גרדיאן
ניו יורק טיימס

חברי מפלגת הלייבור בחרו היום (שבת) בקיר סטארמר למחליפו של ג'רמי קורבין בראשות מפלגת הלייבור. סטראמר זכה ב-56% מהקולות ויחליף את קורבין שהתפטר לאחר תבוסתו בבחירות לראשות הממשלה בסוף השנה שעברה.

סטארמר בן ה-57 הוא עורך דין אשר עמד בעבר בראש התביעה הציבורית בבריטניה והיה שר הצללים לענייני הברקזיט. הוא נחשב לאיש שמאל מתון בהרבה מקורבין, התנגד לברקזיט ותמך בקיום משאל עם נוסף בעניין. הוא זכה בסבב ההצבעה הראשון והביס את יריבותיו, רבקה לונג-ביילי - בה תמך קורבין - אשר זכתה ב-28% מהקולות, וליסה ננדי שגרפה 16% מהקולות. אנג'לה ריינר נבחרה לסגניתו של סטארמר.

זכייתו של סטארמר מסמנת התמתנות בעמדת המפלגה. המתמודדים שנחשבו ליורשיו של קורבין, לונג-ביילי וריצ'רד בורגון שהתמודד על משרת הסגן, לא השיגו מספיק קולות בשביל להוות תחרות משמעותית לזוכים. עם זאת, לאחר זכייתו הבטיח לתומכיו של קורבין שלא יערוך שינויים מרחיקי לכת בעמדות שעיצב קודמו בתפקיד בחמש שנותיו בראשות המפלגה.

קיר סטארמר נואם בגלזגו, בפברוארצילום: Jane Barlow/אי־פי

לאחר ההודעה על ניצחונו הודיע סטארמר שיעבוד בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שקרא לכל מנהיגי המפלגות בבריטניה לעבוד יחד כדי לרסן את התפשטות וירוס הקורונה בממלכה המאחדת. הוא הוסיף שניצחונו הגיע "בתקופה שלא דומה לכל תקופה אחרת בחיינו". "מפלגת הלייבור תשתף פעולה עם הממשלה ולא תפעל כאופוזיציה רק בשם היותה אופוזיציה", אמר. בנאומו התייחס גם לגילויי האנטישמיות שנשמעו מצד חברי לייבור בשנים האחרונות וכינה אותם "כתם על המפלגה שלנו".

"הפסדנו בארבעה סבבי בחירות רצופים. אנחנו נכשלים במשימה ההיסטורית שהוצבה לנו", אמר סטארמר בהודעה מוקלטת. "שלא יהיה לכם ספק – אני מבין את גודל המשימה העומדת בפני. ניצב מולנו הר שעלינו לכבוש".

זמן קצר לפני פרסום התוצאות פרסם ג'ונסון הודעה המיועדת לראשי מפלגות האופוזיציה, בה קרא להם להתאחד סביב המאמץ לרסן את התפשטות וירוס הקורונה בממלכה המאוחדת. "כמנהיגי המפלגות, עלינו להתאחד ולעבוד יחד בשעת החירום הזו. אני מזמין את כל מנהיגי האופוזיציה לפגישת עבודה איתי ועם ראשי משרד הבריאות בשבוע הבא", כתב ג'ונסון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ