הפרלמנט באוסטריה קורא לממשלה לגנות את תנועת BDS ולמנוע תמיכה בה

ההחלטה שאושרה פה אחד מבקשת למנוע מארגונים אנטישמיים ואנטי-ישראליים להשתמש במתקנים ממשלתיים. בדצמבר אימץ הפרלמנט בצרפת החלטה דומה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרלמנט באוסטריה, בינואר
הפרלמנט באוסטריה, בינוארצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

הפרלמנט באוסטריה אימץ היום (חמישי) פה אחד החלטה למאבק באנטישמיות ובתנועת החרם על ישראל (BDS). החלטת הפרלמנט קוראת לממשלת אוסטריה לגנות את התנועה, לא לתמוך באירועיה ולמנוע מארגונים אנטישמיים או אנטי-ישראליים להשתמש במתקנים ממשלתיים, לצד גיבוש תוכנית אסטרטגית למאבק באנטישמיות. מ-BDS נמסר בתגובה: "במקום להיאבק בגזענות אמיתית נגד יהודים, הפרלמנט אימץ החלטה אנטי-דמוקרטית תוך מתן לגיטימציה לאפרטהייד של ישראל".

את ההחלטה הגישו חמש המפלגות המיוצגות בפרלמנט, והיא מבוססת על החלטת ממשלת אוסטריה ב-2015 לאמץ את הגדרת האנטישמיות של כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה (IHRA), שאומצה בין השאר בארצות הברית ובבריטניה. שר החוץ ישראל כ"ץ בירך על החלטת הפרלמנט ואמר כי "מדובר בהחלטה נחרצת שיכולה לשמש דוגמה למדינות אחרות באירופה ובעולם".

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, בפרלמנטצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

בדצמבר אימץ הפרלמנט בצרפת החלטה דומה למאבק באנטישמיות, המאמצת את ההגדרה לאנטישמיות הכוללת גם אנטי-ציונות, על בסיס ההגדרה של ה-IHRA. אנשי אקדמיה ותרבות יהודיים מצרפת ומישראל התנגדו להחלטה בטענה כי "אנטי-ציונות זו עמדה לגיטימית בהיסטוריה היהודית... לא משנאת יהודים, אלא מהתנגדות פוליטית", כך כתבו.

לפי הגדרת ה-IHRA, "אנטישמיות היא שנאה כלפי יהודים" שביטוייה יכולים להיות מכוונים גם נגד מדינת ישראל, "כשזו נתפסת כקולקטיב יהודי". גם הכחשת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית נחשבת לאנטישמיות, "בין היתר באמצעות הטענה שקיומה של מדינת ישראל היא יוזמה גזענית", וכך גם "יישום סטנדרטים כפולים כלפי ישראל בדרישה ממנה לנהוג באופן שאינו צפוי או נדרש מכל אומה דמוקרטית אחרת" או "השוואה בין מדיניותה העכשווית של ישראל לבין זו של הנאצים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ