חוקרים: חלק גדול מההדבקות בווירוס הקורונה מגיעות מאנשים שטרם פיתחו סימפטומים

מחברי המחקר אמרו כי הוא מצביע על כך שמדיניות הבידוד לבדה אינה מספיקה כדי לבלום את המגפה. הנתונים עולים בקנה אחד עם ממצאי ארגון הבריאות העולמי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, אתמול
ירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

חוקרים בבריטניה סבורים כי מקרי הדבקה רבים של נגיף הקורונה נעשים בידי אנשים שנדבקו בעצמם בווירוס לאחרונה, אך טרם החלו לפתח את תסמיני מחלת הריאות COVID-19.

הממצאים הבהילו חוקרים המתמחים במחלות מידבקות, מכיוון שמשמעותם היא כי אסטרטגיית בידוד החולים מרגע שהם מתחילים להרגיש ברע הרבה פחות יעילה מכפי שקיוו מדינות מסביב לעולם. ״זה אחד הדברים שמהם חששנו כשההתפרצות החלה״, אומר סטיבן ריילי, פרופסור למחלות מידבקות באימפריאל קולג' בלונדון, שלא היה מעורב בניתוח הנתונים. ״בהחלט קיווינו שלא כך יהיו הדברים. זה נתון שמאוד חששנו ממנו".

רחוב בלונדון, אתמולצילום: AFP

החוקרים שפרסמו את הממצאים, מבלגיה ומהולנד, הסתמכו על נתונים מסינגפור וטיינג׳ין כדי לקבוע את ״הפער הדורי״ בהתפשטות הנגיף SARS-CoV-2. המשמעות של פער זה היא הזמן שעובר מרגע שאדם נדבק ועד שהוא מדביק אדם אחר. נתון זה חשוב להערכת המהירות שבה מתפשט הנגיף.

הפער הדורי הממוצע בנתונים מסינגפור היה 5.2 ימים, ובעיר טיינג'ין 3.95 ימים - כך עולה מניתוח הממצאים, שנמצאים כעת בהליך ביקורת עמיתים. החוקרים המשיכו וחישבו את שיעור ההידבקויות מאנשים שאצלם הנגיף עדיין היה במצב דגירה וטרם פיתחו סימפטומים.

ניתוח של הנתונים מסינגפור מצביע על כך שבשני שלישים ממקרי ההדבקה עבר הנגיף ממי שבגופם הוא היה במצב דגירה - ולא הראו סימפטומים של המחלה - לחולים חדשים. ניתוח דומה של הנתונים מטיינג׳ין בסין הצביע על דפוס דומה בקרב שלושה רבעים מאוכלוסיית הנדבקים בנגיף.

ישנה חוסר ודאות מסוימת לגבי נתונים אלו, משום שלחוקרים לא היה מידע מדויק לגבי מי הדביק את מי במקומות שנבדקו. אך, אפילו ההערכות השמרניות ביותר מראות כי חלק ניכר מההדבקות של נגיף הקורונה מגיעות מאנשים שעדיין לא החלו לחוש רע. בסינגפור, נראה כי ב-45% עד 84% מהמקרים מקור ההדבקה היה אנשים שאצלם הנגיף עדיין היה במצב דגירה. בסין, המספרים נעו בין 65% ל-87%.

לדברי טפיווה גניאני, חבר בצוות החוקרים, המספרים מצביעים על כך שבידוד חולים אינו מספיק כדי לרסן את התפשטות הנגיף. ״בלתי סביר שפעולות אלו לבדן יספיקו כדי להשתלט על מגיפת הקוביד-19״, הוסיף גניאני. ״נחוצים אמצעים נוספים, כמו ריחוק חברתי״.

ממצאים אלו מאשרים דברים שאמרה לאחרונה מריה ואן קרקוב, ראש מחלקת המחלות המגיחות ומחלות העוברות מבעלי חיים בארגון הבריאות העולמי. לדבריה, מידע ראשוני מראה שמטופלים מפיצים את הנגיף יותר בשלבים המוקדמים של המחלה, כולל לפני הופעת סימפטומים. מחקר נפרד שעקב אחר תשעה חולים בגרמניה מצא כי רמות הנגיף בגופו של החולה עשויות להיות כבר בירידה כשהסימפטומים מופיעים לראשונה. 

לדברי ריילי, "הנתונים מסייעים לנו להעריך את היעילות של הנחיות שונות לציבור בתחום הבריאות". עוד הוסיף הפרופסור מאימפריאל קולג' כי אף על פי כן חשוב לבודד את מי שפיתחו את תסמיני המחלה, אפילו אם הצעד לבדו לא יספיק כדי לבלום את התפשטות הנגיף.

לקריאת הידיעה בגרדיאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ