ד-פ-א
רויטרס

עיריית ברלין תציב בסוף השבוע הקרוב אלפי שוטרים ברחובות כדי לאכוף את האיסור על הפגנות מחאה נגד הצעדים לבלימת נגיף הקורונה. האיסור הוטל לאחר שבעצרת אחרונה שנערכה בעיר המשתתפים בה לא עטו מסכות ולא שמרו על מרחק.

אנדראס גייזל, חבר בסנאט העיר ברלין מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אמר שהרשויות החליטו על האיסור לאחר ששקלו את החשיבות של חופש ההתאגדות אל מול הצורך להגן על הציבור מפני מחלה זיהומית. "אנחנו עדיין נמצאים בעיצומה של מגפה עם עלייה במספר הנדבקים", אמר הפוליטיקאי הגרמני. 

מפגינים נגד הגבלות הקורונה בברלין, החודש. על השלט נכתב "אנחנו קולניים כי אתם שודדים אותנו מחירותנו"צילום: AFP

לדברי המשטרה, מאז הוכרז האיסור התקבלו אצל הרשויות יותר מאלף טופסי הפגנה. פקידים מעריכים כי המספר צפוי לגדול עוד בכל עת שהנושא נדון ברשתות החברתיות. כיום, כל מי שמתכננים להפגין, יכולים לעשות זאת באמצעות מילוי טופס פשוט באתר האינטרנט של משטרת ברלין. עם זאת, דובר המשטרה אמר כי לא ברור בשלב זה אם ההפגנות הקטנות יותר צפויות להתקיים. 

גרמניה הצליחה לשמור על מספר נמוך יחסית של חולים מאומתים ומתים בהשוואה לשאר המדינות הגדולות באירופה. אולם מאז חודש יולי חלה עלייה מתמדת במספר המקרים היומיים, ובשבועות האחרונות אף נרשמה האצה בהידבקויות.

בסביבות 20 אלף בני אדם, בהם ליברטריאנים, אנשים שנאמנים לחוקה, תומכי ימין קיצוני ופעילים נגד חיסונים, צעדו ב-1 באוגוסט בברלין כדי למחות על הגבלות הקורונה. גייזל אמר שמארגני המחאה הפרו במכוון את הכללים שעליהם הסכימו מוקדם יותר ביחד עם המשטרה, בהם עטיית מסכות ושמירת מרחק. "התנהגות מסוג זה איננה מתקבלת על הדעת", הוא אמר והוסיף שהוא לא רוצה שברלין תהיה במה לתיאוריות קונספירציה לאנשי ימין קיצוני.

מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) מסרה שהיא תקרא לקיים עצרת בשער ברנדנבורג בברלין נגד האיסור להפגין. "הסנאט רומס את זכויות היסוד", נמסר בהודעה שפרסם סניף מפלגת הימין הקיצוני בברלין.

גייזל אמר שכמה אלפי שוטרים יסיירו בברלין במהלך סוף השבוע, והזהיר מאלימות אפשרית אחרי שלדבריו המשטרה קיבלה איומים.

בימיה הראשונים של המגפה, עצרה משטרת ברלין יותר ממאה בני אדם בגין קיום הפגנה נגד הסגר ללא קבלת אישור משטרתי. בחודש יוני ביצעה משטרת הולנד מעצרים דומים נגד 400 בני אדם שהפגינו נגד צעדי הריחוק החברתי.

אמש דיווחו רשויות הבריאות בגרמניה על 1,576 חולים חודשים ביממה. מאז פרוץ המגפה נרשמו 236,429 מקרים ו-9,280 בני אדם מתו מהנגיף. הגיל הממוצע של נדבקים במדינה ירד מ-50 בתחילת המגפה ל-32.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ