טורקיה: מקורבים ליורש העצר הסעודי מואשמים במעורבות ברצח ג'מאל חאשוקג'י

התביעה באיסטנבול הגישה כתבי אישום נגד 20 אזרחים סעודים ומבקשת לגזור עליהם מאסר עולם. בין הנאשמים ברצח העיתונאי: יועץ לשעבר של בן סלמאן וסגן ראש שירותי הביון שהודחו לאחר הרצח

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'מאל חאשוקג'י בכינוס בבחריין, ב-2014
חאשוקג'י בכינוס בבחריין, ב-2014. גופתו לא נמצאה מעולםצילום: Hasan Jamali/אי־פי

התביעה באיסטנבול הודיעה אתמול (רביעי) על הגשת כתבי אישום נגד 20 אזרחים סעודים, בגין רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י באוקטובר 2018. התובע הראשי של איסטנבול, אירפאן פידאן, מבקש לגזור עליהם עונש מאסר עולם.

שניים מהנאשמים הם מקורביו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן: סעוד אל-קחטאני, שהיה יועצו האישי, ומוחמד אל-אסירי, שהיה סגן ראש שירותי הביון הסעודים. השניים הודחו מאז בידי המלך סלמאן, כחלק מהצעדים שנקט בית המלוכה על מנת להרחיק את האשמה ממנו.

התובע הראשי פידאן האשים את כל עשרים הנאשמים ברצח מתוכנן מראש, וכן בעינויו של חאשוקג'י. בהודעה מטעם משרדו של פידאן צוין עוד כי אל-קחטאני ואל-אסירי פיקדו על המבצע ושלחו לאיסטנבול את יתר 18 הנאשמים, בהם שלושה אנשי סוכנות הביון הסעודית, על מנת להוציאו לפועל. הרשויות בטורקיה הוציאו צווי מעצר לכולם, אך איש מהם אינו נמצא במדינה ומשפטם יתקיים שלא בנוכחותם, בתאריך שייקבע בהמשך.

חאשוקג'י עזב את ריאד לארה"ב ב-2017, שם פרסם מאמרים בשביל העיתון "וושינגטון פוסט" ובהם תקף בחריפות את בית המלוכה. הוא נעלם כשהגיע לקונסוליה הסעודית באיסטנבול על מנת להוציא מסמכים לקראת חתונתו. בתחילה הכחישו בסביבתו של בן סלמאן כי חאשוקג'י מת, ובהמשך טענו כי מותו היה תוצאה של הפעלת שיקול דעת מוטעה של שליחי הארמון, שהיו אמורים להשיבו לממלכה.

מסמכים שצורפו לכתבי האישום שהוגשו אתמול באיסטנבול קבעו כי חאשוקג'י נרצח. בחודשים שלאחר מכן טענו חוקרים בטורקיה כי גופתו בותרה באמצעות מסור ובהמשך הומסה בחומצה. הגופה לא נמצאה מעולם.

הקונסוליה הסעודית באיסטנבול שבוע לאחר הרצח, באוקטוברצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי

דו"ח מיוחד שהכינה חוקרת מטעם האו"ם, אנייס קלמר, שפורסם ביוני האחרון קבע כי בן סלמאן הורה על הרצח. גם בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA) ובסוכנויות ביון נוספות במערב הפנו אצבע מאשימה ליורש העצר - אך ריאד דבקה בהכחשתה כי מדובר ברצח מתוכנן.

בדצמבר האחרון נידונו למוות חמישה בני אדם בידי התביעה בסעודיה, בגין מעורבות ברצח. שמותיהם של החמישה לא פורסמו, אך התביעה הודיעה כי לא נמצא כל קשר ישיר לסביבתו של בן סלמאן. אל-אסירי הועמד לדין אך שוחרר מחוסר ראיות, בעוד אל-קחטאני נחקר, אך לא הוגשו נגדו כל אישומים. המלך סלמאן הדיח את השניים בעקבות הביקורת העולמית שהופנתה כלפי ריאד, אולם לפי דיווחים מהממלכה, אל-קחטאני עדיין נותר פעיל בתחום המדיני בסעודיה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ