"אנטי גרטה": יקירת חוגי הימין מגרמניה מטילה ספק במשבר האקלים

נעמי זייבט בת ה-19 זכתה לאהדה ברשת בשל סרטונים שבהם יצאה נגד אזהרות פעילי אקלים כמו הנערה השוודית גרטה תונברג. היא הואשמה בתמיכה בעמדות ימין קיצוני, אך הכחישה, ואף הוזמנה לכינוס רפובליקאי בוושינגטון

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי זייבט, מתוך סרטון שהעלתה לערוץ היוטיוב שלה
נעמי זייבט. הכחישה כי היא חברה במפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה"

נעמי זייבט היא צעירה בת 19 מגרמניה, שמעלה ליוטיוב סרטונים בהם היא מטילה ספק באזהרות מפני משבר האקלים. בחודשים האחרונים זכתה זייבט לאהדה בקרב חוגי ימין קיצוני בארצה - והיום (שישי) אף הופיעה בכינוס של שדולה שמרנית רפובליקאית בוושינגטון בירת ארה"ב, שבה ישתתף גם הנשיא דונלד טראמפ.

זייבט, הגרה בעיר מונסטר במדינת המחוז נורדריין-וסטפליה, מגדירה את גישתה כ"ריאליזם אקלימי" ומטילה ספק באזהרות הנחרצות שמשמיעים פעילים בתחום. על אלה נמנית גם גרטה תונברג, הנערה השוודית שהתפרסמה בשל המחאות שהובילה בקריאה להגברת אחריותן של ממשלות לבלימת נזקי משבר האקלים.

בסרטונים שהיא מעלה לרשת מצדדת זייבט בתפישות כלכליות ימניות ויוצאת נגד מה שהיא מכנה "ביוש האנושות" שמקדמים מדעני אקלים. "האזהרות סביב שינויי האקלים הן בבסיסן אידיאולוגיה אנטי-הומניסטית", אמרה באחד הסרטונים. "אומרים לנו לחוש אשמה על ההישגים שלנו מבלי להתחשב ביתרונות הגדולים שאנחנו שואבים משימוש בדלקים פחמימניים כמקור אנרגיה מרכזי". 

לצד זאת, זייבט התבטאה בעבר באופן שמתפרש כתמיכה בעמדות ימין קיצוני. כך למשל, בתגובה לסרטון שעסק בפיגוע מחוץ לבית הכנסת בעיר האלה בגרמניה באוקטובר האחרון, היא כתבה כי בארצה נוטים לראות ביהודים את מי שנמצאים בראש הרשימה של קבוצות מדוכאות בעוד ש"אזרחים גרמנים רגילים" נמצאים בתחתיתה. 

לדברי אימראן אחמד, מנכ"ל המרכז למאבק בשנאה דיגיטלית הפועל בלונדון, "היא מבטאת בבירור תפישות סטריאוטיפיות של כוחם של יהודים מול צרותיהם של הלבנים - הרעיון שלפיו יהודים שייכים למעמד פריבילגי ומדכאים את הלבנים". זייבט נשאלה על דבריה בידי כלי תקשורת בגרמניה ואמרה בתגובה כי "אם יש מי שמבין את ההערות שלי כמשהו אחר ממה שהן, אין לי מה לעשות בנידון".

בסרטון אחר שלה היא מזכירה את תמיכתה "בעמדות מחוץ למיינסטרים" ומציינת את פעיל תנועת האלט-רייט בקנדה סטפן מולינו כמקור השראה. ארגון אמריקאי העוקב אחר גילויי תמיכה בימין הקיצוני ברשת הגדיר בעבר את מולינו כ"מנהיג כת לכאורה שפועל לחיזוק תפישות של גזענות הנשענת על מדע, של אאוגניקה ושל עליונות לבנה". מולינו הכחיש בתגובה לכתבה כי הוא תומך בתפישות של עליונות גזעית או נחיתות גזעית כלשהן.

בחודש מאי אשתקד העלתה לראשונה זייבט סרטון שבו קטע ספוקן וורד שחיברה לתחרות שארגנה מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD). המפלגה ציינה בעבר בפוסט בפייסבוק כי זייבט חברה בשורותיה, אולם היא הכחישה זאת.

זייבט לא הגיבה לבקשת תגובה, אולם אמה, קרוליין, הכחישה כי היא תומכת בימין הקיצוני. "היא לא אנטישמית. אני יכולה לערוב לכך", מסרה האם. "היא לא שייכת לימין הקיצוני, היא ליברטריאנית".

זייבט נשכרה לאחרונה בידי מכון המחקר "הארטלנד" בארה"ב, שנתמך בידי חברות פחם ודלק ופועל לקידום תיאוריות אנטי-מדעיות בנושא משבר האקלים. בין התורמים הגדולים למכון בעבר היתה גם קרן משפחת מרסר, שבראשה עומדת רבקה מרסר - אחת התורמות לקמפיין של הנשיא טראמפ.

לדברי קרט דייוויס, מייסד "המרכז לחקר האקלים", מכון הארטלנד מקדם נרטיב מנוגד לזה של פעילי סביבה אך פעולתו נידונה להיכשל. "הם מנסים לרכוב על הגל של גרטה", אמר דייוויס, שהארגון שהקים מתחקה אחר גופים המכחישים את משבר האקלים. "אבל הצעירה הזו לא תצליח לכבוש את לבם של אנשים כמו שגרטה הצליחה. הם פשוט מנסים לפגוע בהשפעה שלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ