לוגו אי-פי
אי-פי

ארמניה הודיעה היום (שלישי) שטורקיה הפילה מטוס קרב שלה בשעה ששהה בשטח האווירי של ארמניה, אך לא הציגה ראיות התומכות בכך. טורקיה הכחישה את הטענה ומסרה שהיא "שגויה לחלוטין". הפלת המטוס, אם אכן התרחשה, מהווה הסלמה בעימות בין ארמניה לאזרבייג'אן - שטורקיה היא בעלת בריתה.

ראש ממשלת ארמניה, ניקול פשיניאן, קרא לקהילייה הבינלאומית לגנות את טורקיה ואזרבייג'אן, אך אמר שניתן לקיים שיחות שיחות בין הצדדים. מנגד, נשיא אזרבייג'אן, אילחאם אלייב, אמר שאין מקום להידברות, וכי טורקיה אינה צד לסכסוך בין שתי המדינות, אלא רק גורם אזורי מייצב.

נגורנו-קרבאך

אזור נגורנו-קרבאך מהווה מוקד למתיחות כבר עשרות שנים. בין 1988 ל-1994 התקיימה באזור מלחמה בין ארמניה לאזרבייג'אן, שהסתיימה בהפסקת אש. מאז האזור נשלט בידי ארמנים אתניים, הנתמכים בידי ארמניה. במשך השנים התחדשו שם העימותים כמה פעמים - בפעם האחרונה ב-2016, אז מתו שם כ-200 בני אדם. 

שתי המדינות האשימו אחת את השנייה בחידוש סבב ההסלמה האחרון ביום ראשון. ארמניה טענה שאזרבייג'אן החלה מבצע צבאי באזור ללא התגרות. באזרבייג'ן טענו שמדובר בתגובה למתקפת טילים ארמנית. 

סרטון שפרסם משרד הביטחון הארמני, בו נראים לכאורה כוחות אזרים משתמשים בארטילריה כבדה:

חילופי ההאשמות נמשכו גם היום. דוברת של משרד ההגנה הארמני אמרה שמטוס F-16 של חיל האוויר הטורקי הפיל היום מטוס סוחוי Su-25 של חיל האוויר הארמני, וכי הטייס הארמני נהרג. דובר ממשלת טורקיה, פארטין אלטון, מסר בתגובה לכך כי "ארמניה צריכה לסגת מהשטחים שהיא כובשת, במקום להשתמש בתרגילי תעמולה זולים". גם משרד ההגנה האזרי הכחיש את הטענות של ארמניה בנושא.

עשרות אנשים נהרגו ומאות נפצעו מאז חודשו העימותים בין ארמניה לאזרבייג'אן בחבל הארץ נגורנו-קרבאך ביום ראשון. על פי דיווחים מקומיים, חלק מההרוגים ורבים מהפצועים הם אזרחים. שני הצדדים האשימו זה את זה בשימוש בארטילריה כבדה ובירי לעבר אוכלוסייה אזרחית.

צעירים טורקיים בהפגנת תמיכה באזרבייג'אן מול הקונסוליה האזרית באיסטנבול, היוםצילום: Emrah Gurel/אי־פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, קרא לצדדים לחתור לרגיעה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה היום עם מנהיגי ארמניה ואזרבייג'אן, וקראה להם לפתוח ב"הפסקת אש מיידית" ו"לחזור לשולחן המשא ומתן". שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר היום ש"שני הצדדים צריכים להפסיק את האלימות, ולחזור להידברות מהותית בהקדם האפשרי".

הלחימה באזור נגורנו-קרבאך מדאיגה מדינות רבות, שכן צינורות שמובילים גז טבעי ונפט מאזרבייג'אן לרחבי העולם עוברים סמוך לאזור. כ-5% מאספקת הגז הטבעי והנפט של אירופה עוברת בצינורות אלה.

הרס בנגורנו-קרבאך, היוםצילום: ARMENIAN FOREIGN MINISTRY/רו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ