מלכת בריטניה: ננצח את הקורונה אם נהיה מאוחדים. ימים טובים יותר עוד לפנינו

בנאום טלוויזיוני נדיר, קראה אליזבת השנייה לבריטים להקפיד על ריחוק חברתי לטובת המאבק בנגיף שכבר גבה את חייהם של כ-5,000 בני אדם בממלכה, והודתה לשירותי הבריאות שעומדים בקו החזית: "אנחנו נצליח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלכת בריטניה אליזבת השנייה בטירת וינדזור
מלכת בריטניה אליזבת השנייה בטירת וינדזור צילום: AFP

מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, פנתה הערב (ראשון) לאזרחי הממלכה ואמרה להם שהם יתגברו על מגפת הקורונה אם יישארו נחושים ומאוחדים לנוכח הסגר והבידוד הביתי שנכפה עליהם. בנאום טלוויזיוני נדיר, החמישי שלה בלבד ב-68 שנותיה בכתר, קראה המלכה לבריטים להפגין את אותה נחישות שהפגינו אבות אבותיהם ולהראות שהם חזקים כמו דורות העבר.

"אנחנו מתמודדים עם המחלה הזאת ביחד ואני רוצה להבטיח לכם שאנחנו נישאר מאוחדים ונחושים ואז נתגבר עליה", אמרה המונרכית בת ה-93 בהודעה המוקלטת שנשאה מטירת וינדזור שבה היא שוהה בימים אלה ביחד עם בעלה, הנסיך פיליפ בן ה-98. "זוהי תקופה מאתגרת לאומה, שמביאה עמה צער, קשיים כלכליים ושינויים עצומים", אמרה המלכה.

נאום המלכה

"אמנם עמדנו בפני אתגרים קודם לכן, אבל האתגר הזה שונה. הפעם אנחנו מצטרפים לכל המדינות ברחבי הגלובוס במאמץ משותף, משתמשים בכל ההתקדמות הגדולה של המדע ובחמלה האינסטינקטיבית שלנו לרפא. אנחנו נצליח – וההצלחה שלנו שייכת לכל אחד ואחד מאיתנו", אמרה אליזבת השנייה.

"תודה לעובדי הבריאות"

אליזבת השנייה אמרה שהיא מקווה שבעתיד כולם יוכלו "להתגאות בדרך שבה הגיבו לאתגר הזה". "הגאווה במי שאנחנו איננה חלק מהעבר שלנו, היא מגדירה את ההווה ואת העתיד שלנו". היא אמרה שהדברים שהיא מוסרת היום מזכירים לה את השידור הראשון שלה בזמן מלחמת העולם השנייה עם אחותה, הנסיכה מרגרט.

המלכה הבריטית הודתה לכל אנשי שירות הבריאות הלאומי (NHS) "שנמצאים בחזית" ולכל עובדי הבריאות בממלכה "שממשיכים באופן לא אנוכי את משימותיהם היומיומיות מחוץ לבית כדי לתמוך בכולנו". היא הוסיפה: "אני בטוחה שהאומה תצטרף אליי ותבטיח לכם שמה שאתם עושים זוכה להערכה ושכל שעה בעבודה הקשה שלכם מקרבת אותנו יותר לחזרה לזמנים נורמליים יותר".

ילדה בלונדון צופה בביתה בנאום המלכה, היוםצילום: SIMON DAWSON/רויטרס

אליזבת קראה לבריטים לשמור על משמעת עצמית ואמרה שהאנשים שמקפידים על ריחוק חברתי ונשארים בבית "חוסכים למשפחות רבות כאב שאותו כבר מרגישים אלה שאיבדו את יקיריהם".

"ברחבי חבר העמים הבריטי וברחבי העולם ראינו סיפורים מחממי לב של אנשים שקמו לעזור לאחרים, בין שדרך אספקת חבילות מזון ותרופות, בדיקת מצב השכנים או בין שדרך גיוס עסקים לטובת מאמץ הסיוע", אמרה המלכה. היא הוסיפה שהתקופה הנוכחית היא זמן טוב למחשבות. "אף שבידוד ביתי עשוי לעתים להיות קשה, אנשים רבים מכל הדתות וחסרי דתות מגלים שהוא נותן הזדמנות להאט, לעצור ולהרהר – דרך תפילה או מדיטציה".

שירות הבריאות הלאומי הבריטי מודה למלכה על נאומה

המלכה הבטיחה לאומה הבריטית שימים טובים יותר עוד לפניהם, והדהדה את מילות השיר ממלחמת העולם השנייה של ורה לין: "אנחנו ניפגש שוב". "עלינו להתנחם בכך שאף שנידרש לשאת את זה עוד זמן, ימים טובים יותר ישובו: אנחנו נהיה שוב עם החברים שלנו. אנחנו נהיה שוב עם המשפחות שלנו. אנחנו ניפגש שוב".

שידור נאומה של המלכה הגיע כמה שעות אחרי הפרסום שמספר המתים בבריטניה מקורונה עלה ב-24 השעות האחרונות ב-621 והגיע ל-4,934 ושהוא עוד צפוי לעלות בשבוע הקרוב, ככל הנראה בצורה משמעותית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ