אלפים הפגינו בפולין ביום השלישי למחאה נגד הגבלות נוקשות על הפלות

בוורשה התאספו אלפים מול ביתו של מנהיג מפלגת השלטון במחאה על פסיקה לפיה הפסקת הריון במקרה של מומים בעובר אינה חוקתית. המארגנים דורשים משאל עם והודיעו שיחסמו צירים מרכזיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בוורשה, היום

אלפים השתתפו היום (שבת) בצעדות מחאה בערים שונות בפולין, ביום השלישי למחאה נגד חוקים נוקשים נגד הפלות. המחאה החלה ביום חמישי בעקבות פסיקת בית המשפט העליון במדינה, לפיה ביצוע הפלות במקרה של מומים בעובר איננו חוקתי. לאחר כניסת הפסיקה לתוקפה יהיה ניתן לבצע הפלות בפולין רק במקרה של אונס, גילוי עריות או אם נשקפת סכנה לבריאות האם ולחייה.

בעקבות הפסיקה קראו ארגוני זכויות במדינה לערוך משאל עם באשר לזכות להפיל במקרים בהם מתגלה מומים בעובר. מארגני המחאה הודיעו כי בכוונתם להמשיך אותה גם בימים הקרובים, והודיעו כי ביום שני יחסמו צירי תנועה מרכזיים ברחבי המדינה.

מפגינה עם שלט עליו נכתב "שביתת נשים", אתמול בוורשהצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

בוורשה התאספו אלפי מפגינים מול ביתו של ירוסלב קצ'ינסקי, מפלגת השלטון הפופוליסטית "החוק והצדק" (PiS). המפגינים קראו "חופש, שוויון, צדק לנשים!" ונשאו שלטים בהם נכתב, "בושה!" ו"מלחמה נגד נשים". בשלטים רבים נראה ברק אדום, דימוי שהפך לסמל המחאה. שוטרים מצוידים באמצעים לפיזור הפגנות חסמו את דרכם. בערים אחרות התאספו מפגינים בכיכרות מרכזיות, מחוץ למטות המפלגה או סמוך לכנסיות.

עוד לפני פסיקת העליון הנוכחית, חוקי ההפלות בפולין נחשבו לנוקשים ביותר באירופה. בפולין נערכות כיום פחות מ-2,000 הפלות חוקיות מדי שנה, רובן בשל מומים שמתגלים בעוברים. על פי הערכות של ארגוני נשים במדינה, מדי שנה מתבצעים בפועל כ-200 אלף הליכים כאלה, באופן לא חוקי או במדינות אחרות.

ההפגנות נערכו על אף ההגבלות על התכנסויות המוניות במדינה, שהוחלו כחלק ממדיניות הממשלה לריסון התפשטות נגיף הקורונה במדינה. נשיא פולין אנדז'יי דודה הודיע היום כי הוא חלה בקורונה, במקביל לדיווח על יותר מ-13 אלף חולים חדשים תוך יממה אחת ומספר שיא של מתים מהנגיף תוך יממה – 179.

מפגינים בוורשה, היוםצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

פסיקת בית המשפט שנויה במחלוקת גם בשל הטענה שבית המשפט איננו גוף שפועל ללא משוא פנים, אלא סובל מפוליטיזציה ונמצא תחת השפעת מפלגת השלטון השמרנית. יתר על כן, מבקרי מפלגת השלטון טוענים לאי סדרים במינוי השופטים לבית המשפט העליון - כמה שופטים מונו אליו בשעה ששופטים אחרים עדיין איישו את תפקידם, והליך בחירתה של פרז'ילבסקה גם זכה לביקורת והוגדר כלא חוקי.

הפסיקה עוררה הודעות גינוי גם מצד גורמים במועצת אירופה וארגון אמנסטי. ביום חמישי מסרה נציבת המועצה האירופית לזכויות אדם כי הפסיקה מסמלת "יום עצוב לזכויותיהן של נשים". "הסרת הבסיס לכמעט כל ההפלות החוקיות בפולין כמוה כאיסור (על הפלות) ומפרה זכויות אדם", צייצה בטוויטר הנציבה דוניה מיאטוביץ'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ