שריפת יער בצ'רנוביל גרמה לזינוק בקרינה של "פי 16 מהרמה הנורמלית"

אוקראינה הודיעה על עלייה חדה ברמות הקרינה בשל דליקה באזורים האסורים לתנועה באזור בו התרחש ב-1986 האסון הגרעיני החמור בעולם. פקיד אוקראיני: מדובר ב"חדשות רעות"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונה גייגר המראה רמות קרינה גבוהות על רקע שריפת היער בצ'רנוביל, אתמול
מונה גייגר המראה רמות קרינה גבוהות על רקע שריפת היער בצ'רנוביל, אתמולצילום: AFP

הרשויות באוקראינה דיווחו אתמול (ראשון) על עלייה חדה ברמות הקרינה באזור המוגבל לתנועה בצ'רנוביל, שבו התרחש ב-1986 האסון הגרעיני שנחשב לחמור בעולם, בשל שריפת יער. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, קייב שלחה שני מטוסים, מסוק וכמאה כבאים על מנת להיאבק בשריפה, שפרצה בשבת באזור מיוער סמוך לתחנת הכוח בצ'רנוביל. 

"חדשות רעות - הקרינה מעל לרמה נורמלית במרכז השריפה", כתב אתמול בפייסבוק איגור פירסוב, ראש שירותי הפיקוח על הסביבה של אוקראינה. הפוסט כלל סרטון עם מונה גייגר שהראה כי הקרינה גבוהה פי 16 מהרמה הנורמלית. הדליקה התפשטה ל-1,000 דונמים של יער, הוסיף פירסוב. 

לפי הפרסום, שירותי החירום במדינה הודיעו אתמול כי הקרינה בכמה אזורים גרמה ל"קשיים" במאבק בדליקה. יום קודם לכן, נטען, כי השריפה לא נראתה לעין וכי אין עלייה בקרינה. עם זאת, הרשויות הדגישו אתמול כי תושבים בקרבת מקום אינם בסכנה.

שריפת יער באזור האסור לכניסה ליד צ'רנוביל, אתמולצילום: AFP

פיצוץ בכור הגרעיני הרביעי בצ'רנוביל באפריל 1986 פגע קשות באזור הסמוך לו, וגרם לזיהום בחלק גדול מיבשת אירופה. גם היום, תושבים עדיין לא מורשים לגור במרחק של 30 קילומטרים מהכור.

שלושת הכורים האחרים של צ'רנוביל המשיכו לפעול עד שתחנת הכוח כולה הפסיקה לעבוד ב-2000. ב-2016, נבנתה כיפת מגן ענקית מסביב לכור הרביעי. שריפות פורצות באופן שכיח באזור שליד תחנת הכוח שהושבתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ