קרחון באלפים האיטלקיים נצבע בוורוד - ואלה לא חדשות משמחות

אצות שהחלו להתפשט בקרחון פרזנה באלפים האיטלקיים מגבירות את כמויות הקרינה שסופג הקרח ועלולות להאיץ את המסתו. טרם התברר מהיכן הגיעו, אך צמחייה דומה קיימת גם בגרינלנד, באזור שבו כבר מתרחשת המסה. תיירת שביקרה במקום: "זה הדבר האחרון שאנחנו צריכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביאג'ו די מאורו אוסף דגימות מקרחון פרזנה באיטליה, בשבת
ביאג'ו די מאורו אוסף דגימות מקרחון פרזנה באיטליה, בשבתצילום: AFP

התפשטות אצות בפסגות האלפים באיטליה גרמה לקרחונים ברכס להפוך לוורודים — דבר המגביר את כמות קרינת השמש שהם סופגים, ועלול בשל כך להאיץ את קצב המסתם. מדענים במדינה חלוקים באשר למקור האצות, אך צמחייה דומה נמצאת בגרינלנד, באזור שבו דווח על המסה מואצת של קרחונים.

לדברי ביאג'ו די מאורו, ממועצת המחקר הלאומית של איטליה, האצות שתועדו בחלקים מקרחון פרזנה באלפים אינן מסוכנות. "זו תופעה טבעית שמתרחשת בחודשי האביב והקיץ גם בקטבים וגם בקווי רוחב הקרובים יותר לקו המשווה", הוסיף בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. בעבר חקר די מאורו תופעה דומה בקרחון מורטראש בשווייץ.

קרח מחזיר בדרך כלל יותר מ-80% מקרינת השמש בחזרה לאטמוספירה, אך הופעת האצות גורמת לו להפוך לכהה וכך הוא סופג יותר קרינה. ככל שיותר קרח נמס, האצות זוכות לכמויות גדולות יותר של מים ואוויר וצבען מקבל גוונים אדומים וורודים. כך אירע גם באזור פאסו גאביה באלפים האיטלקיים, בגובה 2,618 מטרים מעל פני הים,

לדברי די מאורו, "אנחנו מנסים לאמוד את השפעת התופעה על התחממות כדור הארץ, במנותק מהשלכות פעולות האדם". החוקר הוסיף כי גם נוכחות של תיירים המטיילים באזור וכן פעילות של רכבלים באתרי סקי משפיעה על התפשטות האצות.

קרח ורוד בקרחון פרזנה, ביום שישיצילום: AFP

תיירים שביקרו באזור הקרחון הוורוד לאחרונה הביעו חשש מהשפעות האצות לטווח ארוך. "זה הדבר האחרון שהיינו צריכים", אמרה מרתה דורנטה, אחת המבקרות במקום. "התחממות גלובלית היא בעיה, ולמרבה הצער אנחנו גורמים לנזק בלתי הפיך. אני חושבת שכבר הגענו לנקודת האל־חזור".

מבקרת אחרת, אליסה פונגיני מפירנצה, אמרה כי היא חשה "כאילו כדור הארץ מחזיר לנו על כל מה שעוללנו לו". לדבריה, "2020 היא שנה מיוחדת. קרו לנו דברים נוראיים. לדעתי התופעות האטמוספריות מחריפות. לא ניתן להתכחש לשינויי האקלים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ