פסל אחר פסל, מפגינים באירופה מאלצים את ממשלותיהם להתמודד עם עברן הקולוניאליסטי

בבריטניה השחיתו המפגינים את פסלו של סוחר עבדים, בבלגיה זכה פסלו של מלך אכזרי לגורל דומה, ואירופה נאלצת להכיר בהשפעת עברה הגזעני על ההווה

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים בבריסטול משליכים למים את פסלו של קולסטון, ביום ראשון
המפגינים בבריסטול משליכים למים את פסלו של קולסטון, ביום ראשון
לוגו ניו יורק טיימס

מה שהתרחש ביום ראשון בבריסטול שבאנגליה הזכיר סצנות מפורסמות מהתקוממויות עממיות לאורך ההיסטוריה. כמו הפסלים של סדאם חוסיין, סטלין ואפילו המלך ג'ורג' השלישי, המפגינים בבריסטול הפילו את פסל הברונזה של אדוארד קולסטון, סוחר עבדים מהמאה ה-17, והשליכו אותו למפרץ בריסטול.

דבר דומה קרה באנטוורפן שבבלגיה, שם השחיתו המפגינים נגד גזענות ובעד יחס שוויוני לשחורים את פסלו של המלך לאופולד השני - שהואשם בגזענות, התעללות ואכזריות כלפי אזרחי קונגו כשהיתה קולוניה בלגית. הוא התייחס לקונגולזים כתת-אדם, הציג אותם בגני חיות ואף כרת את ידיהם כשלא עבדו מהר מספיק. כעת, הוא הוסר מהכיכר בה הוצב, ולא יוחזר לעמוד בעיר. 

פסלו המושחת של המלך לאופולד השני, אתמול באנטוורפ

בבלגיה ובבריטניה דורשים המפגינים דברים דומים - הם מבקשים מהממשלות שלהם להתמודד עם עברן הגזעני ולהכיר בהשפעתו על ההווה. "בשלוש השנים האחרונות ערכו דיונים מעמיקים על הפסלים המוצבים בבריטניה", הסבירה אפואה הירש, בעלת טור ב"גרדיאן" המתמחה בגזענות בבריטניה. "כעת, זה בכלל לא דיון. אנשים פשוט פועלים בהשראת ההפגנות בארה"ב".

הפלת פסלו של קולסטון היתה שיא המחאות, האלימות לעתים, שהתחוללו בסוף השבוע בלונדון ובחלקים אחרים של בריטניה. הן החלו כאות של סולידריות עם ההפגנות המתחוללות בארה"ב מאז הריגתו של ג'ורג' פלויד במיניאפוליס, אך הפכו כעת למבחן לראש הממשלה בוריס ג'ונסון. בתחילה, טען ג'ונסון שבריונים ניצלו לרעה את ההפגנות. שרת הפנים שלו, פריטי פאטל, אמרה כי "תמונות ההתפרעויות האלימות אינן מקובלות לגמרי", והבטיחה להכפיל את עונשי המאסר לאלה שיורשעו בתקיפת שוטרים במהלך ההפגנות.

אך פרשנים אומרים כי במקום להרגיע את השטח, עמדתה הנוקשה של הממשלה והסגנון הבוטה שבו התבטאה מגבירים את התסכולים, בעיקר בקרב שחורים ומיעוטים אחרים. לכך מוסיפה העובדה שבבריטניה, כמו בארה"ב, נגיף הקורונה פגע בצורה קשה במיוחד בשחורים ובמיעוטים אחרים. מעבר לכך: הסגר במדינה, שנמשך 3 חודשים, חנק את הכלכלה והותיר רבים מהמפגינים באי ביטחון לגבי עתידם.

עימות בין שוטרים למפגינים בלונדון, בסוף השבוע

אך בניגוד לארה"ב, השוטרים הבריטים אינם מצוידים בציוד לחימה או בנשק כבד. רבים מהם אפילו אינם נושאים נשק חם. אחרי שנים של קיצוצים תקציביים, הנוכחות של משטרת לונדון ברחובות דלילה עד לא קיימת. אך למרות זאת, מסבירה הירש, הסיכוי שעציר שחור ימות במעצר גדול פי שלושה מזה של עציר לבן, ומספר השחורים בבתי הסוהר בממלכה גדול פי כמה ממספר הלבנים.

חוסר האמון שאזרחיה השחורים של בריטניה רוחשים לממסד בא לידי ביטוי גם בהפגנות האחרונות בלונדון. חלק מהמפגינים השליכו בקבוקים ואבנים לעבר השוטרים שאיבטחו את ההפגנה, אחרים השחיתו אנדרטה למלחמת העולם הראשונה ומפגין אחד אף ריסס את המלים "הוא היה גזען" על פסל של וינסטון צ'רצ'יל. עשרות שוטרים נפצעו וכ-40 מפגינים נעצרו בהתפרעויות.

מפגינים באוקספורד בעד הסרת פסלו של ססיל רודס, השבוע

בבריסטול, בניגוד ללונדון, השוטרים עמדו מהצד כשמפגינים תקפו את פסלו של קולסטון, גלגלו אותו במורד הרחוב והשליכו אותו למי הים. ראש העיר בריסטול ומפקד המשטרה בעיר אמנם הביעו צער על הדרך שבה סולק פסל קולסטון, אך לא התאבלו על חילול זכרו. האיש, ששמו מונצח בבתי ספר ובתי חולים בבריסטול, התעשר מהסחר בעבדים והעביר לפחות 80 אלף שחורים ממערב אפריקה לאזור הקריבי. כ-20 אלף מהם מתו בים.

כבר שנים ארוכות שתושבים ופעילים דורשים לסלק את פסל הברונזה של קולסטון, שהוצב שם ב-1895. כעת, לאחר שהוסר, הם רוצים להציב במקומו את פסלו של פול סטיבנסון, פועל שחור שעמד ב-1963 בראש החרם על חברת האוטובוסים של בריסטול כדי לאלץ אותה לחדול מאפליית מיעוטים. ראש עיריית בריסטול, מרווין ריס, אמר שהפסל היה עלבון לעיר. ריס, שאביו נולד בג'מייקה, הוסיף שהעירייה תמשה בסופו של דבר את הפסל מהמים וסביר להניח שהוא יוצב במוזיאון.

גורלו של פסל קולסטון בבריסטול אינו מבשר טובות לפסל של ססיל רודס, שאולי האדם שמסמל יותר מכל את עברה הגזעני והקולוניאליסטי של בריטניה, שמוצב באוניברסיטת אוקספורד. סטודנטים פועלים זה שנים למען סילוק פסלו של האיש, שדעותיו על עליונות הגזע הלבן קידמו לדעת רבים את עליית האפרטהייד. עד כה, התנגדה הנהלת האוניברסיטה להסרת הפסל, אך הסטודנטים הודיעו שיפגינו עד שיוסר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ