שמודיע על היעדר מסכות המגן בחנות במילאנו, היום
שלט שמודיע על היעדר מסכות המגן בחנות במילאנו, היוםצילום: AFP

עבור רבים, הבהלה עצמה מפחידה יותר מהווירוס. "המרכולים בעיירה רוקנו", אמר פרנקו סטפנוני, ראש העיירה פומביו שנמצאת גם היא תחת הסגר. "הכי חשוב להישאר רגועים. אנשים רצים לחנויות כדי לקנות עשרות חבילות פסטה וכיכרות לחם. אין צורך להגזים".

"זה לא אזור מאוד מסעיר מלכתחילה", אמרה אנדראה קסיליס, בת 27 מאחד הכפרים הקטנים שבמחוז ונטו. "אנחנו לא יכולים ללכת לבר ולשתות, אז אין הרבה מה לעשות". קסיליס, שהיתה אמורה להתחיל עבודה חדשה בעיר סמוכה השבוע, קיבלה הודעה שכדאי שתישאר בבית. "אני מנסה להישאר אופטימית, אבל המצב משתנה במהירות", אמרה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ