חיל האוויר הפיני הסיר את צלב הקרס מסמלי המפקדה שלו - בחשאיות מוחלטת

כבר ב-2017 החליטה מפקדת חיל האוויר להסיר את הסמל, שהוטבע על מטוסים ודגלים עוד ב-1918. "חשבנו שלא הכרחי להמשיך להשתמש בסמל הישן שעורר חוסר הבנה", הסביר הדובר

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

זה שנים רבות שסמל מפקדת חיל האוויר של פינלנד נחשב לשנוי במחלוקת – צלב קרס וזוג כנפיים. אף שצלב קרס מופיע בתרבויות אחרות ומשמש למשמעויות אחרות זה אלפי שנים, הוא ללא ספק מזוהה בעיקר עם המשטר הנאצי בגרמניה. לפני שלוש שנים אישרה מפקדת חיל האוויר הפיני להפסיק להשתמש בו לחלוטין כסמל היחידה.

השינוי שנעשה כבר ב-2017 מעולם לא דווח באופן רשמי ונעשה בשקט, עד שרשת BBC דיווחה כי פרופ' מאוניברסיטת הלסינקי הבחין בו. חיל האוויר של פינלנד השתמש בצלב הקרס כסמל מאז שהוא נוסד בשנת 1918 - זמן קצר לאחר שהמדינה קיבלה את עצמאותה והרבה לפני שהנאצים עלו לשלטון.

אציל שוודי בשם רוזן אריק פון רוסן נהג להשתמש בצלב קרס כקמע למזל טוב. כשהוא העניק מטוס במתנה לחיל האוויר המתפתח של שכנתה החדשה של שוודיה ב-1918 הוא טבע על המטוס צלב קרס כחול. היה זה המטוס הראשון של חיל האוויר הפיני.  

עד שנת 1945 נשאו כל מטוסי חיל האוויר הפיני צלב קרס כחול על רקע לבן ולא כדי להביע תמיכה עם גרמניה הנאצית אף ששתי האומות אכן היו בעלות ברית. אחרי מלחמת העולם השנייה הורד הסמל ממטוסי החיל, אך צלב הקרס נותר על כמה וכמה סימנים של המפקדה, דגלים וקישוטים ואפילו מדים.

רבים תמכו ברעיון להמשיך להשתמש בצלב הקרס כסמל בטענה שלא היו נאצים בשנת 1918 ולכן לשימוש בו אין קשר לנאציזם. למרות שלאריק פון רוסן לא היו קשרים לנאצים בתקופה בה הוא העניק את המתנה, הוא הפך לדמות מובילה בתנועה הסוציאליסטית הלאומית של שוודיה שצמחה בשנות ה-30. הוא גם היה גיסו של הבכיר הנאצי הגרמני הרמן גרינג, ובהמשך חבר אישי של היטלר.

דובר מטעם חיל האוויר הפיני אמר ל-BBC כי מאז 2017 סמל מפקדת חיל האוויר הפך זהה לזה של יתר החיל - נשר מוזהב וכנפיים. "מאחר שסמלי היחידה נלבשים על מדים חשבנו שזה יהיה לא מעשי ולא הכרחי להמשיך להשתמש בסמל הישן, שגרם לחוסר הבנה מפעם לפעם", הוסיף הדובר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ