פוטין היה אמור לסיים את תפקידו ב-2024. הפרלמנט הרוסי אישר לו להמשיך עד 2036

על פי החוקה הרוסית, נשיא המדינה לא יכול להמשיך בתפקיד אחרי שתי כהונות רצופות. עם זאת, מחוקקת ממפלגת השלטון הציעה תיקון לחוקה שיאפס את כהונות הנשיא. פוטין לא התנגד והמחוקקים הצביעו בעדו

גרדיאן
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי במוסקבה, היום
פוטין בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי במוסקבה, היוםצילום: AFP

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, פתח היום (שלישי) את הדלת לשינויים בחוקה שיאפשרו לו להישאר בשלטון עד 2036 אם יבחר לעשות זאת.

על פי החוקה הרוסית, פוטין בן ה-67 מחויב לסיים את כהונתו ב-2024 לאחר שתי כהונות רצופות וסך הכל ארבע כהונות כנשיא. עם זאת, מחוקקת ממפלגת השלטון "רוסיה מאוחדת" הציעה לשנות את החוקה באופן שיאפשר לאפס את תקופות הכהונה של הנשיא ולאפשר לו להמשיך לכהן מעבר ל-2024.

צילום: AFP

הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, הדומא, התכנס היום כדי לדון ולהצביע בקריאה שנייה ושלישית ברפורמה החוקתית שהציע פוטין. המחוקקת ולנטינה טרשקובה, קוסמונאוטית לשעבר שב-1963 היתה הראשונה שהגיעה לחלל, אמרה למחוקקים: "עצם קיומה של הזדמנות עבור הנשיא הנוכחי להיבחר שוב, בהתחשב בכובד משקלו, תהיה גורם מייצב בחברה שלנו".

טרשקובה הציעה להסיר את מגבלות החוקה על שתי כהונות רצופות או לאפס את השעון כך שארבע כהונותיו של פוטין לא ייספרו. בנאום שנשא בפני חברי הבית התחתון שנשלט על ידי הקרמלין, פוטין התנגד לביטול מגבלות החוקה, אבל תמך ברעיון של החלת המגבלות מ-2024.

"בעיקרון, ההצעה להסיר מגבלות על כל אדם, כולל הנשיא המכהן, אפשרית אבל רק בתנאי אחד – שבית המשפט החוקתי יפסוק רשמית שתיקון שכזה לא סותר את העקרונות והסעיפים העיקריים של החוקה", אמר פוטין. הנשיא הרוסי הוסיף שצעד זה צריך לזכות לאישור הציבור במשאל עם שייערך בחודש הבא.

בהצבעה שנערכה בדומא אישרו המחוקקים את הרפורמה החוקתית של פוטין וכן את הצעת החוק של טרשקובה. אם פוטין ירצה להמשיך לכהן בתפקיד הנשיא, אם הציבור ייתן לו את קולו בבחירות הבאות ואם בריאותו תאפשר זאת – הוא יכול תיאורטית לכהן כנשיא עד שנת 2036, אז יהיה בן 83.

סוכן הקג"ב לשעבר כיהן כנשיא בשנים 2008-2000 ואז בגלל מגבלות הכהונה עבר לתפקיד ראש ממשלת רוסיה תחת הנשיא דמיטרי מדבדב, אך למעשה נותר האיש החזק ביותר במדינה. ב-2012 הוא נבחר שוב לנשיא וב-2018 נבחר לכהונה שנייה רצופה. הוא שולט בפוליטיקה הרוסית יותר מ-20 שנה והוא המנהיג ששולט בפרק הזמן הארוך ביותר ברוסיה מאז יוזף סטאלין.

מבקריו של פוטין האשימו אותו בתקופה האחרונה שהוא זומם לבצע שינויים בחוקה כדי להאריך את שלטונו מעבר ל-2024. הנשיא עצמו נמנע מלפרט לגבי תוכניותיו לעתיד, אך אמר שהוא לא תומך במנהג מהעידן הסובייטי של מנהיגים ששולטים כל חייהם עד שהם מתים בעת מילוי תפקידם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ