היא עלתה על פסל של סוחר עבדים שהופל. היום פסלה הוא זה שמוצב שם

ג'ן ריד הגיעה להפגנה בבריסטול ברגשות מעורבים, וברגע של השראה הניפה את אגרופה במחאה. אמן מקומי החליט ליצור פסל בדמותה, והוא הוצב כסמל של שינוי

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסלה של ריד, שלשום
פסלה של ריד, שלשוםצילום: Ben Birchall/אי־פי

הפגנת "חיי שחורים חשובים" בבריסטול ב-7 ביוני היתה ההפגנה הראשונה בענייני גזע שג'ן ריד השתתפה בה. בלהט הרגע, אחרי שהמפגינים הרבים שברו את פסלו של סוחר העבדים שהוצב בכיכר העיר והשליכו אותו למי הנמל, נעמדה ריד במקומו, אגרופה מונף מעלה. תמונתה הפכה במהרה לוויראלית - סמל מיידי של מחאה ספונטנית.

ביום רביעי הפכה תמונתה האייקונית של ריד לפסל של ממש, שהוצב במקומו של פסל הברונזה של אדוארד קולסטון, סוחר העבדים הידוע לשמצה מהמאה ה-17. הפסל של ריד, שהוסר מהמקום לאחר 24 שעות והועבר למוזיאון, נוצר על ידי האמן הבריטי הנודע מארק קווין. קווין אמר כי כאשר ראה את תמונתה של ריד על כן הפסל, חש בהזדמנות ליצור "אמנות גרילה".

הפסל מוסר מהכיכר בבריסטול, אתמולצילום: Ben Birchall/אי־פי

קווין יצר קשר עם ריד והציע לה להצטרף למיזם סודי, שיכלול יצירת פסל על פי תמונתה, והצבתו על כן פסלו של קולסטון. "היא יצרה את הדמות האייקונית הזאת", אמר קווין בראיון, "אני רק העצמתי את הרגע שלה". לדבריו, הוא ראה בפסל השלמה למחאות, השלמה שלתקוותו תעורר שיח בנושא "כיצד מתעצב זיכרון דרך פסלים". הוא אמר שאינו מצפה שרשויות העיר ישאירו את הפסל במקומו, אולם הביע תקווה שהוא יישאר בכיכר זמן שיספיק כדי לעורר את השיח - ואכן, הוא הועבר למוזיאון יממה לאחר הצבתו.

ריד, סטייליסטית במקצועה, אמרה כי העובדה שפסלה יוצב לאחר תגובה ספונטנית מצדה לאירועים היא "סוראליסטית". היא הוסיפה כי הלכה להפגנה ברגשות מעורבים, משום שהיא מסייעת להוריה הקשישים וחששה להידבק בנגיף הקורונה. אולם, הזעם על רצח הגבר השחור ג'ורג' פלויד גבר על החששות. בעלה של ריד, אלסדייר דוגארט, צילם את התמונה לאחר שסייע לה לעלות על הכן, ופרסם אותה בחשבון האינסטגרם שלו.

ריד עם פסלה, שלשוםצילום: Matt Dunham/אי־פי

קווין, שראה את הצילום בבוקר שלמחרת, התקשר לריד והציע לה לקחת חלק במיזם. היא נסעה לסטודיו שלו באזור לונדון, ושיחזרה את התנוחה בה עמדה, כשהיא מוקפת ב–200 מצלמות שצילמו אותה מכל כיוון. לאחר שיצר דימות תלת מימדי, יצר קווין את הפסל משרף - הוא הסביר שיצירת הפסל מברונזה היה מאריך את התהליך בחודשים אחדים, והוא רצה להציב את הפסל כל עוד הזכרונות מאותו יום טריים.

מאז החלה התסיסה האחרונה בעניין הגזענות הממוסדת במדינות רבות בעולם, החל גם דיון בנוגע להחלפת פסלו של קולסטון ופסלים של דמויות אחרות שנויות במחלוקת. היסטוריונים הציעו להציב במקומו של קולסטון את פסלו של פול סטבנסון, פעיל שחור שארגן בהצלחה חרם על חברת האוטובוסים של בריסטול בשנות ה-60. 

פסלו של סוחר העבדים מושלך למי הנמל, בחודש שעברצילום: KEIR GRAVIL/רויטרס

לאחר שהופל, פסלו של קולסטון נמשה ממי הנמל והועבר למחסן עירוני, בעוד תושבי העיר מנסים לקבוע מה יעלה בגורלו. ההנחה היא שבסופו של דבר יישלח הפסל למוזיאון מקומי שמציג תערוכה קבועה העוסקת בקשר בין העיר לסחר בעבדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ