ניו יורק טיימס
גרדיאן

מלך ספרד, פליפה החמישי, הודיע אתמול (ראשון) שהוא מוותר על הירושה מאביו, חואן קרלוס, וביטל את הקצבה השנתית שמקבל המלך לשעבר בסך יותר מ-200 אלף דולר. ניתוק הקשרים הפיננסיים בין המלך הנוכחי לבין אביו בא בעקבות דיווח על מעורבותו לכאורה של חואן קרלוס בהלבנת כספים במקלט מס בשווייץ.

פליפה הוכתר למלך ב-2014 לאחר שאביו ויתר על הכתר בעקבות בעיות בריאות ושערוריות שבהן היה מעורב. בנאום הכתרתו הוא הבטיח "לשמר את כבוד" המונרכיה הספרדית ולשמור על יושרה, כנות ושקיפות.

המלך פליפה בכינוס של הוועדה לביטחון לאומי במדריד, החודשצילום: AFP

בהודעה שפרסם בית המלוכה במדריד נמסר כי פליפה יוותר על ירושתו האישית מאביו, כולל "כל נכס, השקעה או מבנה פיננסי שמקורם, מאפייניהם וייעודם אינו עומד בקנה אחד עם החוק".

חואן קרלוס בן ה-82 נהנה מחסינות משפטית בספרד. עם זאת, הוא עשוי לעמוד למשפט בחו"ל על רקע חקירות שמתנהלות בשווייץ בנוגע לקשריו לכאורה לשתי קרנות נפרדות שמנוהלות בחשבונות בנק במדינה.

חואן קרלוס הודיע בשנה שעברה שהוא פורש מהחיים הציבוריים ושאינו מייצג עוד את ספרד בשום אירוע רשמי. עם זאת, ענייניו הפיננסיים המשיכו להטיל צל כבד על כהונתו כמלך.

בהודעה שפרסם אתמול בית המלוכה, נמסר שהמלך פליפה לא ידע דבר על היותו מוטב ב"זגטאקה", קרן שרשומה בליכטנשטיין. "זגטאקה" הוקמה על ידי אלווארו דה אורלאנס, בן דוד של חואן קרלוס, שהודה באחרונה בראיון לעיתון "אל פאיס" שמימן כמה טיסות פרטיות לחואן קרלוס – לפני ואחרי שוויתר על הכתר הספרדי.

בעליה של קרן "זגטאקה" הכחיש שלחואן קרלוס היתה גישה לכספיה. אולם, בית המלוכה הספרדי מסר כי המלך פליפה גילה בשנה שעברה שהוא היה מוטב בקרן נוספת בשם "לוקום" שבסיסה בפנמה. עוד נמסר שהמלך פנה לנוטריון כדי לנתק כל קשר ל"לוקום" ולכספיה.

התביעה בשווייץ חוקרת חשבון בנק במדינה שנוהל על ידי "לוקום". על פי החשד, משפחת המלוכה הסעודית העבירה ב-2018 מאה מיליון דולר לחשבון הבנק השווייצרי של הקרן. לפי העיתון הבריטי "דיילי טלגרף", קרן "לוקום" הוקמה על ידי חואן קרלוס והכסף העצום שהועבר אליה מריאד תואר כ"תרומה ממלך סעודיה". העיתון השווייצרי "לה טריבון דה ז'נב" דיווח שהתביעה במדינה חושדת שחואן קרלוס קיבל כספי שוחד מהממלכה הערבית עבור עזרתו לסגור עסקות בין ספרד לבין סעודיה. עוד דיווח העיתון שהמלך לשעבר העביר 65 מיליון דולר מהכסף לפילגש שלו לשעבר.

החקירות שמתנהלות בשווייץ עוררו החודש קריאות בספרד לפרלמנט המקומי לחקור את ענייניו העסקיים של המלך לשעבר. קריאות אלה נדחו על ידי הסוציאליסטים ושתי המפלגות הגדולות מהימין, שטענו שכל סוג של חקירה נגד חואן קרלוס תהיה מנוגדת לחוקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ