מגפת קורונהמספר המתים בספרד עלה ל-3,434 - יותר גבוה מזה של סין

ביממה אחת מתו בספרד 738 בני אדם - המספר הגבוה ביותר של מתים במדינה ליום אחד. חיילים שגויסו למאבק בקורונה מצאו קשישים בבתי אבות נטושים, חלקם מתים במיטותיהם. במדינה מותחים ביקורת על השלטונות: זו לא מלחמה כפי שהם מתרצים, זו מגפה שמנוהלת בצורה רעה

גרדיאן
אי-פי
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עובדים מכניסים ארון קבורה של קורבן קורונה לבית קברות במדריד, אתמול
עובדים מכניסים ארון קבורה של קורבן קורונה לבית קברות במדריד, אתמולצילום: AFP
גרדיאן
אי-פי
רויטרס

ספרד רשמה 738 מקרי מוות מנגיף הקורונה ביממה אחת, המספר הגבוה ביותר ליום שדווח עד כה. כך הודיע היום (רביעי) משרד הבריאות המקומי. מספר המתים במדינה עלה מ-2,696 ל-3,434 וכעת הוא גבוה יותר מזה של סין, שעומד על 3,281. איטליה עדיין רושמת את מספר המתים הגבוה ביותר בעולם מקורונה עם 6,820.

לפי משרד הבריאות הספרדי, מספר הנדבקים במדינה עלה ב-24 השעות האחרונות מ-39,673 ל-47,610 – עלייה של 20%. בין הנדבקים החדשים, נמצאת גם אחת מסגני ראש הממשלה, קאמן קאלוו, בת 63, שאושפזה ביום ראשון עם זיהום בדרכי הנשימה. לדברי הממשלה, מצבה טוב והיא מקבלת טיפול רפואי. 

צבא ספרד ביקש מבעלי בריתו בנאט"ו ערכות בדיקה לגילוי קורונה, מכונות הנשמה וציוד מגן על רקע המחסור המדינה – זאת כחלק מהסכמי הסיוע שעליהן חתומות המדינות החברות בברית הצבאית. הרמטכ"ל הספרדי מיגל ויירויה מסר כי הסיוע יעבור לאזרחי ארצו.

צוותים רפואיים נטשו בתי אבות

משרד ההגנה הספרדי מסר אתמול כי חיילים שגויסו למאבק בקורונה מצאו אנשים קשישים בבתי אבות נטושים, חלקם נמצאו מתים במיטותיהם. שרת ההגנה, מרגריטה רובלס, מסרה כי חיילים מהיחידה הצבאית לשירותי חירום מצאו את הגופות בבתי האבות לאחר שנשלחו אליהם כדי לחטא אותם.

"במהלך חלק מהביקורים, הצבא מצא כמה אנשים קשישים שננטשו לחלוטין – כמה מהם אפילו נמצאו מתים במיטותיהם", אמרה רובלס בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית. שרת ההגנה אמרה כי טיפול לא אנושי שכזה בקשישים לא יעבור בשתיקה, ושכל מי שמתעלם מהאחריות שלו יעמוד לדין. "אנחנו נהיה נוקשים וחסרי פשרות בדבר הזה", אמרה רובלס.

מספרי הנדבקים והמתים עולים מיום ליום והם גורמים לעומס אדיר על בתי החולים ובתי ההלוויות בספרד, בייחוד בבירה מדריד. בשל המצב, הרשויות הקימו חדר מתים מאולתר בפלאסיודה היילו, מתחם החלקה על הקרח  גדולהנמצא בצפון-מזרח מדריד. כוחות הביטחון שומרים על המתחם, בשעה שרכבי לוויות נכנסים לבניין דרך החניון התת קרקעי. 

עובדת בבית חולים במדריד מקבלת דגימות של בדיקת קורונה, אתמול
עובדת בבית חולים במדריד מקבלת דגימות של בדיקת קורונה, אתמולצילום: AFP

הרשויות במדריד נענו להצעת הנהלה המתחם, לאחר ששירותי הקבורה העירוניים אמרו שהם לא יכולים לטפל בעוד קורבנות של נגיף הקורונה - לפחות עד שיצליחו להצטייד באמצעי מגן נוספים. הגופות יישארו במתחם עד שניתן יהיה לקחת אותם לקבורה - או לשריפה. 

יתר על כן, מרכז כנסים ותערוכות בעיר הוסב לבית חולים זמני והוצבו בו 5,500 מיטות. "זהו אמצעי זמני ויוצא דופן שמטרתו בעיקר להקל על כאב משפחות הקורבנות והמצב בבתי החולים במדריד", מסרה ממשלת האזור.

חוסה לואיס פרז אולמו, ראש מערך הסיעוד בשירותי החירום של מדריד, אמר כי "בית החולים הייעודי" יכלול יחידת טיפול נמרץ עם לפחות חמישים מיטות. "מאז יום שישי האחרון, עבדנו 24 שעות ביממה בבית החולים הזה - שיהפוך לאחד מבתי החולים הגדולים בספרד, ויאפשר לתמוך בבתי חולים אחרים במדריד", אמר. 

פלאסיו  דה היילו, מתחם החלקה על הקרח במדריד שהוסב לחדר מתים, אתמול
פלאסיו דה היילו, מתחם החלקה על הקרח במדריד שהוסב לחדר מתים, אתמולצילום: JUAN MEDINA/רויטרס

העירייה הסבה גם שני מלונות לבתי חולים במטרה להתמודד עם ההצפה של החולים שמבקשים טיפול. התאחדות המלונות של מדריד הציעה לשם כך כארבעים בתי מלון נוספים. 

"דברים יכולים להיעשות בצורה טובה יותר"

בשעה שמספר אנשי הרפואה בספרד שנדבקו בקורונה עולה, רופאים בבתי החולים התלוננו על מחסור בציוד בסיסי וכן בציוד מגן שיאפשר להם לטפל בחולים בצורה טובה מבלי להידבק.

אינפו

אנחלה הרננדז פואנטה, מנתחת וסגנית מזכ"ל האגודה הרפואית של מדריד, מתחה ביקורת על הטיפול של השלטונות במשבר הבריאות החמור. "התירוץ ש'אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים לעשות' או 'אנחנו נמצאים במלחמה' לא יכול לאפשר טיוח של הליקויים בניהול שאותם אנו רואים ברמה האזורית והלאומית", היא אמרה. "דברים יכולים וחייבים להיעשות בצורה טובה יותר. זו איננה מלחמה: זו מגפה שמנוהלת בצורה רעה".

הרננדז אמרה שמתקני הבריאות המרכזיים במדריד וכן אנשי הצוות הרפואי עובדים תחת עומס עצום וסובלים ממחסור משמעותי בציוד הגנה אישי, כולל מסכות, מגני פנים וחליפות אטומות. היא גם התלוננה על חוסר התיאום בין בתי החולים במדינה, דבר שגרם להצפת בתי החולים במדריד במקום להעביר חולי קורונה לבתי חולים מחוץ לעיר שבהם יש מיטות פנויות. "כמה בתי חולים נמצאים בתפוסת יתר מאז אמצע שבוע שעבר ואחרים הגיעו לתפוסה מלאה ביום ראשון או שני".

סרטוני וידאו שהופצו ברשת החברתית הראו שיחידות לטיפול נמרץ במדריד הוצפו לחלוטין בחולי קורונה ושאנשים צעירים מקבלים עדיפות על פני אנשים מבוגרים יותר בגלל המחסור במכונות הנשמה. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ